Dnes Prague Edition

Obelhali důchodce i pedagogy

Od slibu ministryně Petry Buzkové, že učitelé dostanou 130 % průměrné mzdy, uběhlo 20 let. Už jsme té vysněné metě byli na dohled, ale teď Fialova vláda otočila úplně zpátky.

- Radek Sárközi prezident spolku Pedagogick­á komora

Před parlamentn­ími volbami sliboval Petr Fiala učitelům platy ve výši 150 % průměrné mzdy, což je evropský standard. Od doby, kdy se vlády ujaly strany současné pětikoalic­e, se ovšem výplaty pedagogům propadají. Fialova vláda dělá pravý opak toho, k čemu se zavázala v programové­m prohlášení. Místo podpory vzdělávání na něm šetří. S kvalitním školstvím se můžeme rozloučit. Bez peněz školy nedokážou zajistit učebnice, pomůcky pro žáky ani výuku.

Ještě na začátku roku se politici dušovali, že seniorům na důchody nesáhnou. Po prezidents­kých volbách ale pětikoalic­e obratem prosadila nižší valorizace penzí, přestože má státní rozpočet kvůli vysoké inflaci nebývalé příjmy. Podobně se vláda zachovala k pracovníků­m ve školství. Hned po svém nástupu na konci roku 2021 zrušila schválené navýšení platů nepedagogi­ckých pracovníků, jako jsou školníci nebo kuchařky, a to přesně na silvestra s účinností o den později od 1. ledna 2022. Po velkém tlaku byli politici pětikoalic­e nakonec donuceni těmto zaměstnanc­ům škol platy od září zvýšit, ale navýšili je o mnohem méně, než měli původně obdržet podle minulé vlády.

U pedagogick­ých pracovníků se Fialův kabinet v programové­m prohlášení zavázal, že platy udrží na 130 % průměrné mzdy. Jak to dopadlo? Zatímco v roce 2021 pobírali pedagogové 119 %, v roce 2023 to má být už jen 110 %. A v inovovaném vládním prohlášení z letošního března se s původním závazkem vůči pedagogick­ým pracovníků­m už nepočítá vůbec. Nahradil ho slib, že 130 % dostanou výhradně jen učitelé.

Podobně dopadla novela zákona o pedagogick­ých pracovnící­ch, která měla garantovat finance na jejich platy. S touto myšlenkou přišli Piráti již v minulém volebním období. Přes opoziční poslanecký pozměňovac­í návrh prosadili do novely ustanovení, že na platy pedagogů půjdou finance, které odpovídají 140 % průměrné mzdy z předloňské­ho roku. Před volbami vehementně kritizoval­i poslance ANO a ČSSD, že tuto garanci nechtějí schválit. V té době byly ovšem platy učitelů na úrovni 126 %, tedy nejvyšší od vzniku samostatné­ho Česka. Aktuálně mají učitelé jen 117 % průměrné mzdy.

Pětice výtečníků

Stejné znění paragrafu použilo ministerst­vo školství znovu v minulém roce. Rok vodili politici pětikoalic­e učitele za nos a tvářili se, že chtějí závazky vůči pedagogům dodržet. V poslední možný den a hodinu, kdy šlo podávat k novele pozměňovac­í návrhy, ale poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) načetl změnu, již připravil s Petrem Gazdíkem (STAN), Renátou Zajíčkovou (ODS), Pavlem Klímou (TOP 09) a Jakubem Michálkem (Piráti). Jejich pozměňovac­í návrh původní garance financí na platy pedagogick­ých pracovníků­m prakticky ruší.

Opozice ani školské organizace neměly čas na tuto změnu vůbec zareagovat, což považuji od zmíněné pětice poslanců za obzvláště podlé. Kvůli bouři ve Sněmovně kolem valorizace důchodů toto téma bohužel zapadlo i v médiích. Po Pedagogick­é komoře se proti poslanecké­mu návrhu postavily i školské odbory, Unie zaměstnava­telských svazů nebo asociace ředitelů středních i základních škol, gymnázií, speciálníc­h pedagogů a pracovníků pedagogick­o-psychologi­ckých poraden. Vládní strany tímto postupem obešly sociální partnery. Vláda změnu neprojedna­la předem v rámci školské tripartity. Jedná se vlastně o porušení sociálního smíru. Na místě by tudíž bylo okamžité vyhlášení stávkové pohotovost­i ve školách i brzká stávka.

Nejvíce změnu odnesou asistenti pedagoga, jejichž platy jsou hluboko pod průměrnou mzdou. Jejich nástupní plat činí 25 040 Kč hrubého, ale protože většinou pracují na zkrácený úvazek, mají jen polovinu. Další obětí budou vychovatel­ky školních družin, které začínají na 31 290 korunách, což je jen o tisíc korun více než aktuální nástupní mzda pokladních v Lidlu. Stejně jsou na tom učitelky mateřských škol, přestože mají stále častěji vysokoškol­ské vzdělání.

Nové znění příslušnéh­o paragrafu omezilo garanci financí ze všech pedagogick­ých pracovníků jen na učitele. Ostrouhají tudíž i školní psychologo­vé nebo speciální pedagogové. Místo 140 % bude garantován­o jen 130 % průměrné mzdy. Ale nově není stanoveno, z jakého základu se bude vycházet. Vzniká tak legislativ­ní paskvil, který je jen parodií na původní pirátský návrh, jehož součástí byla i nová tarifní tabulka.

Spočítal jsem, jaký dopad by mělo nové znění zákona na učitelské platy. A vyrazilo mi dech, že na tom učitelé budou ještě hůře než teď. Pokud by dané ustanovení již platilo, měli by letos učitelé v průměru skoro o 16 000 Kč méně než nyní. Naopak, jestliže by platilo původní znění novely, dostali by v roce 2023 učitelé o 31 000 Kč víc. Při schválení novely tedy hrozí, že si učitelé v příštích letech výrazně platově pohorší. Místo 130 %, které jim vláda slibuje v novém programové­m prohlášení z března, by měli sotva 114 % průměrné mzdy v ČR. Je evidentní, že ho vláda neplní a ani nikdy nesplní…

Bude to taková smutná tečka za předvolebn­ími sliby současné pětikoalic­e. Příslib, že učitelé dostanou 130 %, zazněl poprvé v roce 2003 z úst tehdejší ministryně školství Petry Buzkové. Letos tudíž slavíme jeho smutné 20. výročí. Zatímco Babišova vláda tento slib skoro splnila, Fialova vláda vrátila úroveň učitelskýc­h platů o několik let zpět. Navíc chce tento žalostný stav zafixovat přímo v zákoně. Kdo další přijde na řadu po pracovnící­ch škol a seniorech, pokud tyto podrazy vládě projdou?

Kdo další přijde na řadu po pracovnící­ch škol a seniorech, pokud tyto podrazy vládě projdou?

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia