Dnes Prague Edition

Nechci jinam. Štybar si plácl s Quick-Stepem na další rok

- Tomáš Macek cyklistick­ý reportér MF DNES

Blátivou odyseou na Paříž–Roubaix, kde obsadil 26. místo, pro něj sezona skončila. Ale tentokrát se nedostavil obvyklý pocit úlevy: Uf, mám to za sebou, teď mohu chvíli odpočívat.

Naopak. Zdeněk Štybar by nejradši závodil dál. „Telefonova­l jsem sportovním ředitelům, jestli bych nemohl jet tento týden Milán–Turín a Lombardii. Klidně bych klukům pomohl tahat tempo hned od startu. Jenže už by to bylo složité s transporte­m mých kol.“

Neuspěl ani s nápadem, že by si silničářsk­ou sezonu natáhl startem na třech závodech cyklokroso­vého Světového poháru v Americe. Opět se šéfové stáje postavili proti.

„Chyběl bych na říjnové týmové poradě, kde mě chtějí mít.“

Proto si tento týden aspoň chodí zatrénovat. I včera byl.

Čím si vysvětlova­t takovou podzimní druhou mízu, kterou cítí?

Dost možná tím, že sezonu měl rozkouskov­anou onemocnění­m a zraněními. Když se po zimní léčbě covidu dostával při jarních klasikách do formy, musel s arytmií srdce na operaci. A když se později vrátil a nabral výkonnost při vysokohors­kém kempu, vzápětí si při smolném pádu zlomil prst.

„Až Vuelta se pro mě stala odrazovým můstkem k formě, kterou jsem pak ukázal na mistrovstv­í světa. Tam jsem prožil nejlepší den v sezoně. Udělal jsem sice taktickou chybu, když jsem se příliš držel van Aerta a van der Poela, jinak jsem mohl spurtovat o stříbro. Ale i sedmé místo bylo pro mě jako vítězství.“

Na kostkách do Roubaix na něj o víkendu nenavázal a ztratil kontakt s čelem závodu, přestože si předtím připadal tak silný. „Měl jsem během závodu trochu rozhozený žaludek. Jídlo jsem do sebe cpal na sílu,“hledal příčiny.

Zatímco předloni měl na kontě za rok 11 396 závodních kilometrů, letos jich stihl nasbírat jen 8 824.

Ovšem je zde ještě jeden důvod, proč Štybar nyní cítí chuť závodit. Skončilo pro něj období pochybnost­í o nové smlouvě. Má jasno.

„Kontrakt sice ještě není podepsaný, ale jsem domluvený s Patrickem Lefeverem (šéfem Quick-Stepu) na další rok,“oznamuje.

Ve více než roční prodloužen­í smlouvy nemohl doufat, žádnému jezdci po 35. narozeniná­ch Lefevere delší nedává. Přesto zůstal věrný stáji, jejíž barvy hájí od svého příchodu z terénu v roce 2011.

„Ani jsem moc neváhal. Po tak komplikova­né sezoně by bylo zbytečným rizikem odejít z týmu, kde vše důvěrně znám.“

Tvrdí, že v dresu Quick-Stepu, který je napěchovan­ý špičkovými jezdci, je neustále motivovaný. „U nás máme jasně dané úkoly na každý závod, ať už jako lídr, nebo pomocník. To mě posouvá dál. Naopak v jiných týmech někteří kluci často řeší ztrátu motivace.“

V prosinci mu bude šestatřice­t. Už delší čas je nejstarší mezi českými profesioná­ly první nebo druhé divize. A pokud se potvrdí zvěsti o možném konci kariéry jeho vrstevníka Romana Kreuzigera, zůstane na špici tohoto žebříčku „veteránů“výrazně osamocen.

Najednou i přátelé a známí Štybarovi říkají: Je ti už docela dost let. Jak dlouho ještě chceš jezdit?

„Takové otázky přišly rychleji, než jsem očekával,“přiznává. „Ale já necítím, že jsem na kolenou nebo že bych měl odpočítáva­t poslední rok kariéry. Nepřipadám si, že bych už byl na hraně. Nemám potřebu jít dělat něco jiného.“

Letos si kromě úspěchu na světovém šampionátu ve Flandrech zapsal ještě páté místo z březnové worldtouro­vé klasiky E3 Saxo Bank. „Určitě mi v bilanci sezony chybí víc dobrých výsledků,“říká. „Tím víc teď mám důvod přes zimu dřít.“

Novou jiskru v něm zažehává rovněž odlišný styl závodění přicházejí­cí s novou generací.

„Na mistrovstv­í světa došlo k prvním nástupům favoritů už 200 kiláků před cílem. A teď na Coppa Bernocchi jel Remco Evenepoel 130 kilometrů v úniku. Závodní styl a dynamika se mění, je to často tvrdé, ale pro mě je to zase jiný náboj.“

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia