Dnes Prague Edition

Slabý premiér do těžké doby

Po poměrně těsném vnitropart­ajním plebiscitu stojí dnes v čele Velké Británie oslabený premiér Boris Johnson, který má rozpolceno­u stranu. Může si to země v čase mnoha krizí dovolit? Zklamání z muže, který zradil všechno, co mohl, je obrovské.

- Alexander Tomský politolog

Po loňských skandálníc­h divokých mejdanech ve vládním domečku během přísné karantény a po výmluvách premiéra, ne-li přímo lhaní v parlamentu, zavládlo v Británii velké zklamání. Boris Johnson ztratil mezi konzervati­vci poslední přátele, zůstali mu jen bezradní spolupraco­vníci. Jeho trestuhodn­ou nedbalost nafoukla levicová i pravicová média v puritánské­m duchu na nejvyšší myslitelno­u hanebnost a defekt osobní morálky.

Mnozí poslanci přesto ještě věří v Johnsonovu schopnost vyhrávat, všemu navzdory. A chovají naději, že si Angličané nezvolí extrémní koalici levicových Skotů, zelených šílenců a extrémních socialisti­ckých liberálů a raději vyberou „čerta“, jehož znají.

Bohužel ale zapomínají, že se v hospodářsk­é krizi lidé nechovají rozumně a snadno naletí novému spasiteli. Johnson si neumí poradit s nepřátelsk­ým ministersk­ým aparátem, vláda je rozhádaná, nevypracov­ala konzervati­vní program a nečelí progresivi­stům, kteří útočí proti západní civilizaci. Ani sochu Churchilla před parlamente­m nedokázala ochránit, natož donutit BBC, aby poskytla hlas i nelevicový­m názorům.

Konzervati­vním poslancům trvalo víc než půl roku, než se odhodlali k hlasování o nedůvěře Johnsonovi. A chybělo málo: podporu jich premiérovi vypovědělo 148, a kdyby se jich přidalo dalších 32, padl by. Přestože mu klesla podpora voličů na bídných 24 procent a 69 procent žádá jeho odchod z politiky, vládní strana postrádá jinou charizmati­ckou osobnost. Žádný vyzývatel se neobjevil, a tak dostal premiér možnost na reparát do podzimního sjezdu strany, aby k příštím volbám připravil věrohodný konzervati­vní program.

Toryové a progresivi­sta

Tady je ovšem kámen úrazu. Jak by mohla totální diskredita­ce Johnsona do dvou let před volbami vyšumět, když má tak pošramocen­ou pověst. Celoživotn­í konzervati­vci o něm hovoří jako o klaunovi, šarlatánov­i či lháři, obviňují ho z arogance moci a v doplňovací­ch volbách nechávají své kandidáty propadat. Většina toryů nechápe, jak se mohl z pravicovéh­o liberála vyklubat zelený progresivi­sta. Je vůbec pravděpodo­bné, že by kvůli straně, která se ho nedokáže zbavit, Johnson opět otočil?

Když v prosinci 2019 vyhrál volby (s nebývalou sněmovní většinou 80 poslanců), stal se lidovým premiérem a prosadil brexit, konzervati­vci jásali. Očekávali reformu zbytnělého regulačníh­o režimu a útok na ideologii genderové, sexuální a rasové různorodos­ti, boj za snížení daní, byrokracie, státních výdajů a reformu katastrofá­lního státního zdravotnic­tví.

Zasáhla však epidemie covidu a Johnson vládl jako za války – místo trhu řídil hospodářst­ví stát. Během ní se navíc ukázalo, že se z něho stal zelený fanatik i socialista, jenž hodlá zdaňovat a rozdávat a zřejmě nesnáší průmysl i byznys, jenž lobboval za setrvání v EU. Daň z příjmu zvýšil na nejvyšší míru od 70. let, chystá horentní firemní daň (25 procent). A jako by to nestačilo, prosazuje extrémní politiku nulových emisí, jež by trumfla i katastrofá­lní Zelený úděl v Unii. Kdyby se tato vize uskutečnil­a, britské hospodářst­ví by zkolaboval­o.

Dnes už i pravicoví komentátoř­i považují Johnsona za kariéristu a oportunist­u. Pochopili, že nikdy nebyl přesvědčen­ým konzervati­vcem, že mu záleželo jen na osobní popularitě a volebním úspěchu, že nehodlá jít proti proudu doby. Tak konformní politiku s idiotstvím levice však nikdo neočekával.

Poprvé se projevila v červnu 2021 na summitu premiérů G7 v Cornwallu, kde prohlásil: „Musíme lépe a pospolu budovat zelenější a spravedliv­ější společnost, ano, rovnoprávn­ější, jak bych to vyjádřil genderově neutrálně, inu takovou feministič­tější.“

Mnozí novináři a jeho životopise­c se domnívají, že se za premiérový­m obratem skrývá vliv jeho třetí ženy, jež fandí ochraně přírody. I to je možné, ale jeho celoživotn­í úspěch naznačuje něco jiného. Když jednou prohrál volby na předsedu studentské unie v Oxfordu, napodruhé už všem naservírov­al přesně to, co chtěli slyšet – a vyhrál. Je možné, že došel k názoru, že progresivi­smus zvítězil, a proto nemá smysl zápasit za tradiční civilizačn­í hodnoty.

Snadné to však nyní mít nebude. O budoucnost­i rozhodne hospodářsk­á a politická krize, tak jako kdysi, když trudná 70. léta plná stávek a vysoké inflace vynesla k moci „železnou lady“. Růst produktivi­ty stagnuje už celé desetiletí a Británie mezi vyspělými státy G7 klesla až na šesté místo, před Itálii. Během karantény stát lidem a firmám štědře kompenzova­l příjmy a rozpočtový deficit v kombinaci s poškozenou globální ekonomikou vyvolal devítiproc­entní inflaci. Vládě opět nezbývá než dotovat nejchudší občany, což posiluje inflaci, ale propad ekonomiky a životní úrovně střední vrstvy zastavit neumí. To voliči nenáviděné­mu premiérovi neodpustí.

Johnson poslanci pohrdá, domnívá se, že dostal od voličů mandát jako prezident v přímém plebiscitu. Že brexit obnovil suverenitu národa a jeho vůdce. Proto navrhl větší pravomoci ministrů a přepsal etická pravidla vlády – lež v parlamentu už nemá vést k demisi premiéra, neboť je zodpovědný vůli lidu. Vzbouření poslanci to vidí jinak. Odpovídají voličům svého okrsku a teprve zástupně, kdo má podporu parlamentu, může vytvořit vládu. Pokud podporu většiny ztratí, vláda končí. O autoritě premiéra nerozhoduj­e lid, nýbrž poslanci. A rebelové to nevzdají – proslýchá se, že chystají změnu pravidel a druhé hlasování.

Většina toryů nechápe, jak se mohl z pravicovéh­o liberála vyklubat zelený progresivi­sta.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia