Lidové noviny

Finanční rezerva je pro Čechy problém

-

PRAHA Ani po dobu jednoho měsíce není schopno pokrýt své náklady 15 procent domácností. Vyplývá to z průzkumu finanční gramotnost­i provedenéh­o ministerst­vem financí a OECD v loňském roce.

Po dobu alespoň tří měsíců by pokryla své náklady zhruba polovina domácností. Podle stejného průzkumu před pěti lety by nepokrylo své náklady ani jeden měsíc 16 procent domácností.

O výsledcích zkoumání včera informoval­i představit­elé ministerst­va financí. Z jejich práce dále vyplynulo, že 52 procent lidí v Česku má nízkou finanční znalost.

Finanční rezervu na delší dobu mají většinou vysokoškol­sky vzdělaní lidé, důchodci a lidé s vysokými příjmy. Naopak menší rezervy se týkají většinou mladých do 29 let a nízkopříjm­ových domácností.

V případě výpadku hlavního příjmu by lidé nejčastěji, a to v 31 procentech, hledali novou práci nebo brigádu. V 12 procentech by se snažili využít úspor, něco prodat nebo omezit výdaje. Pět procent lidí by spoléhalo na půjčku a 37 procent lidí neví, co by v takovém případě dělalo.

Alarmující je také plánování výdajů. Rozpočet nesestavuj­e 57 procent českých domácností, před pěti lety to bylo 48 procent. Dodržování rozpočtu sleduje 84 procent z těch, kteří jej sestavují. Téměř pětina lidí v Česku aktivně nespoří.

Téměř dvě třetiny Čechů se nechovají ekonomicky zodpovědně. Podle ministerst­va je tento fakt znepokojiv­ý, protože za posledních pět let se tato úroveň v zásadě nezměnila.

V testu znalosti výpočtu úrokové sazby určilo výpočet správně 58 procent dotázaných. Zbytek neví nebo uvedl špatnou odpo- věď. V průzkumu šlo o výpočet úroků u vkladu 100 korun s dvouprocen­tní roční úrokovou sazbou. Správnou odpověď zpravidla uvedli lidé s vysokými příjmy nebo finanční gramotnost­í. Nevě- děli důchodci a lidé s nižším vzděláním.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) upozornil, že postavení spotřebite­lů by mohl pomoci zákon o spotřebite­lském úvěru. Předlohu budou tento týden poslanci schvalovat ve třetím čtení. Norma například stanoví, že lidé by mohli splatit dluhy z půjček vesměs kdykoliv, omezily by se také sankce za pozdní splátky. Norma by navíc zvýšila odpovědnos­t věřitele za poskytnutí úvěru a rozšířila dozor České národní banky i na nebankovní poskytovat­ele úvěrů. Další zlepšení může přinést podle ministra novela zákona o platebním styku, která umožní lepší orientaci v nabídkách bank a zjednoduší přechod od jedné banky k druhé.

Průzkum se uskutečnil mezi tisícovkou respondent­ů ve věku od 18 do 79 let loni na podzim. Cílem bylo získat představu o ohrožených cílových skupinách a rezervách v tématech finanční gramotnost­i. Výsledky zároveň slouží jako podklad pro plánovanou revizi Národní strategie finančního vzdělávání. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia