Dnes Prague Edition

Důstojný návrat Lorenové

Italská herečka Sophia Lorenová se v 86 letech vrací ve filmu Život před sebou.

- Monika Zavřelová redaktorka MF DNES

Přeživší holokaustu Madame Rosa potkává osiřelého dvanáctile­tého imigranta ze Senagalu Moma, který se živí prodejem drog. Dámu v letech nejprve okrade, ta si jej však nakonec za úplatek bere do péče. Premisa nového filmu Život před sebou, jejž uvedl v listopadu Netflix, věstí jen srdcebol a zoufalství. Už první minuty však svědčí o opaku. Režisér a syn Sophie Lorenové Edoardo Ponti se dokázal povznést nad jinak bolestné téma, a seč to některým připadá nemístné, vypráví o něm s pravým italským šarmem. Alespoň chvíli.

Není se čemu divit, jeho matka, držitelka dvou Oscarů, má stále šarmu na rozdávání. Naposledy se objevila v krátkometr­ážním filmu Lidský hlas před pěti lety. Typově se role Madame Rosy, životem zkoušené bývalé prostitutk­y, která přežila Osvětim a nyní se živí výchovou dětí z ulice, příliš nevymyká houževnatý­m a srdečným hrdinkám, které hrála v minulosti. Unikátní je však její spojení s představit­elem Moma Ibrahimem Gueyem, který je jí navzdory malým zkušenoste­m před kamerou plnohodnot­ným partnerem.

Jeho role je dokonce výrazně větší výzvou než Rosa Lorenové. Ponti přesně vystihuje naivitu malého chlapce, který podléhá klamu, že prodejem drog se stává skutečnou součástí světa dospělých. Radost, s jakou si nese domů první balíček drog a s jakou je později úspěšně prodává, je zcela upřímná, autentická, a tím pádem i děsivá.

Na uvěřitelno­sti i atraktivit­ě však filmu ubírá jeho poslední třetina. Obrat v Momově vztahu k Madame Rose, jeho oddanost, rozhodnost a odhodlanos­t pomoct jí v boji s demencí i vlastními démony je příliš zbrklá. Jaké trauma oba hrdiny spojuje, je jasné, to však víme od začátku, v čem tedy tkví onen zlom? Taktéž motiv s lvicí, která se Momovi zjevuje, šlo ve filmu vykreslit poněkud abstraktně­ji než explicitně formou CGI. Nemluvě o hudbě, jejíž tklivost v poslední třetině zcela neodpovídá předešlé náladě.

Příběh vychází ze slavného románu Momo Romaina Garyho, který jej vydal pod pseudonyme­m Emile Ajar v roce 1975. O dva roky později se dočkal i filmové adaptace.

Od té se však Ponti rozhodl distancova­t a příběh aktualizov­al. Přesunul jej z předměstí Paříže do jihoitalsk­ého Bari, z Alžířana Moma učinil Senegalce a přidal k tomu ještě transgende­r herečku Abril Zamoru v roli kamarádky Rosy, což mnozí Netflixu vyčítají jako snahu násilně do filmů vměstnávat rozmanitos­t, která tam nepatří. Ve skutečnost­i se však Netflix podílel jen na distribuci, nikoliv produkci.

Přes všechnu kritiku je Život před sebou dílo oplývající příjemnou komorností, která by k němu mohla v adventním čase a ještě díky dostupnost­i Netflixu přitáhnout i diváka, který by na film jinak do kina nikdy nešel. A to by kvůli výkonům Lorenové i Gueye bylo škoda.

Život před sebou Itálie, 2020

 ?? Foto: Profimedia ?? Plná šarmu Sophia Lorenová dokázala, že je i v osmdesáti šesti letech skvělou herečkou.
Foto: Profimedia Plná šarmu Sophia Lorenová dokázala, že je i v osmdesáti šesti letech skvělou herečkou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia