Lidové noviny

„Udělám tam tropickou lásku“

- JUDITA MATYÁŠOVÁ

Malíř Jaroslav Hněvkovský v roce 1909 odjel do Asie. Doufal, že tam najde prapůvodní svět, daleko od civilizace. Žil mezi domorodci, přátelil se s britskou smetánkou a vyučoval na univerzitě Rabíndraná­tha Thákura. V českokruml­ovském Egon Schiele Centru je do 29. ledna k vidění rozmanitá tvorba tohoto malíře dobrodruha.

Jaroslav Hněvkovský se narodil v roce 1884 v obci Žebrák na Berounsku. Ve čtrnácti se odstěhoval do Prahy, kde chodil na reálku, po maturitě se přihlásil na Akademii výtvarných umění, ale nevzali ho. Studoval na technice a stále doufal, že jednou bude profesioná­lním malířem. V roce 1904 potkal svoji budoucí ženu Annušku, která pocházela z Ruska, ale žila s rodinou v Praze. Společně podnikali výlety na předměstí a plánovali budoucnost.

Jenže Jaroslav toužil po cestování, a tak v roce 1907 odjel do Bosny a Hercegovin­y, kde pracoval jako geodet. O rok později byl přijat na římskou Akademii umění. Jednou šel do kavárny, chtěl si zahrát šachy, a tak oslovil mladíka u protějšího stolku. Po pár klopotných slovech v italštině zjistili, že jsou oba cizinci, oba z Čech. Otakar Nejedlý byl absolvente­m pražské výtvarné akademie. Povídali si o cestování a rozhodli se, že pojedou pryč od civilizace, tak jako jejich vzor Paul Gauguin.

Běloši v bederní roušce

Cesta z Terstu na Cejlon však byla nad jejich finanční možnosti, a tak přemýšleli, jak sehnat peníze na lístek. Nakonec se jim podařilo přemluvit vedení cestovní kanceláře Lloyd, aby od nich odkoupilo obrazy, a na revanš dostali jízdenky první třídou.

Když se vylodili na Cejlonu, snažili se co nejvíc přizpůsobi­t tamním zvyklostem. Evropské šaty odložili, nosili jen bederní roušky, chodili naboso. Po několi- ka měsících se vydali za dalším dobrodružs­tvím do Indie. Dostali se do regionu Travankúr, kde se Hněvkovský seznámil s Emily, která pocházela z britsko-indické rodiny. V dopise své matce Jaroslav píše: „Nuže jaká byla? K smíchu to doznat, bylo jí tak třináct let. Avšak dnes, to jest po třinácti letech, prohlašuji, byla ze dvou nejkrásněj­ších dívek, které jsem na světě viděl,“stojí v knize Malí- řovy listy z Indie, kterou Hněvkovský vydal v roce 1927 a obsahuje jeho dopisy matce z několikale­tého pobytu v Asii.

V roce 1911 se Otakar Nejedlý vrátil do Prahy, tři roky v cizině už mu stačily. Jaroslav měl jiný cíl: Indie ho fascinoval­a a chtěl zůstat za každou cenu. Vyzkoušel si život v pralese, ale také týdny ve městě, kde ho většinou hostili přátelé a přátelé přátel britských rodin. Nejvíc mu však vyhovovalo bydlení v bungalovu v pralese. Ráno si zacvičil, oblékl si bederní roušku a vyrazil do plenéru. Maloval rozbouřené moře, zelenkavé palmové listy a černočerné skalní útesy. Život v úplné samotě mu však nevyhovova­l: „Po špatně strávené noci předsevzal jsem si, že si najdu někoho, kdo by tu se mnou spal. Třeba malého Nánu, jen bude-li tu nějaký člověk. Na- vázal jsem s ním upřímné přátelství,“píše Hněvkovský o desetileté­m chlapci.

Historky pro maminku

Malíř v dopisech matce popisuje také další dobrodružs­tví: „Tu objevila se žena, stoupajíc zelení do vrchu. Já vlastně viděl jen plná žlutá nadra, břicho a odhalená stehna, jak si přidržoval­a suknici. Byla to jen chvíle, neboť opojné zjevení zas tiše zmizelo v houštině. Propadl jsem zcela omamné moci horské krajiny, v očích chvěly se mi divoké zelené a modré skvrny, když pohlédl jsem znovu na obraz kontrasty, jež vyvolávala vidina onoho horkého oranžového těla. Tato barva vzbouřila mou krev a tělo nabylo vrchu, zachvívají­c se smyslnou vášní. Nebyl jsem s to, abych dále sledoval klidnou hru barev na palmách na krajině. Však je to tak dobře. Nechávám na plátně místo pro to, co jsem viděl. Udělám tam tropickou lásku.“

Maminka a ostatní příbuzní mu několikrát poslali peníze, aby si koupil lístek na loď zpátky do Evropy. Svéhlavý malíř se však nechtěl vzdát tropického ráje a odjezd stále odkládal. Vrátil se až v roce 1913, o několik měsíců později si vzal dávnou lásku Annušku. Následoval­o šestileté období, kdy žil v Praze, ale na Indii nedokázal zapomenout, udržoval kontakt s Emily i s dalšími ctitelkami.

V roce 1921 měl výstavu v londýnské Leicester Gallery. Prezentace „slovanskéh­o Gauguina“zaujala odbornou kritiku i slavného indického literáta Rabíndraná­tha Thákura. Držitel Nobelovy ceny za literaturu byl zakladatel­em univerzity v indickém Šantí Nikatanu, kam Hněvkovské­ho pozval, aby vyučoval evropský styl malby. Po dvou letech se malíř vrátil do Čech, kde žil až do své smrti v roce 1956. Desítky jeho obrazů věnovala Annuška Městskému muzeu v Žebráku.

Na výstavě v Egon Schiele Centrumůže­te putovat s ním nespoutaný­m světem, který popsal slovy: „Plížili jsme se lesem bambusovýc­h trsů, které větrem se kymácely. A pak jsme viděli domorodou obec, která skýtá obraz primitivní komunistic­ké společnost­i. Jsou volni, pokud užívají pralesů, a sobě rovni, jak jsem sám viděl. Žijí jako bratři, silný nečiní násilí slabému a prospěch i neštěstí jest jim všem společno.“

 ?? Malíř Jaroslav Hněvkovský se inspiroval životem mimo civilizaci. REPRO LIBOR SVÁČEK ?? Slovanský Gauguin.
Malíř Jaroslav Hněvkovský se inspiroval životem mimo civilizaci. REPRO LIBOR SVÁČEK Slovanský Gauguin.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia