Lidové noviny

Znají Britové recept na úspěch?

Pořadatelé v éře „své“olympiády

- ANTONÍN VAVRDA

PRAHA Píše se srpen roku 1996 a sportovci Velké Británie přivážejí z her v Atlantě celkem patnáct medailí, z toho jediné zlato. Vmedailové­m pořadí národů končí na 36. místě.

Jen tak pro zajímavost a zpestření, to je přesně devatenáct příček za Českem. Pro něj získalo jedenáct cenných kovů včetně čtyř zlatých 115 sportovců. Za Její Veličenstv­o jich bojovalo 303.

Už v listopadu roku 1994 založil tehdejší britský premiér John Major Národní loterii, ze které měly plynout zisky mimo jiné i do sportu. Financován­í tohoto odvětví se ale naplno rozjelo až právě po Atlantě. Pět procent zisku z ní od té chvíle míří do ostrovního sportu.

Více peněz, více medaili?

Výsledky na sebe nenechávaj­í dlouho čekat. Po patnácti medailích z Atlanty následuje 28 ze Sydney, 30 v Aténách, 47 v Pekingu, 65 doma v Londýně a 67 nyní v Riu. Už na čínských hrách získali Britové jen zlatých (19) více než v Atlantě medailí celkem. Azávěrečné stříbro z boxerského ringu v supertěžké váze v Riu v podání Joea Joyceho je jubilejní 700. cenným kovem, který získali britští sportovci v součtu všech olympiád a paralympiá­d od roku 1997.

Vězí tajemství úspěchu ve zlepšeném financován­í? Zatímco před rokem 1996 šlo do britského sportu údajně jen 5 milionů liber ročně (157 milionů korun, před Sydney to bylo už 54 milionů (1,7 miliardy) a před Londýnem dokonce 264 (8,3 miliardy korun).

„Jako vědec vám nikdy nepotvrdím, že mezi ziskem medailí a investicem­i existuje přímá úměra, ale je nepopirate­lné, že zvýšení finančních prostředků do sportu přineslo lepší výsledky na olympiádác­h,“řekl pro BBC profesor Borja Garcia z univerzity v Loughborou­gh.

„Myslím, že porovnání Atlanty a dalších olympijský­ch her mluví za všechno,“říká tiskový LOH 2000 Austrálie: (před domácími OH: 41 medailí, na domácích OH: 58 medailí, po domácích OH: 50 medailí)

ZOH 2002 USA: 13 LOH 2004 Řecko: 13 ZOH 2006 Itálie: 13 LOH 2008 Čína: 63 ZOH 2010 Kanada: 24 LOH 2012 Velká Británie: 47 ZOH 2014 Rusko: 15 LOH 2016 Brazílie: 17 34 16 11 100 26 65 33 19 bude se konat bude se konat

mluvčí britského olympijské­ho výboru.

Peníze jdou ke sportovcům

Jenže pozor, kvůli medailím rozhodně nerozhazuj­í na ostrovech penězi jen tak, jak by se mohlo zdát. Britové jdou v každém olympijské­m cyklu dle určeného plánu. Domluví se přesná strategie financován­í, každý sportovní svaz dodá svoji vizi, kolika medailí by chtěl na následujíc­ích hrách dosáhnout. „My si pak sedneme a začneme z budgetu odškrtávat sporty, které mají největší šance získat cenné kovy a jdeme postupně níž a níž,“vysvětluje mluvčí.

Pro malé sporty, jako je třeba v ostrovním podání ženský volejbal, který se dokázal sice před Londýnem vyškrábat o 60 míst na světovém žebříčku až na hranici elitní dvacítky, poté jej však více méně rozpustili, to je sice kruté, ale zároveň účinné. Veslování s cyklistiko­u si přijdou na největší díl (okolo 1 miliardy korun), také však vozí historicky nejvíce medailí. Naopak vzpěrači si přišli jen na 53 milionů korun.

Je ale třeba dodat, že peníze jdou přímo za sportovci. To znamená, že pokud se vám povede ve svém odvětví dostat mezi elitu, roční grant 28 tisíc liber (cca 900 tisíc korun) na přípravu vás nemine tak jako tak. Další peníze pak dostanou i vaši trenéři, povětšinou na možnost se dále vzdělávat ve svém oboru.

„Obecně je vidět rozdíl mezi ziskem medailí zemí, které pořádají hry před nimi a poté. Britský systém ale není závislý na pořádání olympiády,“vysvětlil profesor z ekonomické univerzity v Liverpoolu David Forrest.

Rio jeho slova potvrdilo, Britové získali o dvě medaile více než v Londýně, Číňané zaznamenal­i čtyři roky po Pekingu propad o 12 cenných kovů, Řekové po Athénách o 14 a Australané po Sydney o osm.

A kdekoho napadá otázka: Když to funguje na ostrovech, nemohlo by to fungovat třeba i v Česku?

Ještě žádné zemi v historii se nepovedlo, aby na pěti olympiádác­h v řadě získala pokaždé více medailí než na té předchozí. Až nyní Velké Británii. Vzestup britských sportovců ale není zadarmo. A to doslova a do písmene.

 ?? Patří na posledních hrách k nejúspěšně­jším FOTO PROFIMEDIA ?? Britská výprava
Patří na posledních hrách k nejúspěšně­jším FOTO PROFIMEDIA Britská výprava

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia