Lidové noviny

Na hubnoucí chlapy musíte hrubým násilím

- ANNA PŘÍHODOVÁ

LN Platí stále, že čeští muži jsou obéznější než české ženy, nebo se to mění?

Není to tak úplně pravda. Zhruba do 40 až 50 let jsou na tom muži hůře, ale pak se to kvůli klimakteri­u mění, ženy naberou za krátkou dobu pět i deset kilo a vyrovnává se to. Zajímavá je pak ještě jedna věc, že někdy po 65, 70 letech začínají být lidi hubenější. Ale neznamená to, že by méně jedli nebo hubli, ale je to dáno tím, že ti s extrémní nadváhou, což jsou navíc častěji muži, zemřou a sedmdesátk­y se vůbec nedožijí. Počet lidí s nadváhou a obezitou do velké míry kopíruje statistiky onemocnění srdce a cév, s výjimkou žen v mladším věku, které chrání ženský hormon estrogen. Jeho ochranný vliv je dokonce takový, že žena může mít nadváhu 30 nebo 40 kilo a přesto má v pořádku hladinu cholestero­lu i cukru v krvi. Jakmile se však dostane do menopauzy, už se na to spoléhat nemůže.

LN Platí také, že se o váhu a zdraví mnohem více zajímají ženy, nebo také přibývá mužů, kterým záleží na tom, jak vypadají a jak jsou na tom se zdravím?

Procento mužů, kteří se o sebe starají, stoupá, ačkoli není úplně jasné, zda je k tomu nutí jejich ženy, či zda jde spíše o tlak okolí. Je také pravda, že je to hlavně záležitost Prahy, případně několika málo dalších měst, ale i tak je to velký počet lidí. Dříve jste potkávali spíše ženy běhající ve dvojici, dneska potkáte stejný počet chlapů, kterým je něco přes čtyřicet a snaží se se sebou něco dělat, asi i proto, aby je třeba v práci ne- vytlačila mladší, dravější a levnější konkurence.

LN Liší se přístup mužů a žen k dietám a ke cvičení? Dá se třeba říci, že pokud jde o hubnutí, ženy věří spíše dietám a muži cvičení a pohybu?

Muži vše začínají řešit, až když mají nějaký problém. Dokud jim někdo neřekne, že na vysoký cholestero­l umřou, většinou se sebou nic nedělají. Ženy tyhle věci dale- ko více řeší preventivn­ě, jsou zvyklé se o sebe více starat. Možná i proto, že mají na starosti děti. Na chlapy často musíte nastoupit s hrubým násilím.

Zajímavé je, že doktoři jim často neřeknou dost jasně, jak na tom jsou, jen jim nabídnou, že jim předepíší o jeden dva prášky více. Pak přijdou k nám a ode mě slyší, že mají tolik cholestero­lu či takový krevní tlak a cukrovku, že je to může zabít, což je vyděsí. Když už je takhle přesvědčím, jedou jako hodinky, kdežto ženy jsou takové zkoušečky a je potřeba je v průběhu hubnoucího programu mnohem více motivovat. Muže pak už tolik povzbuzova­t nemusíte, mají dlouhodobě­jší výdrž, ale zase je těžší je nastartova­t. Uklidňují se třeba tím, že berou jen dva prášky, kdežto jejich kamarád tři, ale když se rozhodnou, že se sebou něco udělají, spíše to dotáhnou. Vidíme to i u nás v ročním programu zvaném Metabolic Balance, který je zaměřen na úpravu zdraví i váhy. Muži to berou jako projekt, který postupně plní, zajímají se, co pro to mohou udělat, a snaží se. A jsou na sebe mnohem přísnější, kdežto ženy spíše řeší, co by ještě mohly, zda třeba nevadí tamhle sklenka vína a podobně.

LN Mají muži a ženy hubnout stejně, nebo se to liší, protože i jejich organismus reaguje odlišně?

Muži nehubnou kvůli tomu, aby měli lepší postavu, ale protože chtějí například uběhnout pět kilometrů pod půl hodiny. Zatímco ženy chtějí dosáhnout nějaké hmotnosti nebo čísla oblečení, které si koupily. Muži usilují spíše o nějaký výkon. A také platí, že dieta je pro ně sprosté slovo, oni, když už, chtějí třeba poradit sportovní výživu pro jejich typ tělesné aktivity. Jde jim hlavně o kondici.

Jejich velkou výhodou je, že když se do hubnutí dají, jde jim to lépe, protože v průměru mají v těle svalové hmoty, která spaluje energii, o deset procent více než ženy. Mnohdy se proto skutečně stane, že mužům stačí, aby přidali na pohybu, jídelníček nijak upravovat nemusí a váha půjde dolů, kdežto ženy prakticky vždycky musí kombinovat úpravu stravy a pohyb. LN Jaké jsou nové poznatky o tom, nakolik souvisí přiměřené váha a zdravý životní styl s nemocností a délkou života?

Je naprosto jasné, že to souvisí, ale pohled na problemati­ku se v posledních letech změnil. V tom smyslu, že už se tolik nesleduje BMI neboli body mass index čili už se tolik neřeší váha, ale celková kardioresp­irační zdatnost – tedy schopnost člověka podstupova­t nějaký pohyb. Z toho vyplývá mimo jiné poznatek, že člověk s mírnou nadváhou, který žije aktivně, je na tom lépe než ten, kdo váží ideálně a nehýbe se.

A druhým velmi důležitým ukazatelem je obvod pasu, měří se v oblasti pupíku. Doporučené hodnoty jsou u žen maximálně 80 centimetrů, kdy začíná mírné riziko, na 88 už je riziko vyšší. Pro muže začíná mírně riziková hodnota na 94 centimetre­ch, od 102 je riziko vyšší.

Obvod pasu nejlépe vypovídá o množství tuku v oblasti břicha mezi orgány, který zvyšuje pravděpodo­bnost rozvoje onemocnění srdce, cév, ale i cukrovky či nádorů.

Kdo chce být zdravý, neměl by být obézní. Ženy se pro hubnutí snáze nadchnou, ale pak mají problémy vydržet, muže je těžké přesvědčit, ale pak už jedou, říká Pavel Suchánek, odborník na výživu z pražského Institutu klinické a experiment­ální medicíny.

 ?? FOTO ARCHIV ?? Pavel Suchánek
FOTO ARCHIV Pavel Suchánek

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia