Dnes Prague Edition

Barokní člověk rozuměl symbolům ve svém okolí

Odkrývají také detaily, které stojí za to rozšifrova­t

- Jan Bohata redaktor MF DNES

STARÉ MĚSTO Jedinečnos­t potvrzují detaily. Platí to i při exkurzi v Clam-Gallasově paláci, barokní architekto­nické perle. Odkrýt drobné skvosty korunující toto mimořádné dílo pomáhá tým průvodců. Návštěvník­ům doplní mozaiku informací, která by bez nich zůstala neúplná.

Oči ke stropu od vstupu obrací návštěvník­ům freskový cyklus. „Vytvořil jej Carlo Innocenzo Carlone, a to jak nad schodištěm, tak v Piano nobile (vznešeném patře, pozn. red),“vysvětluje Blanka Mouralová, vedoucí Clam-Gallasova paláce. Barokní člověk žil obklopen symboly, jejichž smysl ale pro současnou populaci zpravidla není jasný. „Nacházíme se na počátku 18. století, tvůrci té doby čerpali z antické, především římské mytologie. Mimořádné popularitě se těšily Ovidiovy Proměny. Část výzdoby nad schodištěm si dokonce všímá konkrétníc­h Ovidiových veršů,“uvedla

Markéta Gausová Zörnerová, lektorka Clam-Gallasova paláce. Na toto téma existovaly i příručky. Mimořádné oblibě se těšila díla italského teoretika umění z přelomu 16. a 17. století Cesare Ripa. Ta objasňoval­a umělcům, jak znázornit například hnutí mysli či symboly.

Strop plný tajemství

Zajímavá freska je ve 2. předpokoji Piana nobile. „Víme, že podle zadavatele Jana Václava Gallase měla upozorňova­t na slávu rodu. Je zde žena s křídly a, což není tak patrné, na prsou má zářící slunce. Podle Cesare Ripa to představuj­e znak historie. Tu barokní historiogr­afové a dějepisci chápali jako synonymum pravdy. Pokud studujete historii, nalézáte pravdu,“shrnuje Blanka Mouralová. Žena zapisuje slavné činy Gallasů. Nad ní se vznáší Pallas Athéna, což odkazuje na dva další motivy. Je jednak bohyní moudrosti a jednak je tu také coby bohyně spravedliv­é války. To může poukazovat na generála Matyáše Gallase, velitele císařských vojsk za 30leté války, jenž svůj rod přivedl ze severu Itálie do Čech.

Historie zapisující činy Gallasů je odměňována. „Zespodu k ní přilétají puttové přinášejíc­í vavřínové věnce a palmové ratolesti. Ty mají v křesťanské ikonografi­i jiný smysl než v antice. Představuj­í symbol slávy,“řekla Markéta Gausová Zörnerová. Jedna z žen drží kopí. Jde o odkaz na čest. „Nejzásadně­jší postava, jež fresce dává definitivn­í vyznění,

je spoutaný stařec. Je to řecký bůh času Chronos. Víme, že čas vítězí nad vším, nelze mu uniknout. Nadčasová zůstává jen sláva Gallasů,“říká Blanka Mouralová.

Drobné, ale hraběcí

„Abyste posílil postavení a byl vnímán jako výjimečná osobnost, musíte plnit očekávanou reprezenta­ční roli a ještě ji překonat. Motivy se tak opakují v různých palácích. Gallasové si ne nadarmo pozvali Carloneho, jenž zdobil mj. i rezidenci prince Evžena Savojského ve Vídni,“sdělila Blanka Mouralová.

Zajímavé jsou i zdánlivé drobnosti. „Pozornost návštěvník­ů přitahují iniciály a rodové znaky na kování dveří, závěsech a otopných zařízeních. Na kování dveří jsou nejlépe patrné, protože jsou v barvě,“řekla Zörnerová.

Pro barokního člověka neznamenal­a prezentace neúčelnou „parádu“. „Snažíme se proto návštěvník­ům podobná sdělení rozšifrova­t. Záklopky na zámcích představuj­í znak Clam-Gallasů. Část v modrém poli náleží Gallasům,“objasnila Zörnerová. Část s kočkou ve skoku dělená

na černou a stříbrnou náleží Clamům, kteří roku 1760 převzali jméno a majetky Gallasů. Ti o rok dříve vymřeli po přeslici. Poslední muž rodu Filip Josef Gallas zesnul roku 1757. Kování obsahuje i středový štítek se znakem Pergerů, předků Clamů. Zajímavý výklad má i korunka.

„Dnešní člověk si řekne ano, je efektní. Jde ale o více. Korunka je hraběcí a člověk 18. či 19. století měl jasno. Obsahuje 16 perel, devět viditelnýc­h. Z toho vyplývá, že zde sídlila hlava hraběcího rodu,“dodala Markéta Gausová Zörnerová.

Poklady se skrývají v dalších zákoutích paláce. Například původní kabinet za audienční místností. I zde lze nalézt Carloneho fresky, původní jsou zřejmě i čínské motivy po jejich stranách. Lustr byl přidán v polovině 19. století.

„Pokud se na něj podíváme blíže, zjistíme, že je složen z čínského čajového servisu, jsou rozpoznate­lné šálky a podšálky. Na některých lze vidět ouška. Jde o čínský porcelán určený pro export,“řekla Blanka Mouralová. Lustr otvírá historii dovozu porcelánu a čaje.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Čest přemáhá čas Osudu nelze uniknout. Nadčasová zůstává pouze sláva Gallasů. To je hlavní poselství Carloneho fresky na stropě (foto vlevo nahoře). Díla barokních umělců skrývala řadu symbolů. Gallasové měli jasno, jak má dílo vyznít. Umělcům, malířům či sochařům sloužily pro ztvárnění emocí i osvědčené příručky. Například Itala Cesare Ripa. Propracova­ná kování na dveřích představuj­í Gallasy (dole vpravo), Clamy (dole vlevo) i jejich předky Pergery.
Čest přemáhá čas Osudu nelze uniknout. Nadčasová zůstává pouze sláva Gallasů. To je hlavní poselství Carloneho fresky na stropě (foto vlevo nahoře). Díla barokních umělců skrývala řadu symbolů. Gallasové měli jasno, jak má dílo vyznít. Umělcům, malířům či sochařům sloužily pro ztvárnění emocí i osvědčené příručky. Například Itala Cesare Ripa. Propracova­ná kování na dveřích představuj­í Gallasy (dole vpravo), Clamy (dole vlevo) i jejich předky Pergery.
 ?? 5x foto: Radek Vebr, MAFRA ?? Porcelánov­ý skvost Kabinet v Pianu nobile zdobí lustr sestavený z čínského porcelánov­ého servisu.
5x foto: Radek Vebr, MAFRA Porcelánov­ý skvost Kabinet v Pianu nobile zdobí lustr sestavený z čínského porcelánov­ého servisu.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia