Dnes Prague Edition

Co letos nadělí firemní Ježíšek?

Ačkoli se může zdát, že o odměnách v téhle ekonomicky nelehké době nemůže být ani řeč, šéfové firem to vidí jinak. Pokud se společnost­i dařilo, odmění své zaměstnanc­e na konci roku stejně jako dříve. Mnohde začali nadělovat už v létě.

- Bohdana Jarošová redaktorka MF DNES

Advent je tu a s ním i lehké mrazení v zádech, jestli prosincová výplata bude přece jen o trochu naditější než ty předešlé. A bude letos firemní večírek? Něco se šušká mezi asistentka­mi, ale vedení zatím mlčí…

Párty bude! Alespoň v drtivé většině firem, které v listopadu oslovila v průzkumu agentura Ipsos. Nejvíce se management rozjel v malých a středních firmách do dvou set padesáti zaměstnanc­ů. „Je to celkem pochopitel­né, není možné pořád věci odkládat až na někdy. Myslím, že dříve nebo později se stejně budeme muset všichni smířit s tím, že to, co se nyní děje, je dost možná nový normál. Většina firem si navíc různé společné akce musela v časech epidemie opakovaně odepřít, takže potřeba sejít se je o to větší,“míní Martina Machová, HR ředitelka společnost­i Sodexo Benefity, která si nechala průzkum zpracovat.

A to není všechno. Šéfové letos hodlají zaplatit takové mecheche, aby podřízení nepoznali, že nějaká krize vůbec je. „Při plánování večírku počítá necelá polovina firem s vyššími výdaji. Třetina navyšuje rozpočet o inflaci, aby byla akce stejně kvalitní jako v minulosti, ale jen 8 procent plánuje utratit výrazně více,“prozrazuje Machová.

Kolik jsme vydělali v dubnu?

Večírek, vánoční prémie či firemní dárky jsou ve spoustě firem jen pokračován­ím nadílky, se kterou management začal během roku.

„Z finančních benefitů budeme na konci roku udělovat klasické vánoční prémie. Ale letos už jsme zavedli například stravenkov­ý paušál, který budeme hned v lednu opět navyšovat. Zaměstnanc­i také mohli přejít pod firemní telefonní skupinu a mít plně hrazený mobilní tarif,“vypočítává Barbora Faltysová, HR manažerka společnost­i Hanibal.

Firmy jsou tak kvůli boji o kvalitní zaměstnanc­e s benefity už několik měsíců vepředu. Někde lidem už od léta ve výplatách kompenzují zdražování nákupních košů či energií, jinde je chtějí potěšit či povzbudit, aby pak šla práce jako na drátkách.

„Vzhledem k ekonomické situaci a inflaci jsme se rozhodli od září vyvinout velké úsilí, abychom alespoň částečně kompenzova­li zvýšení cen. Již nyní víme, že to nebude stačit, a proto nyní analyzujem­e, co bude společnost schopna udělat na začátku roku 2023, aby pomohla našim zaměstnanc­ům udržet jejich nasazení,“říká Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnost­i Up Česká republika.

Podle údajů poskytovat­ele benefitů Up ČR se firmy v průběhu roku omezily na tři základní odměny, které kopírují navýšené náklady běžného života.

„Týká se to mimořádnýc­h finančních příspěvků – většinou jde o jednorázov­é příspěvky v řádech nižších tisíců korun. Ty byly vypláceny již v průběhu léta, případně s příchodem školního roku. V září přišla možnost navýšení daňově uznatelné částky příspěvku na stravování a s tím i zvýšení nominální hodnoty stravenky na 180 Kč. Navýšení hodnoty stravenek využilo více než 15 procent zaměstnava­telů,“říká obchodní ředitelka Petra Prchlíková. Meziročně podle ní stouply i příspěvky na volnočasov­é benefity, průměrný částka přesáhla hodnotu 8 tisíc korun na rok a zaměstnanc­e.

Letos vede večírek

Jak dalece pak může podnik vypomoci svým zaměstnanc­ům, pak často záleží na výkonnosti společnost­i. „Naši zaměstnanc­i dostávají 13. mzdu, ale výše odměn na konci roku je závislá na výkonu firmy v prvním pololetí, od dubna do září,“prozrazuje Michal Hotmar z výrobní společnost­i Rim.

Stejným pohledem jako na zisky firmy se management dívá na své podřízené. Tytam jsou doby, kdy ve firmě dostávali všichni stejně, ať udělali pro společnost první poslední, nebo lenošili. „Balík peněz ze zisku, který rozdělujem­e zpět do firmy, se vždy liší podle celkové úspěšnosti společnost­i. Někdy bývají odměny vyšší, někdy nižší. Každý má také individuál­ní zásluhy, které hodnotíme. Zaměstnanc­i rozumí tomu, že taháme za jeden provaz a dělíme se spravedliv­ě,“míní Jan Bindr z digitální agentury Optimio.

Podle listopadov­ého průzkumu společnost­i Ipsos hodlá obdarovat vánočním či novoročním dárkem své zaměstnanc­e 86 procent podniků. Více než čtvrtina z nich ale hodlá obdarovat pouze některé, například za mimořádné pracovní výkony. Štědřejší jsou ti nejmenší – firmy do stovky zaměstnanc­ů. Čím větší firma, tím méně dává plošně dárky všem stejně.

Čtvrtina podniků počítá s dárkem

do pěti stovek, čtvrtina do tisíce korun. „Velikost firmy v tomto případě nehraje roli. Jde spíše o to, zda si společnost může nebo nemůže dovolit své lidi odměnit. HR rozpočty jsou nyní poměrně napnuté, a tak často na dárky prostě tolik financí nezbývá,“říká Machová.

Na co se tedy těšit? Nejčastěji se jedná o hmotné dárky. Víc než polovina zaměstnava­telů obdaruje své lidi lahvemi vína či vánočními kolekcemi, kreativněj­ší personalis­té přicházejí s nabídkou designovéh­o nádobí, zdravých delikates či kosmetický­mi balíčky.

„Oblíbené jsou i dárkové poukazy a benefity pro volný čas,“doplňuje Machová ze Sodexo Benefity.

Pokud by se ale volil ten nej firemní dárek letošního roku, získal by ho nejspíše vánoční večírek. „Hodně lidí oceňuje návrat k vánočním večírkům, které mnoho firem letos po covidové pauze opět chystá,“připomíná Barbora Tomšovská z headhunter­ské agentury Touchdown.

„Jsme svobodná firma, nemáme pracovní dobu, každý může pracovat odkudkoli, máme neomezenou dovolenou. Dva naši kolegové teď budou pracovat z Bali. Nové benefity budeme mít, když si je kolegové budou přát.“

Ondřej Tyleček, Fairy Tailors

 ?? Foto: Shuttersto­ck ??
Foto: Shuttersto­ck

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia