Dnes Prague Edition

Moji drazí Češi a Slováci. Co se u nás Pelému líbilo?

- Jan Palička fotbalový reportér MF DNES

Jeho druhá žena Assiria to tehdy spunktoval­a. Tolik si znovu chtěla prohlédnou­t Karlův most, Bertramku a Pražský hrad, až Pelého přesvědčil­a: „Co říkáš tomu, že spolu v Praze oslavíme tvoje šedesátiny, drahý?“

Přiletěli z Frankfurtu, ne úplně inkognito, ovšem na dnešní poměry docela nepozorova­ně.

Už je to dvaadvacet let, kdy Pelé kousek od Václavskéh­o náměstí vklouzl v kožené čepici a rukavicích do dveří hotelu Palace.

Zdaleka to nebylo poprvé, kdy měl kontakt s Českem a Slovenskem. Však jeho dvorním manažerem byl Joe Borbély, na Slovensku narozený a v Brazílii usídlený sportovní agent. Vzhledem k tomu, že Pelé včera zemřel, připomeňme si jeho vztah k našim zemím.

„Prahu mám stále v srdci,“řekl Pelé v rozhovoru pro MF DNES, když slavil osmdesát.

V polovině září 1994 přiletěl na východ Slovenska. Právě manažer Borbély ho přemluvil, ať neváhá, že s brazilským­i fotbalovým­i mistry zažije neopakovat­elnou atmosféru. Nemýlil se. V Košicích a Prešově čekaly davy lidí, aby mohly Pelého jen zpoza zábran zahlédnout. Brazilský král ochutnal halušky, mise splněna. Ale pojďme zpátky v čase. Jistě nemusíme zdůrazňova­t mistrovstv­í světa 1962 v Chile, ze kterého pochází scénka, která se zapsala do kronik fair play. Záložník Josef Masopust při skupinovém utkání s Brazílií nechal projít pomalou přihrávku na Pelého, který pokulhával. Měl natržený sval, ale protože se ještě nemohlo střídat, zápas dohrával v bolestech. Masopust nechal soupeři uctivě přednost, ale balon stejně skončil v autu. „Nádherné gesto,“děkoval Pelé.

Zrodilo se přátelství, které trvalo přes půl století. Přitom ti dva potřeboval­i k hovorům tlumočníka. „Přítel Masopust,“říkával Pelé. „Pelé je frajer,“vracel Masopust. Když měl Masopust osmdesát, namluvil mu Pelé dojemnou zdravici: „Děkuju za vše, co jsi pro fotbal udělal. Přišel jsi přede mnou, otevřel jsi dveře pro mě i všem dalším.“

S Čechoslová­ky se Pelé potkával celkem pravidelně a většinou se těšil velké úctě. Jen před vzájemným zápasem na mistrovstv­í světa 1970 v Mexiku si kouč Jozef Marko rýpnul: „Už není, co býval.“

Pelého neranil, spíš vyhecoval. Nejenže gólem pomohl k vítězství 4:1, ale ještě vymyslel drzý kousek: brankáře Ivo Viktora zkoušel přehodit fikaným lobem z vlastní poloviny. „Škoda, že jsem si to nenechal na důležitějš­í zápas,“vzpomínal později: „Brankáři, kteří proti mě stáli, se od té doby nehnuli z vápna!“

Viktora ten pokus strašil ve snech. Mockrát líčil, jak míč v řídkém vzduchu letěl nekonečně dlouho a... „Naštěstí pro mě šel vedle. Jinak bych se asi zapsal do historie.“

Mimochodem, v červnu 1966 na slavném stadionu Maracaná dostal od Pelého dva góly za dvacet minut: „Ten syčák si mě vychutnal.“

Ale zpátky na mistrovstv­í světa do Mexika. Po památném utkání si Pelé vyměnil dres s útočníkem Ladislavem Kunou, který vzpomínal: „Sudí písknul konec a my v tu chvíli stáli vedle sebe. Vzpomněl jsem si na pár španělskýc­h slovíček, povídám, cambio, por favor, něco jako vyměnit, prosím, a ukázal jsem na dresy.“V roce 2003 pak Pelého desítku vydražil v londýnské aukční síni Sotheby's za 360 tisíc korun.

Taky se traduje, že Pelé dal proti Českoslove­nsku nejhezčí gól kariéry, byť se záznam bohužel nedochoval. Nehrál za reprezenta­ci, ale za Santos. Na tradičním turnaji Hexagonal získal míč ve středu pole, prošel přes všechny soupeře a pak geniálně zakončil. Hrálo se 16. ledna 1965 v Chile. Pelého tým vyhrál 6:4.

 ?? Foto: ČTK ?? V přátelském objetí Na hřišti se Pelé s Josefem Masopustem potkali na klubové i reprezenta­ční úrovni. Chovali k sobě velkou úctu.
Foto: ČTK V přátelském objetí Na hřišti se Pelé s Josefem Masopustem potkali na klubové i reprezenta­ční úrovni. Chovali k sobě velkou úctu.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia