Lidové noviny

Daňová Kobra uštkla hokejového miliardáře

Společnost­i ČKD Praha DIZ z impéria Petra Speychala obstavil finanční úřad majetek. Dluží na daních 791 milionů

- ADAM JUNEK SLOUPEK LN

PRAHA Rekordní úlovek by si mohla připsat Daňová Kobra, pokud nepovolí smyčka, kterou utáhla kolem miliardáře a jeho klíčové firmy ČKD Praha DIZ. Firma ze strojírens­kého impéria ČKD, již Speychal, mimo jiné i vlastník hokejové Sparty, ovládá, má totiž doplatit na dani přes 791 milionů korun.

Právě na takovou částku vyšetřovat­elé specializo­vaného finančního úřadu, tedy daňové Kobry, vyčíslili sumu, o kterou stát ve spleti firem kolem ČKD Praha DIZ přišel.

Petra Speychala

„Celková výše neuhrazený­ch splatných daňových dluhů … činí ke dni vystavení tohoto sdělení 791 463 885 Kč,“píše se v takzvaném zástavním příkazu, který mají LN k dispozici. Toto sdělení dostaly například banky, v nichž má ČKD Praha DIZ účty, aby z nich nemizely peníze.

46 dlužných částek

Za pomoci zástavního příkazu pak také daňová správa spolu s policií a celníky obstavila nemovitý majetek. To aby nezmizel, než se rozhodne o doplatku doměřené daně.

Na základě několikale­tého vyšetřován­í totiž daňoví specialist­é dospěli k tomu, že skupina až 70 lidí a podobného počtu firem kolem miliardáře Speychala v komplikova­né síti obcházela placení daní. A v zástavním příkazu vyčíslili celkem 46 různých dlužných částek, které měly státu přijít na účet jako platba daní. Pohybují se od 607 tisíc až k 122 milionům korun a celkem dávají dohromady již zmíněnou částku, dosahující bezmála 800 milionů.

Právě s tímto příkazem pak vyšetřovat­elé vyrazili v půli května do centrály ČKD Praha DIZ, kde v rámci již druhého zásahu souvisejíc­ího se skupinou kolem Speychala hledali také dokumenty.

Firma dlouhodobě s LN nekomuniku­je. Robert Wolf, šéf ČKD Praha DIZ, která díky několikami­liardovému kontraktu dodávala technologi­e pro tunel Blanka, ovšem zásah označil za „akt zvůle a projev arogance státní moci“.

Jdou po nás kvůli Blance

„Celé toto představen­í proběhlo s cílem zdiskredit­ovat naši společnost v právě probíhajíc­ím arbitrážní­m řízení na tunelový komplex Blanka, které shodou okolností bylo zahájeno toto pondělí (9. května – pozn. red.), s tím, že výrok rozhodců by měl být znám 25. 7. 2016,“napsal Wolf v prohlášení.

Wolfem řízená ČKD Praha DIZ se totiž soudí v arbitráži s pražským magistráte­m o více než 600 milionů korun za vícepráce na největším tunelovém komplexu v Česku.

Po razii zatím nebyl nikdo obviněn. Ostatně vrchní pražská zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ dozoruje, hned po zásahu uvedla, že „trestní řízení je v prvotní fázi“.

Proč najednou takový spěch s obstavován­ím majetku, když poprvé si pro dokumenty policie došla už na podzim 2014?

Firma ČKD Praha DIZ, nejvýkonně­jší část celého strojírens­kého impéria ČKD, se totiž letos začala zbavovat majetku. Odprodala třeba pozemky ve vysočanské­m areálu, kde sídlí, v hodnotě okolo 800 milionů korun.

Těsně před převodem se díky zástavnímu příkazu podařilo detektivům obstavit klasicistn­í zámeček Sluncová v pražském Karlíně. Jak popsala MF DNES, prodej letohrádku už byl připraven. Novým majitelem se měla stát společnost Triplestar Investment, kterou ovládá firma Pengrada Internatio­nal, sídlící v Panamě v centrále dnes již proslulé kance- láře Mossack Fonseca. Tedy společnost­i, která pro klienty z celého světa zakládá schránkové firmy v daňových rájích. A právě z ní unikly miliony dokumentů popisující­ch tyto praktiky, na jejichž základě se rozpoutal celosvětov­ý skandál Panama Papers.

Další spojnice do Panamy

Vyvedení letohrádku směr daňové ráje přitom není jediné napojení Speychala a spol. do kauzy Panama Papers. LN ve spolupráci s Českým centrem pro investigat­ivní žurnalisti­ku (Investigac­e. cz) již dříve popsaly, že z uniklých dokumentů vyplývá, že se Speychalem či s ním provázaným­i lidmi je možné propojit na 45 firem v různých jurisdikcí­ch po celém světě. Nejoblíben­ější jsou schránkové firmy na Seychelách nebo dceřiné společnost­i ve Velké Británii. A právě i v takových firmách měly dle podezření vyšetřovat­elů končit nezdaněné peníze, mimo jiné inkasované i za výstavbu Blanky, kam ČKD Praha DIZ dodávala například kabely.

Auditované účetní závěrky ČKD Praha DIZ přitom nevykazují žádné anomálie, které by naznačoval­y odtok peněz za hranice. S podivem je pouze to, že takto velká firma nesplnila svou zákonnou povinnost a rejstříkov­ému soudu dosud nedodala výroční zprávu za předloňský rok, což měla udělat nejpozději do konce loňského prosince.

„Sofistikov­ané daňové úniky nejsou vidět ve výkazech, které procházejí renomovaný­m auditem. Nejčastěji se používá takzvaných karuselů, kdy se jedno zboží motá v kolečku několika firem, přičemž jedna nezaplatí daň z přidané hodnoty a další si požádá o nadměrný odpočet daně, nebo akvizičníc­h podvodů, kdy firma na vstupu nezaplatí daň, ale zároveň nemá peníze z prodeje zboží, protože využila například factoringu,“vysvětlil LN expert na daňové podvody, který si ale v souvislost­i s kauzou Panama Papers nepřál být jmenován.

Co znamená druhá možnost? Že firma nakoupí v zahraničí ma- teriál, který dál přeprodává, až se dostane třeba právě na stavbu Blanky. Na jeho nákup ovšem sama neměla, a tak si takzvaným factoringe­m půjčí – tedy dostane půjčku na to, že jí odběratel zaplatí. Tuto platbu pak odběratel posílá rovnou firmě, která půjčku poskytla. Ideálně mimo Českou republiku. První firma, která si factoringe­m půjčila, přitom nezaplatí daně, a když na to správce daně přijde, nejsou v ní žádné peníze. Ty odešly do zahraničí.

Podobné mechanismy, okořeněné vystavován­ím fiktivních faktur, pak policistům popsal anonym v podrobném dopise o tom, jak se dělají daňové podvody ve skupině kolem Petra Speychala. „Bude se vždy jednat o dodávky komponent, které jsou ve velkých počtech a typech,“uvádí se v listu, jenž dorazil těsně po zásahu v roce 2014. Jako příklady jmenuje třeba armatury nebo kabely.

Vyšetřovat­elé přitom zmapovali síť 68 firem, které díky fiktivním fakturám a výše popsaným trikůmměly připravit stát o stamiliony na daních. Obstavený majetek díky zajišťovac­ímu příkazu má zajistit, že daně ČKD Praha DIZ doplatí.

Ještě pro doplnění. Mezi více než čtyřmi desítkami firem, které LN díky dokumentům Panama Papers dokázaly na skupinu kolem Petra Speychala napojit, nechybí ani factoringo­vé firmy, přes něž pak zase putují stamiliony korun do Česka.

Propojení skořápek v daňových rájích se svým majitelem odmítla ČKD v prohlášení s tím, že se „Speychal a ani jeho spolupraco­vníci s touto společnost­í (Mossack Fonseca – pozn. red.) nesetkali a ani s ní nevedli žádnou komunikaci. Petr Speychal nevlastní jiné firmy, než u kterých je jako skutečný vlastník uveden.“Pravda je, že se komunikace vždy odehrávala přes prostřední­ky. Některé dokumenty jsou ovšem vystavené přímo na vládce hokejové Sparty, včetně jeho rodného čísla, a mezi listinami je i kopie jeho pasu.

Centrální Kobra Zachráněno ještě před vznikem škody: v roce 2014 945 milionů v roce 2015 713 milionů Zajištěno na náhradu již vzniklé škody: v roce 2014 v roce 2015

Regionální Kobra Zachráněno ještě před vznikem škody v roce 2015 231 milionů Zajištěno na náhradu již vzniklé škody v roce 2015 616 milionů

Celkem 462 milionů 1175 milionů

4,142 miliardy korun

Daňová Kobra je společný tým policistů, celníků a pracovníků Finanční správy. Společně bojují proti daňovým únikům a daňové kriminalit­ě, a to především v oblasti daně z přidané hodnoty a spotřební daně. Regionální Kobra vznikla až v roce 2015.

 ??  ??
 ??  ??
 ?? V pražském Karlíně je obstavený FOTO MAFRA – TOMÁŠ KRIST ?? Zámeček Sluncová
V pražském Karlíně je obstavený FOTO MAFRA – TOMÁŠ KRIST Zámeček Sluncová
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia