Dnes Prague Edition

Odcházení aneb co dělat, když už s vámi nepočítají

Tak jsem se dozvěděl z mailu, že pro Twitter přestávám pracovat, stěžoval si na sociálních sítích jeden ze zaměstnanc­ů. A opravdu, Elon Musk se při lednovém zeštíhlová­ní firmy s podřízeným­i nemazal. Tedy co do formy – právně bylo všechno v pořádku včetně

- Lenka Vichnarová spolupraco­vnice MF DNES

Padáka nelze dostat jen kvůli tomu, že se člověk škaredě podívá na šéfa. Naopak: důvody výpovědi jsou zcela přesně vymezeny zákoníkem práce a zaměstnava­tel je musí uvést.

Výpověď musí být písemná a běží od prvního dne měsíce následujíc­ího po datu podání výpovědi. Konkrétně, pokud vám zaměstnava­tel doručil výpověď 24. dubna, běžet začala od 1. května a pracovní poměr skončí při standardní výpovědní době dvou měsíců 30. června. Pokud se na tom obě strany (písemně) domluví, může být výpovědní doba delší.

Kdo v době výpovědi onemocní, je v takzvané ochranné lhůtě. Když se do konce výpovědní doby vyléčí, nic se nemění. Pokud nemoc pokračuje i pak, tak se výpovědní lhůta prodlužuje o dny nemoci, které trvaly do termínu původního konce pracovního poměru. Pracovník ulehne 25. června, výpovědní doba neskončí 30. června, ale protáhne se do 5. července.

Jak je to s odstupným? Je vypláceno ve výši jednoho až tří platů podle délky zaměstnání ve firmě: pokud je pracovní poměr kratší než rok, odstupné je ve výši jednoho měsíčního platu, trvá-li méně než dva roky, pak zaměstnanc­i náleží dvouměsíčn­í odstupné a při pracovním

Ilustrace: Shuttersto­ck

poměru delším dvou let je odstupné ve výši tříměsíční­ho platu. Z odstupného se neodvádí pojistné na sociální zabezpečen­í, státní příspěvek na zaměstnano­st ani pojistné na zdravotní pojištění, ale daní se. Pokud by se zaměstnane­c vrátil ke svému zaměstnava­teli, musí poměrnou část odstupného vrátit. Jestliže naopak odstupné nedostane, ač na ně má nárok, je možné si stěžovat na oblastním inspektorá­tu práce (www.suip.cz), který však vyplacení odstupného nezajistí. Toho se lze domoci pouze soukromopr­ávní žalobou u soudu.

Odchod dohodou – kdy náleží odstupné?

Pokud se pracovník domluví se zaměstnava­telem na odchodu „po dobrém“, tedy dohodou o rozvázání pracovního poměru, velmi záleží na tom, co bude jejím obsahem. Musí mít písemnou podobu, kvůli případnému odstupnému je potřeba, aby v ní byl uvedený důvod rozchodu obou stran a dohodnutá výše odstupného. „Důvody v ní být

sice uvedeny nemusí, pokud by však šlo o ukončení z organizačn­ích důvodů pro nadbytečno­st, vzniká zaměstnanc­i nárok na odstupné a vyšší podporu v nezaměstna­nosti, takže uvést tuto příčinu je důležité. Obdobné je to v případě zdravotníc­h důvodů,“upřesňuje advokátka Zdeňka Beranová. Pokud dá člověk výpověď sám, odchází bez odstupného. Důvod odchodu není třeba uvádět, je ale potřeba si nechat výpověď potvrdit od zaměstnava­tele. „Je lhostejno, jakým způsobem, jestli doručenkou, potvrzením podatelny zaměstnava­tele, sekretariá­tem, kde se přebírá pošta… Ale důkaz o tom být musí,“doplňuje advokátka.

Rychle na úřad práce

Ať už má zaměstnane­c nárok na odstupné, nebo ne, důležité je zamířit do tří pracovních dnů po skončení pracovního poměru na úřad práce. Jestliže se tam zaeviduje, zdravotní pojištění za něj hned začne platit stát.

Způsob, jakým člověk skončí v práci, má vliv na výši podpory v nezaměstna­nosti. Když dostane výpověď, má nárok (pokud to není vyhazov pro hrubé porušení pracovní kázně) na podporu v nezaměstna­nosti v plné výši. V prvních dvou měsících je to 65 procent průměrného čistého měsíčního výdělku nebo vyměřovací­ho základu. Další dva měsíce 50 procent a zbývající měsíce mu náleží 45 procent. Výplata podpory začíná až poté, co se „vyčerpá“odstupné. Například má-li zaměstnane­c nárok na tříměsíční odstupné, první tři měsíce nedostane od úřadu práce nic. Podporu mu pak budou vyplácet pět měsíců, když mu ještě nebylo 50 let, osm měsíců platí pro ty, kterým je více než 50 a méně než 55 let, starší nezaměstna­ní ji budou pobírat celkem 11 měsíců.

Kdo dá výpověď sám, má obvykle podporu nižší – 45 procent průměrného čistého měsíčního výdělku nebo vyměřovací­ho základu po celou dobu vyplácení podpory. Záleží na tom, co je důvodem výpovědi ze strany zaměstnanc­e či dohody mezi ním a zaměstnava­telem. Bude na posouzení úřadu práce, zda jsou důvody natolik závažné, že pracovníko­vi náleží vyšší podpora v nezaměstna­nosti. Uznaným vážným důvodem pro ukončení zaměstnání je například nezbytná osobní péče o dítě ve věku do čtyř let či o zdravotně postiženou osobu.

Maximální měsíční částka podpory v nezaměstna­nosti pro rok 2023 činí 22 798 korun.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia