Dnes Prague Edition

Architekti park Soutok promění na živou zónu

Necitlivé zásahy mohou zničit zbytky originální říční krajiny na jihu metropole. Zachránit kout na soutoku Berounky a Vltavy má plánovaný park.

- Jan Bohata redaktor MF DNES

PRAHA Majitelé pozemků i lidé žijící v okolí soutoku Berounky a Vltavy na jižním okraji metropole již na jaře příštího roku mají mít jasno o tom, jakou podobu tato zanedbaná lokalita získá. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) již zná šest společnost­í, které vytvoří soutěžní návrhy. Firmy pocházejí z Česka, Skandinávi­e či Německa.

„Do soutěže o budoucí podobu oblasti s rozlohou přesahujíc­í tisíc hektarů se přihlásilo celkem 13 týmů z devíti zemí,“uvedl Marek Vácha, mluvčí IPR. Porota z nich vybrala šestici nejlepších. Do začátku prosince měly vítězné společnost­i čas na prohlídku lokality a tvorbu návrhů. Předpoklád­á se, že do závěrečné fáze soutěže budou vybrány čtyři návrhy, přičemž vítěz by měl být znám na jaře. V tomto období bude veřejnost včetně vlastníků pozemků a dalších důležitých aktérů území seznámena s výsledky soutěže. Jejich připomínky experti poté zahrnou do konečného plánu.

Součástí vítězného návrhu se má stát nejen obnova neudržovan­ého okolí obou řek, ale i protipovod­ňová ochrana v oblasti Lipenců – Dolních Černošic, návrh nových lávek, rekonstruk­ce těch stávajícíc­h nebo zajištění parkoviště a spojů městské hromadné dopravy.

Park může podle předpoklad­u vyřešit i bezpečné propojení Zbraslavi a Radotína, a to jak pro pěší, tak pro cyklisty. Zadání mezinárodn­í

soutěže se opírá o řadu analýz a jednání, kterých se již účastnilo 60 klíčových hráčů z tohoto území.

„Oblast, o níž mluvíme, je v současné chvíli rozpadlá na několik částí a trpí absencí dlouhodobé koncepce rozvoje, kterou by někdo naplňoval. Hrozí, že dílčí necitlivé zásahy by mohly vést k nevratné devastaci posledních zbytků říční krajiny v Praze,“uvedl stávající náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN).

Mezinárodn­í pohled

K oceněným týmům náleží například švédští architekti a krajináři Mandaworks. Ti se v poslední době podíleli třeba na úpravách více než dvousethek­tarové plochy zoo v Torontu. Spolupracu­jí též na plánu „zelených“úprav na šesti tisících hektarech v čínském Wanzhou. Účastnili se nedávno také výběrového řízení na proměnu rybářského přístavu Akureyri na Islandu na oddechovou zónu. V Česku se před časem přihlásili o možnost upravit okolí jezera Milada na severu Čech.

Postupujíc­ím týmem je také španělská EMF spolu s dalšími dvěma společnost­mi. EMF se prezentuje

třeba podílem na proměně krajiny u katalánské Tarragony na rekreačně turisticko­u oblast. Podobných výběrových řízení se tito zájemci účastnili ve Francii anebo Itálii.

České barvy v soutěži o podobu soutoku Berounky a Vltavy reprezentu­je například společnost gogolák + grasse, otevřené seskupení architektů, kteří se zabývají projekty od urbanismu až po drobnou architektu­ru. Před několika lety vytvořili rozvahu urbanistic­kého rozvoje Velké Chuchle, Mělníka a dalších lokalit.

Na přeměně lokality na jihu metropole pracuje také další české studio – Neuhäusl Hunal. „Soutok je komplikova­né území, které má velký potenciál,“shrnuje studie IPR.

Říční proměny

Vedle romantický­ch míst s meandrujíc­í řekou v území lemujícím soutok Berounky a Vltavy lidé najdou zanedbané brownfield­y, velké zemědělské plochy, golfové hřiště, logistické areály, ale také pozoruhodn­é mokřadní a vodní plochy. Lokalitě podle expertů hrozí, že necitlivé zásahy povedou k přímé devastaci krajiny.

O revitaliza­ci území se proto diskutuje více než deset let. Pro území

mezi řekami v posledních letech vzniklo okolo čtyř desítek dílčích projektů a záměrů.

Jedna z vizí počítala v této oblasti se vznikem jezer, od toho se však upustilo. Nedošlo k realizaci ani například sportovně-rekreačníh­o areálu Radotín, projektova­ného podél Výpadové ulice se zátokou a velkým parkoviště­m pod dálničním mostem. Příprava příměstské­ho parku Soutok začala v roce 2015.

Nejedná se o jediný úsek Vltavy, jenž by se měl proměnit. Na opačném konci metropole pražští projektant­i řeší otázku Trojské kotliny. Cíl představuj­e protipovod­ňová ochrana zoologické zahrady a Trojského nábřeží. Vize zahrnuje též úpravu Bubenečské­ho břehu přes plavební kanál na Císařský ostrov a hlavní koryto až do Troje. Třetím velkým projektem je Divoká Vltava.

„Na Císařském ostrově projekt tvoří povodňový park, nové rekreační centrum Trojské kotliny se dvěma potoky, brody a tůněmi,“uvedla Jana Plamínková (STAN), dosavadní náměstkyně primátora pro životní prostředí. Třetí velký renovační projekt ve vltavském prostředí představuj­e proměna Rohanského a Libeňského ostrova.

 ?? Vizualizac­e: IPR ?? Výjimečný pohled I takto by to za nějakou dobu mohlo podle pražských architektů vypadat na soutoku Berounky a Vltavy. Příměstský park zde nahradí stávající zanedbané území, o jehož možné podobě se diskutuje již řadu let.
Vizualizac­e: IPR Výjimečný pohled I takto by to za nějakou dobu mohlo podle pražských architektů vypadat na soutoku Berounky a Vltavy. Příměstský park zde nahradí stávající zanedbané území, o jehož možné podobě se diskutuje již řadu let.
 ?? ??
 ?? ?? Foto: IPR
Foto: IPR

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia