Mobil vyhledá partnera k poklábosení

Lidove noviny - - Ekonomika - JAN BERÁNEK

Český telekomunikační úřad má za sebou svůj první takzvaný hackathon, při němž programátoři intenzivně pracují na zadaném softwarovém úkolu. Pro jeho vítěze ale práce teprve začíná. Projekt Babble, který má pomoci překonávat ostych z nezávazného hovoru například v tramvaji, chtějí dotáhnout do konce.

Třicátníci. Na vývojářský svět dneška už jsou docela staří. Zato mají zkušenosti a zažili si fungování tuzemské vývojářské scény. „Všichni jsme se trochu znali, definitivní podoba týmu se utvořila ráno na místě,“tvrdí Vladimír Mokrý, designér projektu Babble, který zvítězil v prvním tuzemském hackathonu pořádaném státní institucí.

Hackathony jsou vývojářská zábava, něco jako dřívější draní peří. Lidé se sejdou, během chvilky vymyslí projekt, který zapadá do tématu akce, a jeden až dva dny na něm dělají. Témata jsou různá, stejně jako prostředí, a tím pádem i účastníci. Společné jsou ale hlavně litry kávy a energetických nápojů, protože prostě není čas a programuje se přes noc.

Dubnový hackathon, který pořádal v pražském hotelu Pyramida Český telekomunikační úřad ve spolupráci s americkou telekomunikační firmou AT&T, měl jako hlavní téma vzdělávání, využití otevřených dat a nové technologie pro lepší správu města.

Kolem čtyřicítky vývojářů různých národností se rozdělilo do týmů. Nebyli to ale jen programátoři. Potřeba jsou samozřejmě také lidé, kteřímají s reálným světem i jiné zkušenosti. Mokrý se dnes živí jako designér, ale původně je to učitel. „Někteří z nás se hackathonů již účastnili a na každém z nich něco takového vznikne. K tvorbě projektů nebo startupů máme obecně blízko a nás baví dotahovat nápady, které mají zlepšit svět,“dodává Mokrý.

Během pátečního odpoledne a sobotního dopoledne nakonec vznikl i Babble. Za jeden den.

„Před hackathonem jsme už přemýšleli nad tím, co je v našich silách během jednoho dne a v rámci tématu ‚chytrá města‘ vytvořit. Hlavní téma aplikace, tedy propojování lidí v prostoru, jsme však domluvili až během první hodiny na základě dostupných technologií,“vysvětluje Mokrý s tím, že kompletní kód aplikace, webová administrace a grafika vznikly až během samotného hackathonu.

Jde o jednoduchou aplikaci, která má pomoci překonávat ostych z nezávazného hovoru v tramvaji nebo jiném prostředku hromadné dopravy. Pro generaci rodičů vývojářů to tak může být důkaz toho, že dnešní mládež už se bez mobilu neumí bavit.

Přitom jde v podstatě o seznamku. V aplikaci jsou vidět lidé v okolí, kteří si chtějí povídat. Stačí si vybrat. „Nevytvořili jsme aplikaci pro geeky (fanoušky IT – pozn. red.), ale pro každého, kdo si chce jednoduše a nenuceně popovídat. To ale dnes ve městech trochu paradoxně přirozené není. I když nejste zrovna geek, oslovili byste jen tak spolucestujícího s tím, že poklábosíte,“popisuje Mokrý aplikaci. Ačkoliv Babble vznikl víceméně pro hackathon, pětice autorů zvažuje pokračování projektu. Koneckonců, už teď jim vydělal deset tisíc dolarů za vítěz- ství. A zároveň jim otevřel dveře k tuzemským investorům, kam si zatím jdou pro mentorské rozumy.

„Teď nás čeká setkání s lidmi z Credo Ventures a Y-Soft. Máme chuť se problému i projektu dál věnovat, ale od původního funkčního prototypu z hackathonu k čemukoliv dalšímu vede několik různých cest. A my si musíme vybrat, po které z nich se vydáme,“uzavírá Mokrý.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.