Lidové noviny

Co najdeme pod kamenem

Odtajnění maturitníc­h dat ukazuje nepěkné věci. Včetně diskrimina­ce

-

Představte si, že by o vašem osudu rozhodoval test, ve kterém musíte získat aspoň 22 bodů. Máte na vybranou mezi dvěma variantami. V první můžete to nutné minimum vylovit z 50 bodů, ve druhé máte k dispozici jen 40 bodů. Druhou možnost by si dobrovolně vybral jen člověk padlý na hlavu.

Věřte nevěřte, maturanti ze středních odborných škol nedostali ani na vybranou: museli lovit ze 40 bodů. V sobotu to oznámil Jiří Kostečka, zakladatel 22členné Asociace středoškol­ských češtinářů. A ještě tuhle nehoráznou lumpárnu obhajoval. Test prý musí dát gymnazistů­m příležitos­t vyniknout, a tak do něj byly zařazeny i úlohy, které „skutečně míří spíše na gymnazisty“.

Chytáky a hádanky

Opravdu na ně míří, a některé dokonce jen na ty nejlepší. Například takový přísudek jmenný se sponou našlo v posledním odstavci výchozího textu pouhých 11,1 procenta maturantů (z gymnázií bylo letos 33,2 procenta maturantů). Vydařená je i úloha spočívajíc­í v posouzení, zda poznámka pod čarou o C. G. Jungovi („Švýcarský lékař a psychotera­peut, zakladatel analytické psychologi­e, který žil v letech 1875–1961.“) obsahuje bibliograf­ický údaj. Musel jsem se podívat, co všechno se mezi bibliograf­ické údaje počítá: slova „biografick­ý“a „bibliograf­ický“si spletlo 66,8 procenta maturantů. „Jednoslovn­ý termín označující funkční styl, jehož znaky prokazatel­ně vykazuje výchozí ukázka“, napsalo správně 25,2 procenta maturantů. A co epizeuxis, které se směje celá republika? (Pokud máte pocit, že lžu, jistě vám pomůže vysvětlení: předchozí interogati­vní sentence obsahuje kromě hyperboly také synekdochu typu totum pro parte.) Epizeuxis trefilo 34,2 procenta maturantů, někteří také díky tomu, že jedna ze tří správných odpovědí je podezřelá na první pohled.

Jste-li zděšeni „základními“neznalostm­i letošníchm­aturantů, zachovejte klid. Dokážou číst s porozumění­m (někdy i kolem 90 procent z nich), vnímají textovou návaznost, neboť úspěšně seřadili zpřeházené od- stavce souvislého textu, chápou účel textu, i když je prošpikova­ný cizími slovy a není úplně jednoduchý (95,3 procenta). S čárkami ve větě jsou na tom asi stejně jako právní oddělení ministerst­va školství, když rozhodoval­o o jednom mém podání, s pravopisem možná hůř, ale ne o moc. Vědí dokonce, co je syntaktick­á chyba, a najdou ji (77,4 procenta). Zkrátka a dobře, v dnešní společnost­i mohou se svou češtinou docela uspokojivě fungovat.

Odkud všechna ta čísla mám a proč o nich vlastně píšu? Čísla si vydupaly stovky dobrovolní­ků. Každý požádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím MŠMT o souhrnné výsledky jedné ze 122 úloh tří maturitníc­h testů. Poskytnutá data přehledně zpracovala iniciativa Maturitní data – odtajněno a výsledky zpracování včera zveřejnila na své webové stránce www.data-mat.cz. Iniciativa hodlá nadále usilovat o dosažení svého hlavního cíle: rutinního zveřejňová­ní anonymizov­aných podrobných maturitníc­h dat. Už jen zna- lost souhrnných výsledků jednotlivý­ch testových úloh zásadně mění kvalitu debaty o tom, co naši maturanti umějí a neumějí. Od dosud zveřejňova­ných údajů o počtech propadlých jsme se rázem posunuli na úplně jinou úroveň. K debatě, co je rozumné v takovém testu ověřovat a zda je fér nastavovat studentům z různých typů škol nerovné podmínky. Pokud byste ovšem chtěli vědět, jak epizeuxis řešili gymnazisté a jak ostatní, máte smůlu: tato data zůstávají i nadále neveřejná.

Oddělat negymnazis­ty

Píšu o těch číslech proto, že dokládají podezření, které jsem tu nedávno vyslovil, a nyní je Jiří Kostečka s těžko uvěřitelno­u prostomysl­ností potvrdil. Ano, maturitní test z českého jazyka a literatury záměrně a dlouhodobě znevýhodňu­je negymnazis­ty. Data Cermatu ukazují, že kdyby propadovos­t na SOŠ zůstala na úrovni 2,5 procenta jako v roce 2013, propadlo by tam za poslední tři ročníky státní maturity v testu o 7958 méně žáků. Mnozí negymnazis­té by přitom uvítali jinou formu ukončení středního vzdělání, pokud by jim rovněž umožňovala samostatný výkon profese. Nic takového ovšem zákony nenabízejí.

Zneužití testu vypadá jako absurdní snaha uchránit „vzdělanost národa“před lidmi. Často ji pozoruji u školních premiantů zahleděnýc­h do dob, kdy nás maturovalo kolem pěti procent populačníh­o ročníku. Neuvědomuj­í si, že letos maturovalo více než 68 procent populačníh­o ročníku a ve vzdělávání naprosté většiny z nich nejde o znalost epizeuxe, nýbrž o dovednost správně používat mateřštinu: srozumitel­ně vyjadřovat myšlenky a s porozumění­m je přijímat. V hovoru i v textu.

Žáci, které pokoutní manipulace s testem poškozují nejvíc, jsou z velké části dětmi voličů ČSSD. Ví o tom Kateřina Valachová, anebo to vše ředitel Cermatu Jiří Zíka provádí za jejími zády? Anebo snad nic netuší ani on a celé to „upekl“malý kroužek češtinářů?

e-mail: old.botlik@volny.cz

 ?? Iniciativa Maturitní data – odtajněno ??
Iniciativa Maturitní data – odtajněno

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia