Lidové noviny

Vítězství je na mé straně

- ONDŘEJ BEZR

Jana Koubková prošla za svoji dlouhou kariéru mnoha hudebními proměnami a vždy měla po svém boku velmi silné a zajímavé muzikantsk­é partnery. Platí to i pro hráčský okruh, který ji obklopuje nyní. Přestože jde většinou o hudebníky o více než generaci mladší, se svou „principálk­ou“si dokonale rozumějí nejen na pódiu. Přesvědčit se o tom můžeme jak z nového alba, tak i při koncertech v klubech a na festivalec­h. Jako třeba dnes večer v pražském Jazz Docku, kde bude novinka pokřtěna.

LN Album A tak si jdu... je vlastně druhé, na kterém se věnujete autorské vysloveně písničkové tvorbě ve smyslu hudby i textů, dříve jste převážně experiment­ovala. Co vás k tomu přivedlo?

Nechtěla jsem být zpěvačkou, ale novinářkou. Ráda se zabývám „zvukomaleb­norytmicko­ptákovskou“poezií, dělám si poznámky všeho druhu, když mě něco zaujme. Vydala jsem tři knížky – tu poslední v roce 2014, jmenuje se Básně z jazzové dásně. A protože mám rytmické cítění, bavilo mě psát si i písňové texty z mých pocitů. Hodně rozhodla spolupráce s podstatně mladší generací, které se mé texty líbily.

LN Minulé album se jmenovalo Smrt standardiz­mu. To zní skoro jako životní motto. Platí stále?

Tak některé životní standardy mám ráda, ale šlo mi spíš o ty jazzové. Ten můj text začíná: „Kam vlezu, vrazim do standardní­ho jazzu, kam vlezu, tvrdě narazim, že prý už nejsem co bejvala sem v jazzu, tak lezu jak umim, než se zarazim.“Nejsem prostě jen ta zaškatulko­vaná jazzmanka. Viz Horký dech s Michalem Pavlíčkem a Jirkou Hrubešem v 80. letech, krásné období, než je Kocáb přetáhl do Pražského výběru.

LN Na albu je kromě vás u textů podepsána také Mirka Hedbávná. Kdo to je?

Mirka Hedbávná je učitelkou matematiky, informatik­y, zeměpisu a vede děti k volejbalu, který kdysi aktivně hrála. Žije v Třebíči a poznaly jsme se asi tak před deseti lety přes internet. Mirka už vyda- la tři krásné knížky poezie a je skvělou fotografko­u. Často vystavuje i v Praze. Má velký cit pro zvukomaleb­nost češtiny i smysl pro rytmus. Prostě renesanční typ.

LN Stylově se vaše novinka rozprostír­á do širokého spektra, a to včetně docela tvrdých rockových poloh. Skoro to zní jako připomínka zmíněné kapely Horký dech...

Fakt je, že tohle album je zajímavé svou pestrostí napříč žánry, i když to není jazz. Jak už říkalMiles Davis ve své autobiogra­fii: „Vždycky jsem nenáviděl škatulky. Vždycky. Nikdy jsem si nemyslel, že by pro ně mělo být v hudbě místo. Dobrá muzika je prostě dobrá muzika a je úplně jedno, kam patří.“

LN Spoluautor­em řady skladeb je kytarista Roman Hampacher. Považujete ho v současné době za svého hlavního uměleckého partnera?

Romana Hampachera jsem poznala při hostování v kapele Poetic Filharmony v roce 2011 a o rok později už jsme se oťukávali. Roman není žádný jazzman, ale rocker, bigbíťák, psychedeli­k... a citlivej chlap. Přes ty mé texty jsme našli společnou cestu a já se s chutí oddávám jeho hudebním nápadům. Od roku 2004 se mnou působí pianista, varhaník, hráč na oud a akordeon Ondřej Kabrna. On je takovým mým spolehlivý­m guru, na jehož názor dám. Na výběr kolegů kolem sebe mám prostě štěstí. Jsou to vynikající hudebníci i „člověci“.

Zpěvačka Jana Koubková právě vydává nové album A tak si jdu... Přes všechnu živelnost, která je pro ni odjakživa typická, je to vlastně album víceméně šansonové. Na textech zde totiž záleží minimálně stejně jako na hudebním zpracování. To u ženy, která je bezesporu nejznámějš­í českou interpretk­ou scatového způsobu zpěvu, stále překvapuje.

LN Na svých stránkách nabízíte pořadatelů­m hned sedm různých projektů, kromě různých workshopů pro malé i velké také čtyři rozdílná hudební uskupení. O které je největší zájem? A které je vám vnitřně nejbližší?

Tak vnitřně jsou mi má uskupení nejbližší všechna, jinak bych nebyla schopna je provozovat. Leckdy rozhodují peníze, tak nabídnu recitál jen s pianistou. Koncerty pro školy děláme vždy za poloviční honoráře třeba dva za sebou, aby bylo na dopravu, ozvučení a kousek peněz zbyl také pro nás. A zájem je různý různě – jak pro jazzový projekt s kvartetem nebo ten bluesovějš­í či komornější.

LN Při nahrávání jste vlastně muzikanty ze svých kapel propojila a přizvala k nim ještě například perkusistu Alana Vitouše, s nímž občasně spolupracu­jete desítky let. Lze tomu rozumět tak, že chcete písničky z desky hrát ve všech svých koncertníc­h projektech?

Mám výhodu, že své kolegy dobře znám a oni mne. Vzájemně víme, co od sebe můžeme očekávat, a že já jaksi nikdy moc standardní nejsem. Oni to dobře vědí, baví je to se mnou a na výsledku je to patřičně znát. Písničky z desky hrajeme i v menším složení, v triu či kvartetu, právě proto, že jsou to nosné melodie.

LN Promiňte, že na závěr hovořím o věku, ale řekněte mi: kde se ve vás ve dvaasedmde­sáti letech stále bere ta živelnost a hravost? Z čeho čerpáte energii?

Ze všeho! Prostě život sám. Jen je potřeba „mít chuť chtít“, i když to občas nejde. Ale vítězství je na mé straně! Zatím... Při realizaci této desky, kdy jsem se musela postarat o veškerou produkci, mě napadlo, jak je důležité: Všichni za jednoho a jedna za všechny!

 ?? Jana Koubková dokáže svou energií po pár minutách ovládnout pódium i studio. FOTO ONDŘEJ SLÁMA ?? Přírodní živel.
Jana Koubková dokáže svou energií po pár minutách ovládnout pódium i studio. FOTO ONDŘEJ SLÁMA Přírodní živel.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia