Právovárečníci proti Prazdroji

Lidove noviny - - Ekonomika - PLZEŇ MIROSLAV PETR

Soudkyně Okresního soudu Plzeň-město Martina Folková měla včera hodně nabitý program. Den jí hned ráno začal prvním stáním v kauze, ve které jde o miliardy. Žalobou, v níž se Právovárečné měšťanstvo v Plzni domáhá celkem 67 pozemků a 13 budov v areálu největšího pivovaru v Česku Plzeňského Prazdroje.

Včera se ukázalo, že jeho zástupci půjdou proti právovárečníkům tvrdě, sebevědomě až pohrdavě. Právovárečníci se zas vyzbrojili precizně střádanými argumenty a stohy dokumentů, kterými během jednání zaplavili soud.

Je evidentní, že začal spor, který potrvá možná i několik let.

Původní vlastníci dnešního Prazdroje, dědicovémajitelů Měš- ťanského pivovaru a další vlastníci domů, ke kterým se váže už od středověku právo vařit pivo, tvrdí, že znárodnění v roce 1945 se sice týkalo Měšťanského pivovaru, ale ne spolku Právovárečné měšťanstvo, na které byl majetek pivovaru zapsán.

Fakticky tedy do dnešního dne o zmíněné nemovitosti nepřišli. Přestože na nich po privatizaci Prazdroje v 90. letech hospodaří světový pivovarnický gigant SABMiller.

Dosud se někteří domáhali svého údajného práva samostatně. U soudu však prohráli. Od roku 2013 má ale Právovárečné měšťanstvo v Plzni potvrzenou právní subjektivitu a vyráží do boje proti Plzeňskému Prazdroji jako celek.

„Nikdy jsme nepřestali být vlastníky. Takže tady nejde ani tak o určení vlastnictví, ale spíš o opravu zápisu majetkových práv,“pronesl před vstupem do jednací síně předseda správní rady více než dvou stovek právovárečníků Karel Svoboda.

Včerejší první jednání se po dlouhém seznamování s judikaturou a vleklém přednesu žaloby protáhlo z původně předpokládaných dvou hodin na skoro dvojnásobek. Soudkyně Folková přesto v úvodu zkusila nabídnout smír. „Ušetřilo by to spoustu času a peněz,“upozornila.

Robert Sobotka z plzeňské Advokátní kanceláře Roubal a spol., která právovárečníky zastupuje, nabídl jednání „u kulatého stolu“s podmínkou, že Prazdroj uzná původním majitelům právo ke všem zmíněným nemovitostem. „Apeluji na protistranu, aby vzala rozum do hrsti a pokusila se dohodnout,“vyzval Sobotka.

Prazdroj zastupuje Vladimír Uhde z pražské advokátní kanceláře BHH. Vystoupení svého rivala sledoval místy s pobaveným úsměvem.

„Takový návrh na smír by byl v podstatě bezpodmínečnou kapitulací. To mohu hned i bez konzultace s klientem odmítnout,“reagoval Uhde, a odstartoval tím další právní bitvu o část majetku Prazdroje. Pokračovat se bude příště – v listopadu.

„Nikdy jsme nepřestali být vlastníky. Nejde ani tak o určení vlastnictví, ale spíš opravu zápisu majetkových práv.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.