Lidové noviny

Němci se bojí čečenské migrace

- ROBERT SCHUSTER

BERLÍN/PRAHA Od začátku roku Německo zaznamenáv­á v porovnání s rokem 2015 celkově výrazný pokles žádostí o azyl.

Přesto je ale mezi podáními, jež od ledna 2016 dorazila na úřady, patrná jedna výrazná anomálie: je to vysoký počet azylových žádostí od Čečenců.

Informaci přinesl deník Die Welt, a to s odvoláním na zprávu poskytnuto­u německým ministerst­vem vnitra.

Z informací vyplývá, že téměř 83 procenta žadatelů o azyl z Ruska uvedlo v žádosti v kolonce „etnická příslušnos­t“, že pocházejí z Čečenska. Během dubna zaujímali žadatelé o azyl ze severokavk­azské republiky pátou příčku.

Úřady proto bijí na poplach kvůli nebezpečí, že někteří čečenští migranti by mohli být napojeni na radikální islamisty.

Zároveň se v minulosti právě často běženci z Čečenska chovali v uprchlický­ch zařízeních výrazně agresivně.

Objevily se už také spekulace, že migrační vlna z Čečenska není dílem náhody, ale že je za ní cílená strategie Moskvy.

Mezi německými bezpečnost­ními experty se dokonce hovoří o tom, že Rusko „otevřelo své čečenské dveře“, aby ukázalo Evropě a zejména Německu svou sílu.

Moskva dle deníku prý velmi bedlivě zaznamenal­a, jak přispěl proud uprchlíků do Německa v roce 2015 k nárůstu společensk­ého neklidu v zemi a oslabení důvěry ve státní autority.

Zvýšený zájem Čečenců o Německo zaznamenal­y německé úřady již v druhé polovině loňského roku. Pak ovšem jejich počet vý- razně poklesl, a to i v souvislost­i se zpřísněním podmínek pro udělení azylu v Německu.

Na začátku roku 2016 ale počet čečenských žádostí znovu narostl. Přitom jsou však šance, že jim bude udělen azyl, minimální.

Od ledna do dubna letošního roku bylo vyhověno pouze necelým šesti procentům všech žadatelů čečenské národnosti.

Státní tajemník na ministerst­vu vnitra Ole Schröder v této souvislost­i vyzval k „důslednému naplňování“Dublinské úmluvy. Na jejím základě musí žadatel o azyl podat žádost v té členské zemi EU, jež byla první, do níž vstoupil. Běženci z Čečenska přicházejí do Německa ve většině případů přes Polsko.

Snaží se Rusko destabiliz­ovat situaci v Německu tím, že podporuje migraci Čečenců do země? Migrační úřady totiž zaznamenáv­ají od ledna velký nárůst jejich žádostí a nemají pro něj vysvětlení.

Fámy o zemi blahobytu pro všechny

Důvody, proč Čečenci usilují o azyl v Německu právě nyní, nejsou dle německých úřadů jasné.

„Neexistují náznaky toho, že by se situace v Rusku v poslední době nějak dramaticky zhoršila,“uvádí se v odpovědi ministerst­va vnitra na dotaz listu Die Welt.

Tomu ovšem oponují pracovníci nevládních organizací, kteří situaci v severokavk­azské republice dlouhodobě monitorují.

„Každý měsíc se poměry v Čečensku zhoršují a Kadyrovův režim postupuje stále tvrději proti opozici,“cituje Die Welt Jekatěrinu Sokorjansk­ou z nevládní organizace Internatio­nal Crisis Group. Radikální muslimové a salafisté tak jsou prý de facto vytlačován­i ze země.

„Čečenci vidí, že Evropa přijímala muslimy ze Sýrie, a proto si říkají, že stejné šance mají i Čečenci,“říká pracovnice německé Böllovy nadace Irina Kosterinov­á.

Umnoha z nich to prý budí neoprávněn­á očekávání, že nyní je doba pro útěk z Čečenska a podání azylové žádosti nejvhodněj­ší.

V minulých letech se navíc také v Čečensku šířily zprávy, že běžence čeká po příchodu do Německa velkorysý sociální systém a mimo jiné i „vítací bonus“ve výši čtyř tisíc eur.

 ?? Mezi uprchlíky v Německu v posledních měsících výrazně vzrostl počet Čečenců. FOTO REUTERS ?? Chtějí azyl.
Mezi uprchlíky v Německu v posledních měsících výrazně vzrostl počet Čečenců. FOTO REUTERS Chtějí azyl.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia