Dnes Prague Edition

Rychlý jako antigen, spolehlivý jako PCR

Pražští vědci finalizují nový biočip, který bude alternativ­ou k současným testům na koronaviru­s. Velkou poptávku po testech přitom od příštího týdne vyvolá zpřísnění testovací povinnosti.

- Adam Hejduk redaktor MF DNES

PRAHA Před vstupem do divadla stojí fronta lidí, kteří čekají, až se na ně dostane řada u jakéhosi přístroje připomínaj­ícího automat na kávu. Nejedná se ale o dav čekající na vyhlášené espresso, ale o lidi, kteří chtějí ověřit, zda nejsou covid pozitivní a neohrozili by případně ostatní diváky v divadle. Tuto revoluci v testování by měl umožnit nový biočip z pražské dílny Fyzikálníh­o ústavu Akademie věd ČR (FZÚ AV ČR).

Použití biočipu v praxi je v současné chvíli už doslova na dosah, jelikož tým vědců nedávno dokončil studii, která fungování vynálezu potvrdila. „Člověk by přišel k přístroji, který by mu vydal kelímek se speciálním roztokem, vypláchl si ústa a kelímek vrátil do automatu. Systém by tekutinu odebral, přesunul k biočipu na analýzu a zařízení by pak se pak rozsvítilo zeleně v případě, že je vše v pořádku, anebo červeně, což signalizuj­e vysoké riziko pozitivníh­o nálezu,“popisuje možné využití biočipu vedoucí oddělení optických a biofyzikál­ních systémů FZÚ Alexandr Dejneka.

Neošálí ho ani mutace

Kulturní a společensk­é akce navíc nejsou jediné, kde by biočip našel své uplatnění. Ministr zdravotnic­tví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu oznámil, že od 17. ledna bude nově platit povinnost testovat se ve firmách i pro očkované zaměstnanc­e včetně těch, kteří mají za sebou posilující třetí dávku. Testovat se mají zaměstnanc­i dvakrát týdně. Doteď testovací povinnost spadala pouze na neočkované zaměstnanc­e, a to jen jednou týdně.

„V pracovních kolektivec­h ve firmách dochází k velké fluktuaci lidí, a s tím je spojené také riziko šíření vysoce rizikové varianty omikron. Chceme proto podchytit co nejvíce nových případů v co nejkratším čase. Zvýšená frekvence testování dvakrát týdně sníží riziko zavlečení případné infekce mezi ostatní zaměstnanc­e,“uvedl Válek.

Tato nová povinnost ale opět nakládá na zaměstnava­tele, zejména pak na ty velké, velké břemeno. Testů je ne vždy dostatek a i přes slibovaný státní příspěvek může povinné testování zaměstnanc­ů dolehnout na firmy také finančně. Rychlejší a levnější antigenní testy mají navíc mnohdy problém zachytit rozličné mutace koronaviru.

„Náš biosenzor v sobě kombinuje to nejlepší z PCR a antigenníc­h testů, tedy přesnost a rychlost. Díky tomu, že pracuje s virovou RNA, na kterou je navázán N-protein, tak má výrazně vyšší citlivost a odolnost vůči různým mutacím než antigenní testy, zejména ty, které pracují s virovým S-proteinem. Právě ten totiž mutacím podléhá výrazně více,“říká vedoucí výzkumného týmu z FZÚ AV ČR Hana Lísalová.

Biočip zároveň vyhodnotí vzorek za pouhých několik minut, protože pracuje s kapalnými, dále neupravova­nými vzorky, a je tedy nepoměrně rychlejší než PCR test, kde je nejdříve potřeba v laboratoři oddělit virovou RNA. Odebrání vzorku ze slin je také mnohem méně invazivní a nepříjemné než odběr z nosohltanu. Při takovém odběru navíc nemusí být přítomen zdravotnic­ký personál, v případě biosenzoru by postačil personál technický.

Jedním z úskalí biočipu ovšem je, že ho lze použít pouze do prvního záchytu. Vědci proto zvažují například variantu, kdy by přístroj obsahoval zásobník těchto čipů. Biočip si lze představit jako tenký křemenný krystal, na který je na vrstvičku zlata nanesená tenká vrstva speciálníh­o polymeru. Na něj jsou navázány protilátky, které specificky zachytávaj­í koronaviru­s. Díky této speciální úpravě se na biočipu ostatní částice nezachytí a odplaví se pryč.

„Tento krystal za běžných okolností vibruje určitou frekvencí, ale jakmile zachytí částice viru, tato frekvence se změní, a my tedy víme, že došlo k pozitivním­u nálezu,“vysvětluje Lísalová.

Zkušenosti se žloutenkou

Biočip vědci vyvíjejí v podstatě od počátku pandemie. Zkušenosti pro tento typ zařízení ale získávali už dávno předtím. „Výsledkům našeho současného výzkumu předcházel­a mnohaletá práce na vývoji biočipů určených pro detekci jiných patogenů, jako je například původce žloutenky nebo E. coli. Po vypuknutí pandemie covid-19 nás napadlo využít ji také pro detekci viru SARS-CoV-2,“uzavírá Lísalová.

„První zkušební vzorek chceme představit ještě v letošním roce.“

Hana Lísalová vedoucí výzkumného týmu FZÚ

 ?? ??
 ?? ?? Alternativ­a současných testů Vynález by mohl pomoci předcházet šíření koronaviru například na kulturních a hromadných akcích nebo ve velkých továrnách. 3x Foto: FZÚ AV ČR a René Volfík
Alternativ­a současných testů Vynález by mohl pomoci předcházet šíření koronaviru například na kulturních a hromadných akcích nebo ve velkých továrnách. 3x Foto: FZÚ AV ČR a René Volfík
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia