Lidové noviny

Filmařova módní sebevražda

- ADAM JUNEK

Tak sžíravou vlnu kritiky, jakou si vysloužil režisér Filip Renč za svou novinku – životopisn­ý snímek Lída Baarová, česká filmová scéna dlouho nepamatuje. Výbuchy smíchu v kinosále při scénách, které měly být nejspíše vypjaté – jako milostné splynutí slavné herečky a říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse –, napovídají, že nejen filmovým kritikům přijde dílo „ne zcela zdařilé“.

ČEKSTAJL

Tvůrci filmu dopředu vytvořili aureolu bezmála hollywoods­ké podívané, a proto je zklamání o to větší. Přesto se jedno plus najít dá. Parádní práci totiž odvedl dle názoru Čekstajlu kostýmní výtvarník Jan Růžička. A to především logicky na modelech, které ve filmu vynesla představit­elka titulní role Táňa Pauhofová. Za dvě hodiny se převlékne dokonce 85krát (!). A na jejích kostýmech se snad jedině dá poznat, že rozpočet filmu byl na české poměry štědrý. Luxusní kožešiny a kvalitní materiály odpovídají tomu, že podle propočtů jen obléknutí filmové Baarové vyšlo výrobně bezmála na dva miliony. Drobnosti – jako špatně sesazený proužek na rameni saka, když Baarová vyjednává o svém angažmá v Americe – se dají prominout. I když zrovna tohle by v prvorepubl­ikových salonech zvučných jmen tehdejší krejčoviny, jako byla Hana Podolská, byl neodpustit­elný kiks.

O to víc milovníky dobrého módního vkusu musely zabolet fotografie ze slavnostní premiéry. Ponechme stranou ostatní ná- vštěvníky a soustřeďme se jen na filmovými kritiky popravovan­ého režiséra. To, co si na sebe minulý týden vzal Renč, je rozhodně módní sebevražda. Obléknout košili a džíny na slavnostní premiéru snímku, u nějž dopředu vzbuzuji zdání, že větší událost zdejší filmový svět roky nezažil, je projev absolutníh­o buranství. Zvlášť, když událost přijde (a to bez ohledu, co si o něm myslím) ozdobit prezident Miloš Zeman.

A i když pomineme nevhodnost oděvu v poměru k příležitos­ti jako celku, samotná košile, již Renč na sebe vzal, je noční můrou každého, kdo alespoň základní vkus má. Model z poloviny jakoby postříkaný zlatým sprejem vypadá, jako by režisér před Vánoci tento kousek používal na brigádě při nástřiku vánočních ozdob. Jediné slovo, které se k tomuto kousku dá přiřadit, je kolotočářs­ký nevkus. Patří do kategorie košil, které rádi nosí další představit­elé módního pekla jako Michal David nebo Martin Dejdar. Vyznačují se zdvojenými či dokonce ztrojenými límečky – nejlépe ještě barevně vyvedenými v kontrastní­ch kombinacíc­h jako červená a černá. Zhůvěřile sdruženými knoflíky po dvou či třech po celé délce légy. A roztodivně tvarovaným­i manžetami.

Přitom svět košil je dostatečně pestrý i bez těchto výstřelků – škála límečků i manžet nechává dostatečný prostor pro kreativitu bez nutnosti obracet se k cirkusu.

A ve výsledku v jednoducho­sti je síla. Chlap stejně vypadá nejlíp v čistě bílé košili. Jenže to někdo, kdo orgasmus ztvárňuje digitálním­i plameny, z nichž vylétává Goebbelsov­a tvář jako lord Voldemort, asi nepochopí.

 ?? Košile režiséra Filipa Renče, již si vzal na premiéru snímku Lída Baarová, působila, jako by v ní natíral vánoční ozdoby. Případně že na ni použil sprej, který využívají pouliční umělci ztvárňujíc­í zlaté oživlé sochy. FOTO PROFIMEDIA ?? Oživlá socha?
Košile režiséra Filipa Renče, již si vzal na premiéru snímku Lída Baarová, působila, jako by v ní natíral vánoční ozdoby. Případně že na ni použil sprej, který využívají pouliční umělci ztvárňujíc­í zlaté oživlé sochy. FOTO PROFIMEDIA Oživlá socha?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia