Státní kasa přetéká. Stát méně investuje

Lidove noviny - - Ekonomika -

PRAHA Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci srpna na 81,2 miliardy korun z červencových 75,6 miliardy. Jde o nejlepší srpnový výsledek od vzniku České republiky, pochlubilo se včera ministerstvo financí.

Za výsledkem rozpočtu stojí podle úřadu růst daňových příjmů. Ovšem podle analytiků jsou za lepším hospodařením z významné části nižší veřejné investice. Na celý rok je plánovaný schodek rozpočtu 70 miliard korun, podle ekonomů ale směřuje rozpočet na konci roku k vyrovnanému hospodaření.

„Ve světle dnešních čísel vidíme slušnou šanci na to, že schodek bude nakonec ještě nižší než námi předpokládaných 35 miliard korun a může se přiblížit i vyrovnanému rozpočtovému hospodaření. Šance, že letošní rozpočet bude vyrovnaný či dokonce přebytkový, rozhodně není malá,“uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Celkové příjmy rozpočtu stouply meziročně o 43 miliard na 859,3 miliardy korun a celkové výdaje klesly o 19,2 miliardy na 778,1 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 25,1 miliardy na 403,5 miliardy korun.

„Vzhledem k pozvolnějšímu růstu ekonomiky už nemůže být pochyb, že za rostoucím výběrem všech daní stojí na prvním místě lépe fungující finanční správa,“uvedlministr financí (a majitel tohoto listu) Andrej Babiš (ANO).

„Je to možné, ale nikoli jisté,“reagoval na Babišova slova Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Roklen s tím, že bez delší časové řady a detailnější analýzy je takové tvrzení příliš smělé.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že za růstem přebytku jsou dva faktory: příliv dalších peněz z Evropské unie a další výpadek investiční činnosti státu. Kapitálové výdaje jsou totiž po uplynutí dvou třetin letošního roku o 30 miliard korun nižší, než byly loni.

„Z dnešního pohledu se už nezdá úplně nerealistické, že zůstane státní kasa v přebytku i na konci roku. Šlo by ovšem o nechtěný přebytek vyvolaný neschopností státní administrativy realizovat infrastrukturní stavby,“uvedl Sobíšek. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.