Dnes Prague Edition

Zdražení energií rozpoutalo na trhu peklo

Lidé chtějí k velkým dodavatelů­m. ČEZ zdražil fixace pro nové zákazníky, někteří obchodníci je přestali přijímat

- Martin Petříček redaktor MF DNES

Rychlý růst cen energie rozhýbal trh nevídaným způsobem. Lidé prchají od dodavatelů, kteří je v rozporu se smlouvou začali převádět na jiné, dražší tarify. Obchodníci však mohou mít v prostředí drahých burzovních cen problém přijmout nové zákazníky či jim zajistit elektřinu a plyn za původní ceny. Někteří prodejci dokonce nové klienty zcela odmítají.

Například ČEZ v pátek podstatně zvýšil cenu pro nově příchozí klienty, kteří si ji chtějí zafixovat na jeden, dva nebo tři roky. Cena silové elektřiny (bez distribučn­ích poplatků) u nejběžnějš­ího tarifu pro domácnosti s fixací na rok vyjde na 5,20 koruny, dvouletá fixace stojí 4,33 koruny a tříletá 3,90 koruny.

„Reagujeme na zvýšenou poptávku ze strany potenciáln­ích zákazníků, kteří nyní opouštějí svoje dodavatele a hledají stabilní alternativ­u. Pro ty jsme proto připravili nové tarify, které reflektuji fakt, že pro ně musíme zajistit potřebnou kapacitu elektřiny na současném rozkolísan­ém trhu,“říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Oproti cenám, za něž si kupovaly cenu domácnosti dosud, je to vzestup zhruba o polovinu. Ve srovnání se standardní­m ceníkem s tarify na dobu neurčitou jsou tyto částky zhruba dvojnásobn­é. U ní je cena silové elektřiny těsně přes dvě koruny, hlavní dodavatel v Česku ji drží na stejné úrovni už od loňského října. Právě klasickou smlouvu na dobu neurčitou, kde se cena zatím nezměnila, má většina domácností.

Vzhledem ke zdražení elektřiny na burze je ale zřejmé, že i u těchto tarifů přistoupí ČEZ v nejbližší době ke zdražení. Kdy přesně přijde a jak bude vysoké, však zatím není jasné.

Obecně řečeno, zatímco dosud spíše platilo, že fixace za předchozíc­h podmínek se vyplatila, nyní to už tak jednoznačn­é není. Ačkoliv je zhola nemožné předpovědě­t budoucí vývoj cen, existuje jistá pravděpodo­bnost jejich poklesu, až poleví současné napětí. Pokud by v takové situaci zákazník kývl na fixaci, zbytečně by se „uvázal“za vysoké ceny.

Bohemia Energy má potíže

Na zákazníky, kterým nyní u společnost­i ČEZ vyprší jejich dosavadní fixace, se podle Gazdíka vztahují jiné ceny. „Ceníky pro refixaci našich dosavadníc­h zákazníků zůstávají stejné. Ceníky fixů pro nově sjednávané či nově fixované smlouvy ale musíme upravovat podle aktuální situace na trhu. Pokud si chce nový zákazník v tuto chvíli fixovat ceny elektřiny, tak pro něj musíme elektřinu na trhu zajistit,“říká Gazdík.

Řada dodavatelů ceny zvedla také v klasických cenících. Podle kalkulačky na webu tzb-info.cz je nyní část alternativ­ních dodavatelů o desítky procent dražší než tradiční dodavatelé. Ani oni se však zdražení nemohou vyhnout. Cena na burze totiž v uplynulých týdnech vystoupala na rekordní hodnoty. Největší zdražení je zejména u dodávek na letošní zimu, pro další roky jsou ceny nižší, byť také stouply.

Většina rozumných dodavatelů pro své současné zákazníky nakupuje průběžně a s dostatečný­m předstihem. Teď je ale trh v pohybu. Energetick­ý regulační úřad (ERÚ) už prošetřuje dodavatele energií kvůli podezřelém­u ukončování fixací cen a předčasném­u vypovídání smluv. Lidé se na úřad obracejí v souvislost­i s chováním Bohemia Energy a Europe Easy Energy (ze stejné podnikatel­ské skupiny).

„Lidé si (u těchto dvou firem) stěžují nejenom na předčasné ukončení fixace ceny. Velkým otazníkem je také to, jakým způsobem tyto společnost­i přesvědčuj­í spotřebite­le, aby z fixovaných produktů přešli na pohyblivé ceny určované burzou. To je totiž pravý opak jistoty, kterou nabízí fixace,“popisuje předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Mnoho klientů se proto rozhodlo přestoupit k jinému dodavateli. Kvůli zdání jistoty a stability pak volí často tradiční dodavatele, jako je ČEZ, E.On či PRE. Přesné počty nechtějí dodavatelé uvést, jde však o tisíce nových klientů denně. Obchodníci posilují kapacity na callcentre­ch, aby byli schopni vyřídit co nejvíce hovorů a požadavků.

„Ačkoli naše zákaznická linka pracuje na maximum, je hodně přetížená a nestačíme odbavovat požadavky klientů – a to platí jak o těch stávajícíc­h, tak o těch potenciáln­ích. Na nové klienty si bereme kontakty, abychom se jim mohli ozvat zpět. Klientům se ozýváme postupně, jelikož jsme požadavky zákazníků opravdu zahlceni, trvá to nyní delší dobu než obvykle, bavíme se v řádu minimálně několika pracovních dnů,“říká vedoucí Střediska služeb zákazníkům E.On Zdeněk Pošvář.

Firmy to mají těžší

Někteří dodavatelé řeší situaci jiným způsobem. Například společnost MND přestala dočasně přijímat nové klienty, cílem je zajistit dlouhodobě udržitelné a stabilní podmínky. „Jakmile se situace na trhu uklidní, tak naši nabídku samozřejmě obnovíme,“říká ředitel marketingu MND Jan Sýkora. Větší problém najít nyní nového dodavatele budou mít firmy než domácnosti.

Klienti se nemusí obávat, že o dodávky elektřiny kvůli jakýmkoliv problémům dodavatelů přijdou. Tuzemská legislativ­a je v tomto ohledu poměrně dobře nastavená, v krajním případě se o zákazníka podle zákona postarají dodavatelé poslední instance.

 ?? Foto: František Vlček, MAFRA ?? Drahá elektřina Ceny na trhu s elektricko­u energií v posledních dnech stoupají.
Foto: František Vlček, MAFRA Drahá elektřina Ceny na trhu s elektricko­u energií v posledních dnech stoupají.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia