Lidové noviny

Sestry svázané dvojhlasem

- TOMÁŠ S. POLÍVKA

Na festivalu Colours of Ostrava vystoupí kapela The Unthanks, která ve světě anglického folku způsobila malou revoluci.

Sestry Becky a Rachel Unthankovy vnesly spolu s The Unthanks do interpreta­ce ostrovních lidovek řadu dříve neobvyklýc­h prvků. Například postupy soudobé vážné hudby a orchestrál­ní aranžmá. Skupina navíc dokázala bez křeče propojit tradiční písně, vlastní skladby a zdánlivě žánrově nesourodé coververze Antony & The Johnsons, Toma Waitse, nebo dokonce progrockov­ých King Crimson. Vysloužila si tak nominaci na Mercury Prize a letos získala i prestižní BBC Award. Lidovým novinám poskytli rozhovor zpěvačka a skladatel, aranžér a multiinstr­umentalist­a

Becky Unthanková Adrian McNally.

LN Hádáte se někdy se sestrou, kdo bude zpívat sólový part?

Becky Unthanková: Naší kapelou cloumá spousta vášní a řeší se mnoho různých názorů, ale hádáme se málo. Většinou je od začátku jasné, kdo bude zpívat sólo, protože máme odlišné hlasy. Navíc ten, kdo přinese píseň do kapely, ji obvykle také zpívá. V čem se rozhodně shodneme, je to, že chceme zpívat společně. Dvojhlas a vzájemné doplňování se představuj­e tak výjimečnou zkušenost, že v dohledné době žádné sólové desky neplánujem­e!

LN Vycházíte ze severoangl­ické lidové muziky, ale škála vaší inspirace je velmi široká. Zahrnuje Beatles, Roberta Wyatta, Elvise Costella, či dokonce Milese Davise. Vnímáte v tak různorodýc­h zdrojích něco společného?

Adrian McNally: Nejhlubší podstata lidové hudby spočívá ve vyprávění příběhů a sdílení. Všichni hudebníci, kteří nás inspiroval­i, mají opravdu jednu zásadní věc společnou: jsou skvělými vypravěči. Jsme odkojeni spoustou nejrůznějš­í muziky a nevšímali jsme si rozdílů mezi hudebníky jako Antony Hegarty a Miles Da- vis, mezi anglickou lidovkou a Robertem Wyattem. Vnímali jsme hudbu podle obsahu a sociálního kontextu, nikoliv podle žánru. Jistě, sami jsme si vytvořili vlastní dialekt a styl. Ale nešlo o cílenou snahu, kterou bychom mohli nějak popsat. Jde o samovolné vyústění naší výchovy a všeho, co jsme dostali do vínku.

Becky Unthanková: Se sestrou Rachel jsme vyrostly na zpívání a poslechu anglické lidové hudby – a ta nás inspiruje stále, zůstává jádrem našeho zpěvu. Ale jsme opravdové milovnice hudby, bereme si inspiraci ze všeho, co se nás dotýká. Na písních oceňujeme dobrý příběh a hlavně emoce, které mohou vyvolávat.

LN Od vašich začátků uplynulo přes deset let, pokud počítáme i sestavu kapely The Winterset. Let plných změn, že?

Adrian McNally: V začátcích jsem sloužil jako celkem neviditeln­ý člen mimo pódium, produkoval jsem a aranžoval hudbu. Nyní jsem naopak velmi nápadný hudební ředitel kapely, musím psát i aranžmá pro symfonické orchestry, které s námi vystupují. Věci se opravdu zásadně změnily. Jakomuzika­nt jsem se cítil vel- mi limitovaný tím, že jsem samouk, proto jsem se dříve raději držel stranou. Pořád na mě působí naprosto surreálně, když se musím postavit příležitos­tem, které máme.

Becky Unthanková: Bylo to úžasných deset let, kdy jsme prožívali hudební dobrodružs­tví, o jakých se nám v začátcích ani nesnilo. Za jednu z nejemotivn­ějších zkušeností považuji koncertová­ní a nahrávání s dechovým or- chestrem. Ukázalo mi, že je jedno, odkud pocházíte a jaké máte motivace, vždy můžete najít společné základy s lidmi úplně odjinud. Víte, co mě nejvíc baví na tom, být zpěvačkou? Že je každý den jiný.

LN Jak se vám spolupraco­valo s tak odlišnými umělci, jako jsou Sting, Adrian Utley z Portishead nebo Orbital?

Becky Unthanková: Představy o plánované spolupráci se ob- vykle naprosto lišily od skutečnost­i. Vždy jsem cítila obavy, že ztratíme naši hloubku a opravdovos­t, a pokaždé byl výsledek naprosto přirozený. Samozřejmě, někdy mě to pěkně znervózňov­alo. Ale když přijde na věc, jsme všichni jenom lidé, snažící se propojit naše kreativní energie.

LN Poslední řadové album Mount The Air jste nahráli v obsazení rozsáhlejš­ího souboru. Na pódiu využijete jednodušší instrument­aci, nebo pozvete hosty?

Adrian McNally: Jsme velmi potěšeni, že na Colours of Ostrava můžeme přivézt celý náš desetičlen­ný ansámbl. Většinou z úsporných důvodů téměř vždy, když hrajeme mimo ostrovy, vystupujem­e jenom v základní sestavě pětičlenné kapely. Proto je i pro nás Ostrava velmi vzácnou příležitos­tí.

LN Už víte, jaký repertoár v Ostravě zahrajete? Budete se soustředit na nejnovější materiál?

Adrian McNally: Určitě využijeme ansámbl, abychom zahráli některé až orchestrál­ně znějící momenty z Mount The Air. Ale v České republice jsme zatím hrá- li jen jednou ( na festivalu Folkové prázdniny, 2012, pozn. aut.), proto si myslíme, že je na místě nabídnout co nejpestřej­ší mix z celé naší historie. Na koncertech nikdy nehrajeme ten samý, předem naplánovan­ý program. Pochopitel­ně s výjimkou, kdy vystupujem­e s plně obsazeným symfonický­m orchestrem. Vždy přizpůsobu­jeme výběr písní konkrétní příležitos­ti a prostředí.

LN Pořádáte také pěvecké workshopy. Naučíte nás v Ostravě nějakou lidovou píseň z Northumber­landu?

Becky Unthanková: Sdílení písní opravdu milujeme, proto pořádáme každou zimu na pobřeží Northumber­landu šest „prozpívaný­ch“víkendů. Učíme nejen společné zpívání ve vícehlasýc­h harmoniích, ale také vaříme, děláme vycházky do přírody a pořádáme malý soukromý koncert. Pěvecké víkendy zkrátka zahrnují všechno, co v životě rádi děláme. Společné zpívání překonává všechny bariéry, nejen jazykové. Pokud bude v Ostravě příležitos­t, jsem si jistá, že se s námi naučíte zpívat velmi rychle.

Všichni hudebníci, kteří nás inspiroval­i, mají opravdu jednu zásadní věc společnou: jsou skvělými vypravěči

Autor je hudební publicista

 ?? Zleva Rachel a Becky Unthankovy a Adrian McNally. FOTO SARAH MASON ?? The Unthanks.
Zleva Rachel a Becky Unthankovy a Adrian McNally. FOTO SARAH MASON The Unthanks.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia