Hýbat s DPH chce ČSSD až po sněmovních volbách

Sazby DPH

Lidove noviny - - Domov - KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Pro koaliční vládu Petra Nečase ( ODS) znamenala změna daně z přidané hodnoty málem konec, když skupina občanskodemokratických poslanců odmítala hlasovat pro zvýšení sazeb. Nynější koalice na DPH nepadne, i když se o tom, jak má daň vypadat, dohaduje také. Zatímco ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce ulevit točenému pivu, sociální demokraté by rádi zlevnili základní potraviny přesunem do druhé snížené sazby.

„Mléko, možná i mléčné výrobky, chléb, ryby a maso. U těchto základních potravin si to stát může z rozpočtového hlediska bez problémů dovolit. Myslíme si, že snížení DPH u piva může klidně počkat,“řekl včera premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ČT a vyjmenoval, jaké potraviny by jeho strana chtěla z patnáctiprocentního zdanění umístit do desetiprocentního. Nehodlá to ale dělat ve stávajícím vládním uskupení. Nižší DPH na potraviny se má stát jedním z taháků oranžové kampaně před sněmovními volbami v příštím roce. Premiér dodal, že novinka by pak mohla platit od roku 2019.

O Babišově návrhu, aby se do nejnižší sazby přesídlilo točené pivo, jednala včera navečer koalič-

Základní: 21% – většina zboží a služeb

První snížená: 15 % – například dodávky tepla, chlazení, vody a elektřiny, potraviny, městská hromadná doprava, ubytovací služby, vstupné na kulturní akce – sem chce Babiš řadit točené pivo

Druhá snížená: 10 % – léky, knihy, kojenecká výživa – sem chce ČSSD základní potraviny

ní rada. Letos už podruhé a sociální ani křesťanští demokraté nejsou teď nápadu o nic nakloněnější než napoprvé v lednu. Už tehdy Sobotka uvedl, že upřednostňuje potraviny před pivem, a lidovci dodali, že se sazbami nechtějí hýbat vůbec. Nepomohlo ani to, že tentokrát Babiš zmírnil. Původně žádal, aby pivo z 21 procent spadlo do deseti, tentokrát mluví o patnácti.

Důvod, proč ministr financí chce pivo přesouvat, je blížící se spuštění elektronické evidence tržeb. Od prosince budou muset začít hlásit tržby restaurace, hostince, bary a ubytovací zařízení. „Myslím si, že by to pomohlo provozovatelům, kteří mají hospody, kde točí jen pivo,“vysvětloval Babiš. Prozatím bude od prosince platit jen to, že do první snížené sazby přejdou stravovací služby a nealkoholické nápoje.

Desetiprocentní sazbu DPH zavedla od loňska Sobotkova vláda, vytvořila ji pro kojeneckou výživu, léky, knihy a suroviny, z nichž se připravuje jídlo pro celiaky. Předtím s touto daní naposled hýbal zmíněný Petr Nečas. Zvýšení obou tehdejších sazeb o jeden procentní bod na dnešní hodnoty bylo součástí úsporných opatření, jímž pravicová koalice reagovala na ekonomickou krizi. Součástí plánu bylo, že od roku 2016 bude už jen jedna sazba ve výši 17,5 procenta. Sobotkova vláda pak tuto změnu zrušila. Přestože k jedné sazbě – desetiprocentní – se chce dopracovat i nynější ministr financí.

Babišův nápad vítají pivovarníci, výrobcům a dovozcům lihovin se nelíbí, že zvýhodňuje jen jeden druh alkoholu. Ideověmá pak s návrhem problém národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Coby jeden z nejoblíbenějších nápojů je pivo podle Vobořila zodpovědné za polovinu všech zdravotních i společenských důsledků spojených s alkoholem. I za tím jsou čísla, na léčeních a terapiích škody sahají k deseti miliardám ročně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.