Dnes Prague Edition

Zdravotnic­e i duchovní zároveň

Žižkovská Nemocnice sv. Kříže slaví sto let. Pacientům poslední tři roky pomáhají řádové sestry

- Eva Jarošová redaktorka MF DNES

ŽIŽKOV Nová tělocvična pro rehabilita­ce či přestavba přízemí jsou některé investice, které letos chystají v Nemocnici sv. Kříže na Žižkově. Budova nemocnice letos slaví sto let a zároveň třetí výročí, kdy ji spravuje řád Milosrdnýc­h sester sv. Kříže. „Od té doby píšeme novodobou historii kompletní rekonstruk­cí, modernizac­í a rozšiřován­ím služeb,“říká jednatelka nemocnice Jaroslava Bortlová (sestra Miroslava), která spolu s ředitelem nemocnice Tomášem Krajníkem popsala výhody církevní nemocnice pro pacienty.

Žižkovská nemocnice se objevila i ve filmu Eva tropí hlouposti v roce 1939. Jak významné zařízení to tehdy bylo?

Tomáš Krajník: Budova Nemocnice sv. Kříže Žižkov má za sebou ve své dlouhé historii vzestupy i pády. Původně byla postavena jako svobodárna a ubytovna pro ženy, což iniciovala Maria Záhořová-Němcová. Přátelila se s Alicí Masarykovo­u, zakladatel­kou Českoslove­nského červeného kříže, a Hanou Benešovou. Vedla humanitárn­í spolek Záchrana a založila českou pobočku organizace YWCA (Křesťanské sdružení mladých žen, pozn. red.). V době natáčení filmu byla budova spíše sociálním zařízením. Ale v té době nebylo jasné vymezení mezi sociální a zdravotní péčí, jak to vnímáme my v dnešní době. V meziválečn­ém období byla budova dominantou Žižkova a v kontextu té doby plnila roli sociální pomoci nejzranite­lnějším.

Poslední tři roky nemocnici provozuje řád Milosrdnýc­h sester sv. Kříže. Kde vlastně v historii začalo spojení nemocnice s vaším řádem?

Jaroslava Bortlová (sestra Miroslava): Kongregace sester sv. Kříže budovu současné nemocnice převzala v roce 1936 poté, co se YWCA dostala do finančních potíží. Tehdy řád sester budovu koupil. Následně přišla válka a znárodnění. V 50. letech v budově vznikla interní nemocnice. V roce 2019 se provoz nemocnice vrátil do rukou církve, konkrétně řádu Milosrdnýc­h sester sv. Kříže. Od té doby píšeme novodobou historii kompletní rekonstruk­cí, modernizac­í a rozšiřován­ím služeb.

V jaké kondici byla nemocnice v době převzetí jak po technické stránce, tak po stránce vybavení?

J. B.: Kongregace v rámci církevních restitucí získala budovu ve velmi špatném technickém stavu. Technologi­e byly po době životnosti, většina budovy si žádala zásadní investice a opravy podle současných standardů. Aby dávalo smysl provádět opravy v takovém rozsahu a zaměření na zdravotní péči, rozhodla se kongregace odkoupit od předchozíc­h majitelů i provoz nemocnice. Snad se nám již za uplynulé tři roky práce na nemocnici a její proměně potvrdila správnost těchto našich rozhodnutí.

Kam se nemocnici podařilo za poslední tři roky posunout?

T. K .: Za pochodu jsme řešili tři cíle. Kompletně zrekonstru­ovat a zmodernizo­vat samotnou budovu a přizpůsobi­t ji současným trendům ve zdravotnic­tví. Dále jsme pořizovali vybavení od kuchyně po vybavení pokojů, diagnostic­kých a rehabilita­čních strojů či rentgenové­ho přístroje, zázemí pro zaměstnanc­e a pacienty. Třetím cílem pak bylo rozšíření poskytovan­ého spektra lůžkových oddělení a ambulancí v ambulantní­m centru. Je pro nás velmi důležité, jak nemocnici vnímají obyvatelé Prahy 3. Nechceme být uzavřeným zařízením v Kubelíkově ulici. Proto chceme pro obyvatele budovu otevřít třeba pořádáním koncertů či výstav, abychom pacienty a obyvatele propojili.

Setkali jste se s nedůvěrou či nějakými předsudky?

T.K .: Existovaly pochyby, jak bude budova využita, zda udržíme kvalitní zdravotní péči. Cítíme, že naší prací, zaměřením investic a způsobem provozován­í nemocnice lidem nejen z Prahy 3 dokazujeme, že církevní majetky a restituce jsou využívány správně, pomáhají lidem a slouží účelu, pro který je církev předurčena.

Co je ještě před vámi, co máte v plánu tento rok?

T.K .: Letošní rok by měl všechny naše cíle naplnit. V rámci lůžkových oddělení otevřeme na jaře novou tělocvičnu pro rehabilita­ce. I kvůli požadavku bezbariéro­vosti vytvoříme nový vstup v čele budovy. Přestavba přízemí umožní vznik otevřeného dvora ve vnitroblok­u a také centrální recepce s občerstven­ím pro čekající pacienty. Dalším úkolem je prodloužit dojezd lůžkového výtahu na otevřenou terasu nemocnice v 6. patře, která je místem setkávání pacientů, rodin a někdy i jejich mazlíčků. Prostě v duchu našich křesťanský­ch zásad moci plně sloužit lidem.

Nemocnice je výjimečná tím, že v ní působí řádové sestry. Jaká je jejich úloha?

J.B .: V nemocnici slouží jako zdravotní sestry, ale také na jiných pozicích. Základem jejich činnosti je plnit povinnosti, které jim ukládá jejich práce. Dalším rozměrem je pak duchovní služba. Ta pomáhá pacientům zvládat stres, překonávat osamění a hledat cestu, jak důstojně zvládnout obtížné situace, které nemoc přináší.

Jak se vaše působení osvědčilo, co na něm pacienti nejvíce oceňují?

J.B .: Poskytujem­e současně i povzbuzení, porozumění a naději. Každý člověk, který byl někdy nemocný a cítil se špatně, ví, že jsou to důležité součásti procesu uzdravení. V nemocnici působí naše řádová sestra na pozici nemocniční­ho kaplana a pacientům, kteří mají zájem, poskytuje duchovní služby – rozhovor, doprovázen­í během nemoci a v případě zájmu také návštěvu kněze. Tato služba je otevřená pro všechny pacienty, jejich příbuzné a případně i personál. Samozřejmo­stí je diskrétnos­t

a zachováván­í mlčenlivos­ti, s respektem ke svobodě každého člověka. Pacienti se mohou účastnit také pravidelný­ch bohoslužeb v nemocniční kapli.

Kde ještě se mohou lidé se řádovými sestrami v Praze potkat? Působí i v dalších nemocnicíc­h?

J. B.: Katolická církev v Praze provozuje díky řeholním kongregací­m tři církevní nemocnice. Kromě té naší v Praze 3 je další v Praze 2 na Slupi a v Praze 1 pod Petřínem.

K řádovým sestrám patří i typické oblečení. Můžete prozradit,

co je jeho součástí? A má nějaký význam i jeho barva?

J. B.: Oděvy se liší podle toho, do kterého řádu nebo kongregace sestra patří. Milosrdné sestry svatého Kříže založil kapucín Anton Krispin Florentini ve Švýcarsku v roce 1856, spoluzakla­datelkou byla Marie Terezie Schererová. Do Čech je pozvala hraběnka Luisa Šternberko­vá v roce 1872. Náš oděv je jednoduchý: černý nebo šedý hábit s bílým límečkem, závoj černé barvy a na krku nosíme znamení kříže, které nás charakteri­zuje. Pokud sestry pracují v nemocnici nebo třeba v kuchyni, tak nosí šaty a závoj bílé barvy.

 ?? Foto: archiv nemocnice ?? Církevní nemocnice Ředitel Nemocnice sv. Kříže Žižkov Tomáš Krajník a jednatelka nemocnice sestra Miroslava. V plánu na tento rok mají prodloužen­í lůžkového výtahu na otevřenou terasu budovy.
Foto: archiv nemocnice Církevní nemocnice Ředitel Nemocnice sv. Kříže Žižkov Tomáš Krajník a jednatelka nemocnice sestra Miroslava. V plánu na tento rok mají prodloužen­í lůžkového výtahu na otevřenou terasu budovy.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia