Lidové noviny

Nemohli bychom prodávat nic. Zavíráme

Školní bufety nesmějí od ledna nabízet žádné jídlo, v němž je příliš tuku, cukru nebo soli Limity jsou ale podle škol příliš přísné

- MICHAELA KABÁTOVÁ

PRAHA Jeden toast, prosím. Je přestávka a do školního bufetu v pražském Gymnáziu Nad Alejí se hrnou desítky studentů. Právě o toast se sýrem, na který po zapečení prodavačka ještě dává kečup, je největší zájem.

Toto víceleté gymnázium navštěvuje zhruba 600 studentů. Nižší stupeň asi 240 z nich a ti všichni mají jedno jisté. Po Novém roce si toast už určitě nekoupí. Do školního bufetu budou mít vstup zakázaný.

Od ledna totiž začne naplno platit takzvaná pamlsková vyhláška ministerst­va školství, která zapovídá žákům do 15 let koupit si ve škole cokoliv, kde je příliš cukru, tuku, soli.

„Z toho, co tu máme, bychom jim nesměli prodat tedy skoro nic,“rozhlíží se po nabízeném sortimentu prodavačka školního bufetu Václava Gayerová. Přitom nabídku potravin provozovat­el bufetu po dohodě s ředitelem školy Jiřím Bendou už obměnil tak, aby studenty nelákalo nic jako přeslazené sycené nápoje nebo dodávané bagety s majonézou. Na půdě školy už nejsou ani automaty, kde by si „škodliviny“mohli bez problémů zakoupit.

Jediná nabídka: voda, jablko, bílý jogurt

Striktním předpisem ministerst­va školství neprojde ani pomerančov­ý džus, ochucený bílý jogurt, ani na místě připravená bageta se šunkou, sýrem a paprikou. „Došli jsme k tomu, že bychom mohli prodávat možná tak jablko, vodu a čistý bílý jogurt,“posteskl si ředitel Benda.

Podle Gayerové provozovat­el bufetu uvidí, jaká bude situace po Novém roce: „Nevím, jak bude- me dohlížet, kdo má občanku a kdo ne.“

Stejný problém řeší školy v celé republice. Na víceletých gymnáziích je situace specifická, protože do nich chodí i studenti starší 15 let. Na základních školách se ministersk­é nařízení týká ale drtivé většiny žáků. Proto není výjimkou, že se rozhodly bufet zrušit úplně.

„Pamlsková vyhláška je tak přísná, že ho pronajímat­el brzy zavře,“napsal Filip Patlevič, ředitel Základní školy Pardubice – Studánka. Připojil, že z pití si děti mohly koupit pouze minerálky, ale ty už také nebudou splňovat přísná kritéria.

Stejná je situace i v 6. základní škole Cheb. „Kdo by si kupoval prapodivné potraviny, když si děti mohou teď v pohodě kupovat v okolních obchodech koblihy, kolu, sušenky,“glosoval ministersk­ou vyhlášku ředitel Pavel Tomáš.

Do konce roku ještě doprodá mléčné výrobky teplická základní škola v Buzulucké ulici, stejně jako obložené housky a minerální vody. „Obchodní zástupci zatím nemají k dispozici sortiment zboží, které by odpovídalo takzvané pamlskové vyhlášce,“napsala LN ředitelka Milena Hodková. Zatím byla podle ní škole nabídnuta třicetigra­mová tyčinka vhod- ná pro racionální výživu za prodejní cenu 25 korun, což je podle ředitelky pro děti příliš drahé.

V pražské Základní škole s rozšířenou výukou jazyků v Kladské ulici bufet nemají. Děti si mohou zakoupit jen pití v automatech – jeden mají na školní mléko a ve druhém je k dostání převážně voda a ovocné šťávy. Z jeho nabídky museli odstranit jen příliš sladký čaj. „Školní mléko je u dětí velmi oblíbené, prozatím ho můžeme nabízet ještě do konce školního roku. Uvidíme, jak se situace vyvine dále,“napsala ředitelka Kateřina Vávrová.

Stovky ohlasů dostal nedávno také ředitel Malostrans­kého gym- Bageta, nebo zapečený toast se sýrem? názia a Malostrans­ké základní školy v Praze 1 Tomáš Ledvinka na otevřený dopis, který poslal ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD). Vyhlášku v něm zkritizova­l, čisté minerálky nebo samotné ovoce si děti podle něho prostě nekupují. „Pamatuji na dobu před lety, když ve škole občerstven­í nebylo. Každou chvíli jsme řešili nepovolené opuštění školy v době školního vyučování. Vyskočit oknem v přízemí a doběhnout za roh pro hamburger či hranolky se za přestávku pohodlně stihne,“stálo například v dopise .

Ministerst­vo si ale trvá na svém. „Rozhodla jsem, že se pů- vodně velmi přísně nastavená kritéria, co lze prodávat ve školním bufetu, rozvolní, a zařídila jsem, že se vyhláška bude týkat pouze žáků plnících povinnou školní docházku, nikoliv středoškol­áků“, říká ministryně Valachová.

Výživoví poradci si ale vyhlášku vesměs pochvalují. „Až na pár nedokonalo­stí je opravdu kvalitní, reflektuje doporučení naše i Státního zdravotníh­o ústavu. Vyhláška představuj­e obrovský posun, se kterým zmizí drtivá většina nezdravých potravin ze školních automatů a bufetů,“myslí si Margit Slimáková, odborná garantka projektu Skutečně zdravá škola.

 ??  ??
 ?? Studenti pražského víceletého gymnázia Nad Alejí zatím mohou všichni nakupovat ve školním bufetu. Od Nového roku do něj budou mít ale přístup jen ti, kdo splnili povinnou školní docházku. Těm pamlsková vyhláška, kterou připravilo ministerst­vo školství spo ??
Studenti pražského víceletého gymnázia Nad Alejí zatím mohou všichni nakupovat ve školním bufetu. Od Nového roku do něj budou mít ale přístup jen ti, kdo splnili povinnou školní docházku. Těm pamlsková vyhláška, kterou připravilo ministerst­vo školství spo

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia