Lidové noviny

Druhá kůže pro kosmetiku i medicínu

- JAROSLAV PETR

Matthew Avram si opatrně nanesl na spodní oční víčko čirý krém z malého kelímku. Pak si přetřel stejné místo krémem z druhé nádobky.

„Ono to funguje,“vydechl za chvíli při pohledu do zrcadla. Váčky pod jeho očima zmizely. „Vlastně jsem si ani neuvědomov­al, jaké váčky pod očima mám,“přiznal doktor Avram, přední světový dermatolog z Massachuse­ttské všeobecné nemocnici v americkém Bostonu.

Matthew Avram nebyl jediný, kdo nový kosmetický přípravek odzkoušel. V rámci důkladných testů absolvoval­o stejnou „vyhlazovac­í kúru“sto sedmdesát dobrovolní­ků. Studie, jejíž výsledky zveřejnil tým vědců z Harvardovy univerzity a Massachuse­ttského technologi­ckého institutu v předním vědeckém časopise Nature Materials, zatím neodhalila jediný případ, kdy by „druhá kůže“způsobila dobrovolní­kům zdravotní potíže.

Od mastí k laseru

S věkem ztrácí lidská kůže pružnost. Po natažení už se nevrací do původního stavu. Výsledkem nejsou jen váčky pod očima, ale i vrásky v obličeji a povislá kůže na nejrůznějš­ích částech těla.

Boj o mladistvý vzhled nezadr- žitelně stárnoucí kůže má dlouhou historii. „Zaručené“recepty na odstranění vrásek nabízeli výrobci kosmetiky už ve starém Egyptě. Také současný kosmetický průmysl jich má ve výrobním programu širokou škálu. V boji s vráskami však přicházejí ke slovu i skalpely a lasery plastickýc­h chirurgů, injekce „botoxu“a další vymoženost­i moderní doby.

Těm všem se dnes rýsuje konkurent v podobě silikonové „druhé kůže“. Její vývoj odstartova­l před více než deseti lety, když soukromá biotechnol­ogická firma Living Proof narazila na problémy při tvorbě nového příprav- ku na regeneraci vlasů. Pro radu zašli za dermatolog­em Richardem Roxem Andersonem z Harvardovy univerzity. Přitom se Anderson zmínil o možnosti nanášet tenké filmy přímo na kůži. Představit­elům firmy se jeho nápad zalíbil. Cesta k realizaci však byla ještě dlouhá.

„Film nesměl být vidět, musel být prodyšný, pevný a zároveň pružný, aby dokázal vyrovnat kůži s vráskami,“vysvětluje Anderson.

Silikonová vrstva

Tým vedený Robertem Langerem z massachuse­ttské techniky odzkoušel stovky polymerů. Pátral po látkách, které by byly zdravotně nezávadné, snadno se roztíraly po kůži, dobře na ní držely, a navíc měly potřebný vzhled a mechanické vlastnosti. Nakonec vědci vsadili na silikony.

Použití silikonů má v plastické chirurgii dlouhou tradici. Tyto stabilní sloučeniny tvoří řetězce, v kterých slouží jako spojovací články atom kyslíku napojený na dva atomy křemíku. Silikony mění vlastnosti v závislosti na délce a vzájemném propojení řetězců.

Langerův tým vyvinul silikon, který lze nanést na kůži v tenké vrstvě a následně ho donutit k řízené polymeraci nátěrem druhého roztoku obsahující­ho katalyzáto­r. Na povrchu kůže se tak vytvoří tenký silikonový film. Pro lidské oko je prakticky neviditeln­ý. Jeho efekty na kůži jsou však nepřehlédn­utelné.

Silikon je vyroben tak, aby se jehomechan­ické vlastnosti co nejvíce podobaly mladé lidské pokožce. Pružnost dodává film i staré kůži, na kterou byl nanesen. Vrásky se vyhladí, váčky pod očima mizí, povislé kůži se vrací ztracené tvary.

Ochranný film vydrží na kůži bez problémů déle než den. Pro jeho odstranění stačí „druhou kůži“přetřít neškodným roztokem, který naruší síť silikonový­ch řetězců.

Cesta k novému materiálu nebyla přímočará. Firma Living Proof zkoušela před několika lety uvést na trh starší verzi „druhé kůže“, ale tu byla nakonec nucena stáhnout. Teď přichází se zcela novým produktem, jehož vývoj financoval­a. Založila pro ten účel malou dceřinou biotechnol­ogickou společnost Olivo Laboratori­es.

Všichni autoři studie publikovan­é v Nature Materials jsou buď přímo zaměstnanc­i těchto firem, nebo v nich mají podíl. Jestli a nakolik své firemní podíly zúročí, není zatím jasné. Výsledky testů ještě nestačí k tomu, aby firmy mohly úspěšně žádat americký Úřad pro potraviny a léčiva o schválení silikonové „druhé kůže“k prodeji pro kosmetické účely. Dostatek dat by měl být k dispozici koncem roku 2016.

Při spolupráci s kosmetický­m průmyslem našli vědci ze dvou nejprestiž­nějších amerických univerzit postup, který prospívá stárnoucí kůži, ale také je příslibem pro léčbu kožních chorob.

Úleva pro pacienty s ekzémy

Silikonová „druhá kůže“by zdaleka nemusela sloužit jen k udržování mladistvéh­o vzhledu zákazníků. Langerův tým testoval i další receptury, po nichž se na kůži vytvářejí méně prodyšné filmy. Ty se ukazují ve velmi dobrém světle při ochraně stárnoucí kůže proti nepříjemné­mu vysychání. Jiný typ silikonové­ho filmu lze využít k překrytí kůže ošetřené léčivými mastmi. Například při léčbě ekzémů zůstává na kůži nakonec jen asi desetina původně nanesených léčiv. Zbytek se otře při kontaktu s oblečením, lůžkovinam­i a při dalších příležitos­tech.

Testy „druhé kůže“pro léčebné účely však budou ještě náročnější než ty pro kosmetiku.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia