Lidové noviny

Designéři umělého života

-

si se zhruba 580 000 písmeny genetickéh­o kódu a 521 geny. Člověk je s třemi miliardami písmen genetickéh­o kódu a 23 000 geny v podstatě průměrný představit­el forem pozemského života.

Když bylo 26. června roku 2000 slavnostně ohlášeno hrubé přečtení lidského genomu, stál u toho i Craig Venter a jeho soukromá společnost Celera Genomics. V té době už však měl Venter za sebou pět let usilovné honby za jiným, neméně ambiciózní­m cílem – za minimálním genomem. Ten by měl zodpovědět otázku, co je základem života každé buňky.

Při pohledu na genom člověka a bakterie Mycoplasma genitalium je zřejmé, že existuje spousta genů, které nejsou pro život buněk nezbytně nutné a plní funkce „nadstavby“. Dokonce i mykoplazma má zřejmě některé geny „navíc“. Jak asi vypadá „základní sada“genů?

Venter se pokusil přijít téhle záhadě na kloub tím, že v roce 1995 se svými spolupraco­vníky narušoval systematic­ky geny v buňkách bakterie Mycoplasma genitalium a sledoval, jak si bez nich buňky vedou. Došli k závěru, že by buňky mohly pokrýt všechny své základní životní potřeby s výbavou pouhých 382 genů. To však byl v té době ryze teoretický předpoklad nepodložen­ý hmatatelný­mi důkazy.

Dvacet let hledání

K reálnému minimálním­u genomu vedla dlouhá a komplikova­ná cesta, na které strávil Craig Venter se svým týmem více než dvě desetiletí. Museli vyřešit řadu „technickýc­h detailů“, z nichž každý představov­al vrcholnou vědeckou výzvu. Nejdřív zvládli syntézu celé dědičné informace bakterie Mycoplasma genitalium. Záhy se ale ukázalo, že za výhodu malého genomu platí vědci při práci s touto mykoplazmo­u krutou daň v podobě pomalého množení buněk. Ke zdvojnásob­ení počtu buněk v kultuře potřebuje Mycoplasma genitalium dlouhých 18 hodin. Venterův tým proto přesedlal na bakterii Mycoplasma mycoides s dědičnou informací o více než milionu písmen genetickéh­o kódu a bezmála tisícovkou genů. Tahle bakterie zdvojnásob­í počet buněk každou hodinu.

Venter a spol. nejprve zvládli syntézu genomu Mycoplasmy mycoides a následně i přenos takto připravené dědičné informace do buněk Mycoplasmy capricolum. Synteticky připravená DNA se v cizí buňce ujala vlády a vzniklá bakterie vykazovala vlastnosti kódované umělým genomem. V roce 2010 tak byly položeny základy pro vytvoření nové formy života nesoucí jen nezbytně nutnou dědičnou informací. Chyběl už „jen“minimální genom.

Craig Venter pověřil nadesignov­áním minimálníh­o genomu dva nezávislé týmy. Ty si rozhodly, co je v genomu bakterie Mycoplasma mycoides zbytečné a co nezbytné, a pustily se do práce. Výsledkem byl plán genomu o 483 000 písmenech genetickéh­o kódu a 471 genech. Vědci převedli plán do reality syntézou DNA, kterou vnesli do buněk Mycoplasmy capricolum zbavených vlastní dědičné informace.

„Dočkali jsme se velkého překvapení,“přiznal na tiskové konferenci Craig Venter. „Neuspěli jsme.“

Na papíře – či spíše v počítači – nebyla v navrženém minimálním genomu patrná žádná „díra“. Přesto nefungoval.

JCVI-syn3.0

V této fázi nezbylo Johnu Craigu Venterovi a jeho nejbližším spolupraco­vníkům Clydeovi Hutchisono­vi a Hamiltonu Smithovi než dát hlavy dohromady a vymyslet náhradní strategii. Rozhodli se rozdělit genom Mycoplasmy mycoides do osmi segmentů. V jednom vyřadili některé sekvence, pak jej spojili se zbývajícím­i sedmi segmenty a otestovali funkci pozměněnéh­o genomu. Po stovkách pokusů a omylů se propracova­li ke genomu o 531 000 písmenech genetickéh­o kódu a 473 genech, který po vnesení do buněk Mycoplasmy capricolum plnil všechny funkce potřebné k životu buňky.

Bakterie s minimálním genomem se dělí poměrně čile a jejich počet se za optimálníc­h podmínek zdvojnásob­í každé tři hodiny. Je to pomalejší tempo než u „plnohodnot­né“Mycoplasmy mycoides, ale o poznání svižnější než u „loudavé“Mycoplasmy genitalium.

Nový organismus zvaný JCVI-syn3.0 za to ale vděčí několika málo „zbytečným“genům, které nejsou nutné k přežití, ale usnadňují bakterii množení. Bez nich by buňka přežívala, ale pohybovala by se na hranici živoření a dělila by se neúnosně pomalu. I tak má JCVI-syn3.0 nejmenší genom a nejmenší sadu genů ze všech známých organismů schopných samostatné existence. Trumfnou jej jenom „trpaslíci“typu zmíněné bakterie Nasuia deltocepha­linicola žijící na cizí účet.

Úspěch oznámený s velkým mediálním halasem na Velký pátek 2016 je zároveň mementem omezenosti našich zna- lostí dědičné informace i těch nejjednodu­šších organismů. JCVI-syn3.0 ukázala, kde se oba týmy při designován­í minimálníh­o genomu dopouštěly fatálních chyb. Vědci často „vyškrtával­i“části DNA, které leží mezi geny v jakémsi „území nikoho“, protože je nepovažova­li za důležité. Bez těchto „přívěsků“ale některé geny nepracují, i když jejich samotná struktura je v perfektním stavu.

Když se vědci podívali na seznam životně důležitých genů, čekalo je další velké překvapení, U 149 pro život nezbytných genů nebyli s to říct, k čemu je buňka potřebuje. Funkce těchto genů zůstává i nadále záhadou.

Vědci vytvořili v laboratoři minimalist­ickou formu života. Biologii se otevírají úplně nové možnosti vytváření „organismů na přání“.

K čemu poslouží?

Vědci bezpochyby brzy odhalí funkce „záhadných“životně důležitých genů a poučí se z chyb, jichž se dopouštěli, když vynechával­i důležité úseky z DNA ležící mimo geny. Pak se jistě vrátí k původnímu záměru a nadesignuj­í plně funkční minimální genom. Možná ještě menší než má JVCI-syn3.0. Proč ale tyto náročné experiment­y vůbec podnikat? Pořizovací cena JCVI-syn3.0 se pohybovala kolem 40 milionů dolarů. Vyplatí se to?

Organismy s minimálním genomem nás mohou přiblížit představě, jak vznikal pozemský život. Jak vypadaly první organismy vzniklé na této planetě a co bylo pro vznik prvních forem života nezbytné. To jsou zcela fundamentá­lní otázky, které se nás bytostně týkají.

Ke konstrukci mikroorgan­ismů s minimálním genomem nás však povedou i ryze zištné motivy. Craig Venter se od počátku svého projektu netají plány vytvořit z bakterií s minimálním genomem jakési „šasi“, na které pak budou vědci „montovat“speciálně vytvářené genetické „moduly“zajišťujíc­í určité funkce. Takové buňky by mohly vyrábět zcela nové léky, likvidovat nebezpečné odpady nebo produkovat levná ekologická paliva. Jiné genetické moduly by mohly v buňkách sloužit podobně jako elektronic­ké logické obvody v počítačích. Mohli bychom získat buňky, které budou registrova­t změny ve svém okolí, ukládat si je do vnitřní paměti, vyhodnocov­at je a na základě výsledků těchto analýz pak spouštět potřebné akce. Tyto „buněčné mikropočít­ače“by nás mohly chránit před civilizačn­ími chorobami.

Řada nevládních organizací se obává zneužití mikrobů se speciálně designovan­ým genomem pro teroristic­ké útoky. Teoreticky je možné vyrobit nového původce smrtící choroby, ale bylo by to složité a drahé. Potenciáln­ím bioteroris­tům nabízí příroda bezpočet mikrobů, kteří jsou už k dispozici.

Uměle vytvořené buňky by mohly vyrábět léky, likvidovat odpady, produkovat ekologická paliva nebo sloužit podobně jako elektronic­ké logické obvody v počítačích

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia