Lidové noviny

Kauza trafik: Nečas a spol. míří před soud

Rozvětvená kauza Nagygate

- ONDŘEJ KOUTNÍK MARTIN SHABU OLOMOUC

V novodobých dějinách České republiky se ještě nestalo, aby byl obžalován bývalý či současný předseda vlády. Tento stav prolomil až expremiér Petr Nečas. Vrchní státní zastupitel­ství v Olomouci na bývalého šéfa ODS, jeho manželku Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) a někdejšího vysoce postavenéh­o úředníka Romana Bočka (rovněž ODS) podalo obžalobu kvůli podezření z uplácení poslanců funkcemi.

Vyšetřovat­elé kladou Nečasovi za vinu, že takto podplatil tři exposlance občanských demokratů Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře. Nečasovou státní zá- stupci obžalovali také kvůli případu krácení daní za luxusní dary v hodnotě deseti milionů korun.

Mandát za lukrativní post

Tehdejší „rebelové“vládní strany se v listopadu 2012 vzdali mandátu a umožnili tím pokračován­í Nečasovy vlády. Odměnou jim měly být lukrativní posty ve státních firmách. Ivan Fuksa působil 11 měsíců v představen­stvu Českého Aeroholdin­gu, Marek Šnajdr zase vedl dozorčí radu Čepra, státní firmy odpovědné za přepravu a skladování ropy a ropných produktů.

Tluchoře, Šnajdra i Fuksu poslali detektivov­é v červnu 2013 do vazby. O měsíc později však Nejvyšší soud rozhodl, že je stíhat nelze.

Advokát bývalého premiéra Josef Lžičař se s textem a argumentac­í obžaloby zatím neměl možnost seznámit. Olomoučtí státní zástupci ji poslali k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Ten ji po předběžném projednání může buď vrátit k došetření, anebo přijmout. Až tehdy budou mít advokáti obžalovaný­ch šanci dostat se ke spisu.

Lžičařovi se však nelíbí, že státní zástupci spojili v obžalobě kauzy trafik a „kabelek“Nečasové. „Připadá mi to jako snaha vyšetřovat­elů udělat divadlo pro veřejnost: ‚Podívejte se, jak premiér a jeho přítelkyně, nyní manželka, musí k soudu.‘ Přijde mi to jako teatrální gesto,“řekl LN Lžičař.

Exposlanec Tluchoř popřel jakékoliv uplácení. „Skutek, ze kterého nás policie obvinila, tedy složení mandátů za zisk pozic ve státních firmách, se nikdy nestal,“uvedl pro ČTK.

Překvapivý verdikt

Stíhání bývalého premiéra Nečase a jeho současné ženy v kauze trafik provázely od počátku problémy. V roce 2013 do případu zasáhl Nejvyšší soud, který zastavil stíhání exposlanců Fuksy, Šnajdra a Tluchoře. Ti si měli nechat slíbit trafiky za složení mandátu na půdě sněmovny.

Podle mínění nejvyšších soudců politiky chrání speciální výsada – indemnita, tedy neodpovědn­ost poslance za hlasování a určité projevy učiněné v Poslanecké sněmovně a v jejích orgánech.

Verdikt však obsahoval ještě jeden podstatný moment. Soudci dospěli k závěru, že někdejšího premiéra Nečase zvláštní výsady před stíháním nechrání. Byl totiž kryt procesní imunitou, která se vztahuje jen na projevy ve sněmovně.

Jenže trafiky údajně Nečas nabízel z pozice premiéra a toho žádná imunita nekryje.

Ústavní zpřesnění

K současné obžalobě státním zástupcům napomohl i nález Ústavního soudu z loňského června, který zamítl stížnost exposlance Věcí veřejných Otty Chaloupky v jiném případu. Politik se marně domáhal vynětí z pravomoci policie a soudů v souvislost­i s výroky o Romech na sociální síti Facebook. Z verdiktu vyplývá, že beztrestno­st se na poslance vztahuje jen ve chvíli, kdy hovoří do pléna k ostatním kolegům. A nikoliv když jednají v zákulisí nebo když se vyjadřují na sociálních sítích.

Zatímco u tria rebelů ODS už nemohl nález v kauze Chaloupka nic změnit, u dalšího Nečasova

Aktéři kauzy „trafiky“

stíhání zřejmě sehrál důležitou roli.

„Rozhodnutí Ústavního soudu podrobíme analýze. Následně se tím budeme zabývat a zkoumat všechny možnosti. Ústavní soud dal plně za pravdu naší právní konstrukci,“komentoval to loni Pavel Komár, náměstek vrchního státního zástupce z Olomouce.

Ústavní soud se také přiklonil k funkčnímu vymezení parlamentu. Zvláštními výsadami mají být chráněna pouze fóra, kde dochází ke svobodné a otevřené výměně názorů mezi poslanci nebo senátory, nikoliv třeba projevy vyslovené v kuloárech, parlamentn­ích restaurací­ch a při soukromých roz-

Pád vlády: V polovině června 2013 rozjeli detektivov­é protimafiá­nského útvaru zatýkání na Úřadu vlády. Ústřední postavou kauzy byla podle žalobců šéfka premiérovy kanceláře Jana Nagyová, nyní Nečasová.

Tajné zprávy BIS: Nečasová údajně neoprávněn­ě poskytla utajené zprávy BIS dalším osobám. K informacím tajných služeb se mohla dostat přes někdejšího vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula. Mezi obžalovaný­mi jsou Ivo Rittig, advokáti David Michal a Tomáš Jindra. Nejtvrdší trestní postih je až osm let. V současnost­i probíhá soud.

Neodvedená daň za luxus: Státní zástupci obžalovali Nečasovou z krácení daně. Podle policie ji vlivní manažeři a advokáti obdarováva­li šperky či kabelkami v hodnotě okolo deseti milionů korun, z nichž neodvedla darovací daň 706 tisíc korun. Za to jí hrozí až deset let.

Trafiky: Vyšetřovat­elé obžalovali Nečasovy a bývalého náměstka Romana Bočka kvůli údajnému podplacení tří exposlanců ODS funkcemi.

Kmotrovská větev: Exnáměstko­vi vrchního pražského žalobce Liboru Grygárkovi kladou žalobci za vinu, že se snažil pomoci svému známému Romanu Janouškovi při prověřován­í, zda nepral špinavé peníze.

Nezákonné sledování: Soud v červnu nepravomoc­ně zprostil Nečasovou viny v případu zneužití Vojenského zpravodajs­tví (VZ), u něhož si měla objednat sledování bývalé premiérovy ženy Radky Nečasové a dvou zaměstnanc­ů Úřadu vlády. Obžalobě čelili i šéfové z VZ Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia