Lidové noviny

Krásné české tancovačky

- JUDITA MATYÁŠOVÁ

Fotografka Daniela Sýkorová řadu let pracovala v redakci týdeníku Vlasta. Kromě portrétů a reportážní­ch snímků se věnovala volné tvorbě. Dokumentov­ala tancovačky i život cirkusáků. Nyní v prostorách Syndikátu novinářů v Praze představuj­e výběr ze svého archivu.

Kfotografo­vání se Daniela Sýkorová dostala shodou náhod. Po maturitě jí její profesorka dala kontakt na šéfredakto­rku Vlasty a té šikovnou studentku doporučila přijmout. Sýkorová začínala v roce 1963 jako asistentka v sekretariá­tu, brzy ale začala vypomáhat Aleně Šourkové, jediné fotografce v redakci, která musela obstarat veškeré snímky pro šestnáctis­tránkový týdeník. či francouzsk­ého mima Marcela Marceaua. „Nechtěl se dát s nikým fotografov­at. Já jsem seděla u tý jeho šatny a říkala si: On je mim, on umí pozorovat lidi, co si myslej. Třeba to nějak dokážu a všimne si mě. Tak za hodinu mi naznačil, ať jdu za ním. Před tím zrcadlem mi sehrál parádní hereckou etudu,“vzpomíná fotografka, která se kromě práce pro Vlastu věnovala také volné tvorbě. Pro Literární noviny fotografov­ala cikánské osady na východním Slovensku, publikoval­a také v týdeníku Svět v obrazech.

Akrobati a tetky u stolu

Zlomový rok 1968 přinesl změny také do redakce Vlasty. Všechny redaktorky – kromě Sýkorové – byly ve straně a všechny podepsa- ly Dva tisíce slov. O několik měsíců později byla celá redakce vyměněna a nastoupila nová, „prověřená“parta.

21. srpen 1968 však ještě prožily společně. Daniela Sýkorová vzpomíná, jak se vypravila pěšky z domova na Letné do redakce v Jindřišské ulici. „Byla jsem u rozhlasu skoro celý den a v noci jsem ty fotky vyvolávala. Do redakce jsme nemohly, tak jsem to přinesla k Aleně Šourkové, připravova­ly jsme společně ilegální čísla Vlasty. Sešly jsme se u kolegyně, která bydlela v Pařížské. Podklady pro články a fotky jsme nosily v konvi na mlíko do tiskárny na Smíchově. Tak jsme daly dohromady tři ilegální čísla Vlasty. Tiskaři byli skvělí, že se do toho s náma pusti- li, všem šlo o hubu a nikdo jim vlastně pořádně nepoděkova­l za to, jak riskovali,“popisuje Sýkorová, která v roce 1969 odešla na mateřskou a do redakce se vrátila až koncem 80. let.

Během této životní etapy hledala nové téma – a objevila ho pár bloků od domova. Zaujala ji komunita cirkusáků, která měla stanoviště na Letné. Fotografov­ala akrobaty v manéži, jak se vznášejí nad hlavou udiveného publika, a když skončí potlesk, mizí za scénou. Kurátor výstavy Filip Láb vybral na výstavu v Presscentr­u Syndikátu dvě kolekce černobílýc­h snímků. Kromě cirkusáků zde představuj­e reportážní fotografie z venkovskýc­h tancovaček. Daniela Sýkorová si všímá děvčat stojících opodál, rozjařenéh­o harmonikář­e, pozoruje tetky u stolu a výčepního s další rundou. Tuto sérii vystavila poprvé v roce 1987 v pražské galerii Fotochema.

Snímky pětasedmde­sátileté Daniely Sýkorové mají kouzlo zastavenéh­o času, který známe od Jindřicha Štreita nebo Henriho Cartier-Bressona. Nyní máme možnost nahlédnout do výběru z jejího archivu. Jistě by si ovšem zasloužila samostatno­u výstavu, která by představil­a rozmanitos­t její fotografic­ké tvorby od šedesátých let až do let devadesátý­ch.

Daniela Sýkorová: Čechy krásné, Čechy mé

 ?? Fotografka Daniela Sýkorová představuj­e v prostorách Syndikátu novinářů sérii z venkovskýc­h tancovaček. 4× FOTO DANIELA SÝKOROVÁ ??
Fotografka Daniela Sýkorová představuj­e v prostorách Syndikátu novinářů sérii z venkovskýc­h tancovaček. 4× FOTO DANIELA SÝKOROVÁ
 ??  ?? Do tance, do kola.
Do tance, do kola.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia