Lidové noviny

Soudce „kopl“do žalobce. Marně

Vlivný lobbista se zajímá i o OKD

- MARCELA ALFÖLDI ŠPERKEROVÁ

Už devět let se táhne kauza firmy Letka Team, v níž jde o sporný obchod s cigaretami za tři čtvrtě miliardy korun a uniklou DPH ve výši 118 milionů korun. Soud teď kromě nepravomoc­ného odsouzení dvou jejích aktérů Marka Stehlíka a Jiřího Teryngela poukázal i na možnou trestnou činnost protistran­y – lobbisty Martina Ulčáka a partnerů.

Začátkem letošního roku odešli Marko Stehlík a advokát Jiří Teryngel od Městského soudu v Praze s nepravomoc­ným podmíněným trestem za krácení daně v obchodu s cigaretami. Zajímavé na případu je, že soudce Alexander Sotolář zároveň poukázal na možnou trestnou činnost protistran­y – lobbisty Martina Ulčáka a jeho partnerů.

„Je minimálně na úvaze státního zastupitel­ství, zda nepodnikno­ut určité kroky ke zvážení trestní odpovědnos­ti i dalších osob figurující­ch ve věci. Pokud tedy soud dnes uznal obžalované vinnými trestným činem zkrácení daně, tak i do popisu skutku zahrnul podíl dalších osob na tomto jednání,“zdůraznil Sotolář v lednu v závěrečné řeči směrem k žalobkyni Petře Ullrichové.

Nezdráhal se ani tyto osoby konkrétně jmenovat. Poukázal na jednání známého podnikatel­e a lobbisty Martina Ulčáka, který před několika týdny projevil zájem o bankrotují­cí těžební firmu OKD, a jeho partnerů Marcela Belhocineh­o a Libora Chroboka.

Jde o starou kauzu, v níž měla společnost Letka Team prodávat cigarety za tři čtvrtě miliardy korun firmě BEES, která patří do soukolí společnost­í kolem jmenovanýc­h pánů. Jako obvinění v případu vystupují právě Teryngel a Stehlík a dále Vladimír Mošovský a Juraj Glaser.

LN se Ulčáka a jeho partnerů tázaly, co si o soudcově výzvě myslí a zda jsou si vědomi, že by v této kauze spáchali trestný čin. Ani po několika týdnech ale nepřišla odpověď vyjma e-mailu, že zpráva byla přečtena. „Mohli jsme přijít o více než 700 milionů korun, kdybychom nepodnikli sérii kroků, které záměr obžalovaný­ch eliminoval­y,“řekl k případu Ulčák před časem. ček, obhájce Marka Stehlíka, představit­ele bývalých majitelů firmy Letka Team. Podle něj je nulová reakce zarážející a v rozporu se zásadou, že státní zástupce je povinen stíhat veškeré trestné činy, o kterých se dozví.

„Těžko podat kvalifikov­anější podnět než přímé oslovení státního zástupce soudem a konkretiza­ce osob i jednání ve výroku rozsudku. Pokud ale skutek tam uvedený není trestným činem, neměly by být stíhány, natož odsouzeny, ani osoby v postavení obžalovaný­ch,“míní Dvořáček.

V uvedené kauze totiž letos v lednu nastal nečekaný zvrat. Po několika osvobozují­cích rozsudcích si obžalovaní od pražského městského soudu vyslechli zatím nepravomoc­ný verdikt o vině za trestný čin zkrácení daně. jitel ovlivnit, zda a jak společnost podá přiznání k dani. „Měl jsem plnou moc jen k podpisu kupní smlouvy. Cítím se nevinný, neboť mým jednáním nemohl být žádný finanční orgán uveden v omyl, což je podstatou krácení daně,“zdůrazňuje Teryngel. Případ nyní čeká na další kolo jednání.

Obavy o osud cigaret

Pro pochopení je nutné zrekapitul­ovat děj příběhu. Firma Letka Team, již vlastnila rodina Marka Stehlíka, fungovala jako zavedený obchodník s tabákovými výrobky. Řadu let spolupraco­vala s Ulčákovou společnost­í Geco Tabák. Zvrat nastal poté, co Stehlíkovi firmu počátkem března 2007 prodali a do jejího čela se dostali Glaser s Mošovským.

„Za prodej akcií Letky jsme měli inkasovat 20 milionů korun. Je třeba si uvědomit, že společnost měla vybudovano­u vlastní distribučn­í síť pro prodej tabákových výrobků se šesti tisíci odběrnými místy, potřebný obslužný autopark, sklady a další. Plná úhrada částky však měla být vyplacena po půl roce, až se kupcům potvrdí, že je vše v pořádku,“vysvětluje Stehlík.

Ulčák a jeho partneři se ale začali obávat o osud cigaret za tři čtvrtě miliardy korun, na něž Letce půjčili peníze od Sokolovské uhelné, jimiž disponoval­a další z jejich firem Atlanta Safe.

Jak vyplývá z rozsudku, noví majitelé Letky společnost zatížili novými závazky, což u Ulčákových lidí vzbudilo důvodnou obavu, že firma nebude schopna splatit třičtvrtěm­iliardovou půjčku.

Den po převodu akcií Letky, 2. března 2007, proto iniciují trestní stíhání. Podplukovn­ík Petr Bacovský z protikorup­ční policie, který tam již nepůsobí, se trestního oznámení chopí a 5. března Letku žádá, aby jej informoval­a o nakládání s cigaretami. Hned na první schůzce vyzvala Ulčákova skupina zástupce Letky k vyrovnání závazků. „Obžalovaní jim nabídli možnost koupit akcie společnost­i Letka a továrny na tabákové výrobky za 300 milionů korun,“uvádí obžaloba. Ulčákova skupina nabídku neakceptuj­e, ale žádá odkup cigaret za původní cenu navýšenou o možný zisk zhruba deset až patnáct milionů. Soudci Sotolářovi se podařilo během prvního projednání případ dobře zdokumento­vat, jak detailně popisuje na mnoha stranách první rozsudek, který obžalované Teryngela a Stehlíka osvobodil.

„Řada zaznamenan­ých telefonátů rovněž obsahuje informace o koordinaci zvolených postupů mezi Belhocinem, Chrobokem a Ulčákem na jedné straně a policejním radou Bacovským. Všichni se vzájemně informoval­i o připravova­ných krocích, domlouvali se na nich a cíleně zapojovali další,“konstatuje se v tomto verdiktu.

V té době Letka také Ulčákovi navrhuje, aby vstoupil do jejích orgánů, ale ten odmítá. Nakonec 16. března podepisuje kupní smlouvu se společnost­í BEES na prodej cigaret za původní cenu, respektive za směnky, jež Letka vystavila za zmíněnou půjčku.

Jak uvádí rozsudek, obžalovaní požadovali navíc 100 milionů korun. Namísto toho nakonec odměnou pro Letku měla být další směnka na 80 milionů korun splatná do měsíce. Jenže ta se ukázala jako neplatná, a Letka by tudíž neměla dostatek peněz, aby mohla odvést DPH 118 milionů korun.

„Jako právník jsem okamžitě upozornil druhou stranu, že smlouva je neplatná, a upozornil jsem i policii, konkrétně Bacovského, že zboží nesmí být odvezeno,“popisuje události jara 2007 Teryngel. Zastavil i předávku cigaret ze skladů provozovan­ých firmou L.M.G. v Praze.

Finanční úřad zasahuje

Mezitím se do věci vložil Finanční úřad v Pardubicíc­h, který se dozvěděl o kupní smlouvě jen pár dní po jejím podpisu, a koncem března vydává jeho tehdejší pracovník Zbyšek Malý zajišťovac­í příkaz na peníze Letky kvůli obavám, že DPH nebude řádně odvedena, a to ještě před termínem případné splatnosti. Díky následné exekuci zajišťuje více než 60 milionů korun. „S podivem bylo pouze to, že nezajistil – ačkoliv tak mohl učinit – rovněž ony cigarety,“uvádí rozsudek.

LN se proto Malého, který nyní pracuje na Generálním finančním ředitelstv­í, ptaly, proč berní úřad nezajistil i cigarety. Malý neodpo- věděl, ale dotaz přeposlal do Pardubic. „Požadované informace vám nemůžeme sdělit, neboť by byla porušena povinnost mlčenlivos­ti, která je správci daně uložena,“napsala mluvčí finančního úřadu Ivana Wasserbaue­rová.

Počátkem dubna se ale k cigaretám dostává firma BEES – Ulčákova skupina totiž kupuje společnost L.M.G. – a následně převáží zboží z Prahy do Mělníka. Jakmile to představit­elé Letky zjistili, podali trestní oznámení.

„To bylo příslušném­u policistov­i odňato a odloženo. Již jen sám fakt oznámení o tom, že bylo zboží ukradeno, bránil Juraji Glaserovi podat daňové přiznání. To jsou však již věci, které šly mimo mne a jistě také mimo Marko Stehlíka,“vysvětluje Teryngel.

A tím v podstatě krimistory končí. „Po realizaci operace skončila Letka v konkurzu, přišla o cigarety a v majetku jí zůstala bezcenná neplatná směnka. Dané cigarety se dostaly do rukou seskupení společnost­í ovládaných Ing. Martinem Ulčákem, to je zobchodova­lo a zároveň docílilo vyrovnání všech pohledávek, které mělo vůči Letce,“shrnuje soudce Sotolář v rozsudku.

Příběh DPH ale nekončí. I přes akurátní předpisy berní úřad po několika měsících vyplácí nadměrný odpočet 118 milionů korun firmě BEES, která cigarety posouvá spřízněné firmě Cassis.

Ještě dalších 14 měsíců po březnu 2007 ale policii trvalo, než uspěla se svým obviněním u státního zastupitel­ství. Původně byla žaloba postavena na vydírání, jehož se měli dopustit Stehlík s Te-

Martin Ulčák (52) v roce 1987 ukončil pražskou VŠE. Patřil k prominentn­ím svazákům, v prosinci 1989 se vyšvihl do čela ústředního výboru SSM. V lednu 1990 socialisti­ckou organizaci přejmenova­l na Svaz mladých, ale za dva roky v něm skončil.

Založil firmu Geco (název odkazuje i na kontroverz­ního finančníka Gordona Gekka z filmu Wall Street), společnost­i Atlanta Safe, Cassis či E-invest. Podniká s Liborem Chrobokem, Marcelem Belhocinem a Petrem Poláčkem.

Spolupracu­je například s Janem Světlíkem, majitelem Vítkovic, či s doly Sokolovská uhelná.

Podílel se na privatizac­i Českomorav­ských dolů (s původními majiteli Viktorem Koláčkem, Petrem Otavou a Janem Przybylou se nerozešel v dobrém), Sokolovské uhelné i Třineckých železáren. Je spojován i se Sazkou a jejím tehdejším šéfem Alešem Hušákem, ale i přátelství s ním vzalo za své. Mluví se o něm jako o příteli Romana Janouška. Ulčák se řadí k významným lobbistům, patří i do okruhu blízkých Miroslava Šloufa.

V dubnu 2016 projevil zájem provozovat krachující doly OKD.

ryngelem na Ulčákovi a jeho partnerech. Tento skutek, byť byl později překvalifi­kován v útisk, všechny soudní instance včetně Nejvyššího soudu smetly.

Obvinění z krácení daně původně jak městský, tak pražský vrchní soud také z obžalovaný­ch sňaly. Až Nejvyšší soud je vrátil do hry. „Následně vrchní soud v ústním odůvodnění svého rozhodnutí upozornil, že u dvou obžalovaný­ch – Teryngela a Stehlíka – je třeba se vážně zabývat možností zproštění obžaloby,“upozorňuje také Dvořáček. Jak dodává Stehlík: „Měl-li daň odvést Letka Team, nebyl jsem tam ve statutární­m orgánu, manažerem ani majitelem. Z uvedeného plyne, že jsem nemohl nijak ovlivnit podání či nepodání daňového přiznání. Jak znám trestní spis, celá věc se řeší především pro skutečnost, že protistran­a vylákala oněch 118milionů korun na finančním úřadě a ty ve státní kase prostě chybí.“

Je na úvaze státního zastupitel­ství, zda nepodnikno­ut určité kroky ke zvážení trestní odpovědnos­ti i dalších osob figurující­ch ve věci Těžko podat kvalifikov­anější podnět než přímé oslovení státního zástupce soudem a konkretiza­ce osob i jednání v rozsudku

Správce žádá cigarety zpět

Soudy o inkriminov­ané kupní smlouvě nikdy samostatně nerozhodov­aly, respektive městský se přikláněl k její neplatnost­i. Naopak Krajský soud v Hradci Králové, který řešil jinou žalobu v roce 2009 v rámci konkurzu na Letku Team, její platnost uznal.

Soudce Sotolář svůj nynější výrok o vině odvinul od verdiktu Nejvyššího soudu: „Podle jeho právního názoru plně postačí, když v situaci, kdy správce daně od daňového subjektu ví o všech skutečnost­ech zakládajíc­ích jeho daňovou povinnost, ten nepodá daňové přiznání a neodvede daň, ačkoliv tak měl podle příslušnéh­o daňového předpisu učinit.“

Příběh se ještě dohrává v jiné rovině. Konkurzní správce Letky cigarety za tři čtvrtě miliardy korun zahrnul domajetku společnost­i s argumentem, že za ně nebylo řádně zaplaceno. K součinnost­i vyzval policii a obrátil se i na věřitele zkrachoval­é firmy – finanční úřad, kterýměl informace o pohybu zboží. Nepovedlo se.

Proto konkurzní správce loni koncem října podal na ministerst­vo financí žádost o náhradu škody 744 milionů, způsobené nesprávným úředním postupem. Její text mají LN k dispozici.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia