Pozor na čínské a ruské agenty, varuje zpráva BIS

Tranzitní země

Lidove noviny - - Domov - ONDŘEJ KOUTNÍK

PRAHA Čínský prezident Si Ťin-pching letos v březnu zavítal poprvé v historii do Prahy a dostalo se mu velkolepého přivítání. Česká hlava státu Miloš Zeman si s ním na terase Strahovského kláštera připíjela pivem a v Žofínském paláci mohl osobně přihlížet, jak čínští manažeři podepisují miliardovámemoranda s tuzemskými kapitány finančního světa. Tajné služby přitom upozorňovaly na pronikání čínských agentů do místních struktur. A varování po včerejšku zesílila.

Proruský Hrad

Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě za rok 2015 věnovala čínským, a rovněž ruským, zpravodajcům ještě větší prostor než v letech 2013 a 2014.

„Čínské diplomatické, zpravodajské a ekonomické entity se soustředily na využití úspěchů z předchozího roku a intenzivně pokračovaly v rozšiřování a kultivaci (pro)čínské vlivové infrastruktury v české politice a ekonomice,“píše BIS.

Směrem k ruským hrozbám zpravodajci upozorňují na dezinformační způsob boje. „Ruskými prioritami pro rok 2015 byly operace vedené v rámci informační války v kontextu ukrajinské a syrské krize a dále politická, vědeckotechnická a ekonomická rozvědka – zejména úsilí dostat se prostřednictvím nastrčených čes-

Zpravodajci z BIS se s ohledem na teroristické hrozby zaměřili jak na sympatizanty Islámského státu na území ČR, tak na osoby, které z Česka vycestovaly do Sýrie se záměrem připojit se k tamním teroristickým organizacím.

Dle zprávy šlo celkem o sedm osob původem z islámského světa, které krátkodobě pobývaly v ČR: „Návrat těchto osob do EU by představoval vážnou bezpečnostní hrozbu z hlediska účasti na teroristických útocích. Získané informace BIS sdílela v rámci domácí i zahraniční bezpečnostní komunity.“

kých osob k českým a evropským dotacím,“stojí v dokumentu.

Navzdory těmto informacím od BIS chová Pražský hrad poměrně pozitivní vztah k ruskému centru moci. Blízké okolí prezidenta Zemana – především ekonomický poradce Martin Nejedlý – je proslulé svými podnikatelskými vazbami na ruské obchodníky.

Pročínská vláda

Strakova akademie dlouhodobě podporuje budování dobrých vztahů s představiteli Čínské lidové republiky. Varovné zprávy BIS o prorůstání tamní moci do Česka loni v říjnu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při návštěvě Šanghaje bagatelizoval. „Nemyslím si, že by jakékoliv čínské zpravo- dajské služby pronikaly mezi české politické špičky. Když se podíváme na čínské firmy, které působí v ČR, nejsme první zemí Evropy, kam přišly. Většinou působí v řadě západních zemí a zatím nemáme signály o tom, že by se tam tyto firmy chovaly způsobem, který by byl podezřelý nebo by byl hoden pozornosti bezpečnostních složek,“vzkázal Sobotka podle webu Denik.cz.

Agenti komunistické strany

V roce 2015 byla podle BIS dominantní čínskou zpravodajskou silou v České republice vojenská rozvědka. Její činnost pak měly doplňovat aktivity specifické čínské zpravodajské organizace – odbory pro mezinárodní styky Komunistické strany Číny.

„Jedná se o agenturu, která spadá pod Ústřední výbor KS Číny, a do jejíž gesce patří kromě zahraničních vztahů také zpravodajská činnost. Čínská diplomacie, byznys a zpravodajské služby v roce 2015 navázaly na úspěchy předchozího roku a pokračovaly v rozšiřování a prohlubování vlivové infiltrace české politiky a složek české státní moci,“vysvětluje BIS ve výroční zprávě.

Tuzemští zpravodajci dále varovali před kyberšpionáží. Úroveň jejich provedení údajně stoupá. „V oblasti státem řízené či podporované kybernetické špionáže představují nejzávažnější hrozby pro ČR Ruská federace a Čínská lidová republika,“píše se ve zprávě. Poznámku čtěte na straně 14

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.