Zasloužila by si státní pohřeb

Lidove noviny - - Front Page - ELIŠKA NOVÁ MICHAELA KABÁTOVÁ

Stát hledá způsob, jak uctít zesnulou gymnastku. Praha postaví halu s jejím jménem

PRAHA Byla naší nejúspěšnější sportovkyní. A vzorem. V roce 1968 se gymnastka

postavila proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. I proto premiér Bohuslav Sobotka a ministryně školství Kateřina Valachová (oba ČSSD) navrhují, že by měla mít pohřeb se státními poctami.

Jak Česko nakonec uctí sedminásobnou olympijskou vítězku, bude jasné dnes. „K rozloučení s paní Čáslavskou proběhne jednání Úřadu vlády, ministerstva

ská Věra Čáslav-

školství a Českého olympijského výboru. Jsou různé varianty, ale čekáme také na odsouhlasení její rodiny,“řekla mluvčí ministerstva Klára Bílá. Ještě včera večer měl s rodinou jednat předseda výboru Jiří Kejval. Mluví se však o tom, že by rozloučení mohlo být v Národním divadle.

Oslovené osobnosti si myslí, že Čáslavská by si státní pohřeb zasloužila. „Měla by ho mít, ale sama by jej určitě nechtěla,“míní pražský exprimátor Tomáš Hudeček. „Proslavila tuto zemi víc než všichni politici dohromady,“přidává bývalý disident John Bok.

Jméno ženy, kterou komunisté chtěli z historie Československa vymazat, by například mohla nést nová sportovní hala v Praze. Pokračování a více informací k tématu na straně 2 Poznámka na straně 14

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.