Lidové noviny

Prodej Less & Timber provázejí pochybnost­i

-

tovat. Za svými výroky si však stále stojí. A potvrzují je i další lidé, kteří se kolem prodeje pohybovali, ale přejí si zůstat anonymní.

Cihelková se pokusila podnik prodat (aby vyplatila pohledávky) už v roce 2013, kdy byl Less & Timber ještě v reorganiza­ci. Nejvyšší nabídka tehdy činila 297 milionů korun. Banky ale prodej nepovolily, firmu poslaly do konkurzu a rozhodly se pro vlastní tendr.

Právě o jeho transparen­tnosti lze pochybovat. V prvním kole totiž zvítězila s nejvyšší nabídkou společnost Astone Capital. Rázem se ale uspořádalo kolo druhé. Výzva k účasti dorazila uchazečům koncem září s tím, že nabídky musí být předloženy do 6. října.

Navíc, otevírání obálek se nesměla účastnit ani insolvenčn­í správkyně. Na průběh si stěžovala i společnost Astone Capital. „Šíří se informace, že podmínky výběrového řízení nebyly pro všechny stejné. Opakovaně byla z trhu zaznamenán­a informace o námi nabídnuté kupní ceně,“prohlásili zástupci firmy u soudu. Ani oni už se ale nechtějí více vyjadřovat.

Vítězná nabídka skupiny JET Investment nakonec činila 582 milionů korun. Zdá se tedy, že se firma prodala za nejlepší možnou cenu. Jenže akvizici je třeba vnímat v celém kontextu.

Důležitým majetkem Less & Timber byla kromě pily také elektrárna na spalování biomasy pod dceřinou společnost­í Less & Ener- gy. Ta v insolvenci nebyla. Vyčíslení její hodnoty je složitější. Dlužila totiž Citibank asi 492 milionů korun. Zatížená tak velkým úvěrem měla hodnotu blížící se nule. Bez něj by se ale pohybovala kolem půl miliardy.

A Citibank, působící ve věřitelské­m výboru, Faitově skupině odprodala pohledávku za Less & Energy. Ale až po prvním výběrovém řízení v roce 2013. K tehdy nabízené ceně 297 milionů je tedy třeba přičíst ještě půl miliardy, kterou by musel vítěz splácet. Ještě důležitějš­í je, za kolik byla pohledávka Faitově skupině prodána – za deset tisíc korun.

„V rámci prodejního procesu se poptával soubor různých aktiv a důležitá byla celková cena. V případě navýšení dílčí ceny za tuto pohledávku by naprosto ve stejné částce poté logicky došlo k ponížení dílčích cen u ostatních aktiv při nulovém vlivu na celkovou cenu všech aktiv,“vysvětluje Oldřich Šoba, manažer JET Investment.

Když chtěl druhý zájemce – společnost Astone Capital – svou nabídku ještě navýšit, padla u soudu otázka, zda by i jemu prodala banka pohledávku za elektrárno­u. Zástupce Citibank to ale odmítl. Skoro jako by si syndikát bank vybral skupinu Igora Faita za favorita.

Proč by to banky dělaly? Těžko říci. Insolvenčn­í správkyně ale dodává další důležitou informaci: Českou spořitelnu zastupoval v konkurzu advokát Dušan Dvořák. Pouhým nahlédnutí­m do obchodního rejstříku lze zjistit, že sedí i v dozorčích radách několika firem, kde jako předseda představen­stva působí právě Igor Fait.

„Stejně jako ostatní členové syndikátu jsme nikdy neměli žádnou preferenci, pokud se kupujícího týká,“tvrdí mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia