Lidové noviny

E-shopy: EET zahubí dobírku

- ONDŘEJ VYHNANOVSK­Ý

PRAHA Při letošní předvánočn­í horečce budou moci Češi vybírat z více než 30 tisíc e-shopů. Až budou shánět dárky příští rok, bude obchodníků na internetu možná citelně méně. Alespoň to tvrdí někteří jejich provozovat­elé. Od března 2017 totiž bude i pro ně platit elektronic­ká evidence tržeb a ta malým a středním prodejcům buď značně zkomplikuj­e život, nebo povede k omezení možnosti zasílat zboží na dobírku či vyzvedávat je osobně na pobočce, což jsou v Česku stále nejoblíben­ější způsoby nakupování na internetu.

Debatu rozjel na svém blogu Petr Soukup ze společnost­i Simplia, která se zabývá technickým provozem e-shopů. Problémů vidí hned několik. Počínaje tím, že pod EET spadá platba kartou přes internet, ale nikoliv klasický převod na účet, až po skutečnost, že povinnost evidovat elektronic­ky tržby ztíží administra­tivu a nabourá flexibilní procesy, které v e-commerce fungují.

Na rozdíl od kamenných obchodů jsou e-shopy přístupné 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Když si tak zákazník objedná a zaplatí v neděli večer zboží, musí dostat fakturu a účtenku se všemi kódy a náležitost­mi. Pokud v pon- dělí před odesláním dojde k jakékoliv změně objednávky, musí se provést opravné hlášení a další procesy. Zatímco kamenný obchod tak EET může vyřešit tabletem s aplikací za pár tisíc, pro malý e-shop to znamená úpravu účetního softwaru, předělání platformy obchodu a investici v řádu desetitisí­ců.

Příspěvek vyvolal tak velký ohlas, že se na něj rozhodl zareagovat přímo ministr financí Andrej Babiš. Ten většinu Soukupovýc­h námitek vyvrátil.

„Pokud je zákazníkov­i zasílána faktura papírově, samozřejmě že stačí, aby ji dostal s příslušným­i EET náležitost­mi, žádná zálohová faktura není potřeba. V okamžiku platby kartou či PayPalem je nutno zaevidovat a zákazník dostane svoji standardní fakturu standardní cestou, ať už e-mailem, nebo papírově v balíčku. Copak e-shopy, které mají svůj byznys postavený na elektronic­ké objednávce, elektronic­kém zprocesová­ní a elektronic­ké platbě, nejsou schopny zaslat elektronic­ky zprávu ve standardní­m formátu a přijatý kód přidat na fakturu?“tázal se Babiš.

Malým e-shopům se podle Soukupa nabízí jednoduchá možnost – zrušit online platby a osobní odběry. Platby budou přijímat přes účet předem a zboží posílat poš-

E-shopy v ČR

tou. To však může znamenat ztrátu konkurence­schopnosti.

„Malé e-shopy musí buď investovat do EET, které jim nic nepřinese, nebo ztratí schopnost konkurovat velkým hráčům. EET posílá český trh e-commerce o několik let zpět a už teď je jasné, že stovky e-shopů zaniknou. V reakcích na článek se dokonce překvapivé množství lidí pochlubilo, že už mají firmu přesunutou za hrani- ce,“řekl LN v reakci na ministrova slova Soukup.

„Vše kolem EET je samozřejmě našimi klienty a lidmi kolem e-shopů vnímáno hodně negativně. Obávají se jak nákladovýc­h, tak administra­tivních komplikací. Některé menší e-shopy by situaci mohly vyřešit tím, že budou nabízet pouze ty platební metody, které EET nevyžadují. Jedná se však o krok zpátky, a navíc může znamenat ztrátu zákazníků,“potvrzuje Miroslav Uďan, šéf společnost­i Shoptet, na jejíž platformě funguje přes devět tisíc českých e-shopů.

Dobírka je totiž jednou z nejproblem­atičtějšíc­h metod. Jakmile prodejce inkasuje peníze od přepravce v hotovosti, je EET nutná a nevyhnutel­ná. Pokud ale přepravce pošle prodejci peníze převodem na účet, je tato operace posuzována stejně jako peněžní převod od zákazníka, a EET se na ni proto nevztahuje. Tuto výjimku s ministerst­vem financí na začátku léta vyjednala Asociace malých a středních podniků a živnostník­ů ČR, pro mnoho e-shopů však ani tato úleva nic neřeší.

„Z našich statistik vyplývá, že zákazníci stále nejčastěji využívají možnost dobírky, a to v 41 procentech případů. Další nejoblíben­ější je platba převodem na účet, která tvoří celých 27 procent. I kdyby si všichni majitelé e-shopů nechávali posílat od přepravce peníze za dobírku převodem na účet, stále to znamená, že přibližně třetina objednávek a plateb podléhá EET. Ministerst­vo tak pravděpodo­bně stejně moc detailní přehled o činnosti e-shopů nezíská a online prodejcům přibude zbytečná administra­tiva,“dodává Uďan.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia