Ukrajinci nejvíc důvěřují církvím

Arcibiskup Ukrajinské řeckokatolické církve

Lidove noviny - - Názory - LN PETRUŠKA ŠUSTROVÁ

Válka je příčinou toho, že se lidé hromadně vracejí k Bohu, vysvětluje v rozhovoru pro LN patriarcha Ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslav Ševčuk, proč je dnes v jeho zemi religiozita na vzestupu.

NašeUkrajinská řeckokatolická církev byla znovu vzkříšena před pětadvaceti lety. Předtím, za dob Sovětského svazu, jsme byli zakázanou, pronásledovanou, nelegální církví a působili jsme v katakombách. Za tu dobu jsme získali znovu stejný počet kněží, jaký jsme měli před likvidací. Letos uplyne sedmdesát let od roku 1946, kdy byla naše církev zlikvidována. Tenkrát jsme měli na tři tisíce duchovních a tohoto počtu jsme znovu dosáhli až nyní. Před likvidací jsme působili na stejném území jako v době rakousko-uherské monarchie. Měli jsme tři biskupství na západní Ukrajině. Dnes máme dvacet biskupství a čtyři metropole po celé Ukrajině. To znamená, že se naše církev za těch pětadvacet let výrazně rozvinula; působíme na západní, střední i jižní Ukrajině, biskupství máme i na Krymu. A velmi důležité je, že se vedení církve přestěhovalo ze Lvova do hlavního města Ukrajiny, do Kyjeva.

Ekumenická bohoslužba za politické vězně, Primas Ukrajinské řeckokatolické církve monsignore Svjatoslav Ševčuk (nar. 1970), vyšší eparcha kyjevsko-haličský, je od roku 2011 metropolitou kyjevským. V letech 1983–89 tajně studoval na Ukrajině řeckokatolický seminář, posléze studoval v centru Don Bosco v Buenos Aires (1991–92) a ve Lvovském teologickém semináři Svatého Ducha (1992–94) a poté absolvoval Univerzitu sv. Tomáše Akvinského v Římě. Vysvěcen na biskupa byl 7. dubna 2009.

Se konala v pražské katedrále svatého Víta kterou v neděli koncelebroval Svjatoslav Ševčuk, FOTO MAFRA – JAN ZÁTORSKÝ

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.