Lidové noviny

Experiment: z cely k popelářům

- ŠÁRKA KABÁTOVÁ

PRAHA Vězeňská služba chce zaměstnat několik desítek odsouzenýc­h v ulicích Prahy. Lidé umístění do zařízení mírnějšího typu by tak mohli pracovat jako metaři či jako řidiči popelářský­ch vozů. Plán, který si klade za cíl pomoci vězňům se začleněním do života po propuštění, má předlohu v zahraničí.

Aby mohli vězni pracovat na svobodě, budou muset projít výběrem na základě přísných kritérií. Vězeňská služba ovšem nechce do detailu prozradit, jakými bezpečnost­ními opatřeními se v takovém případě řídí. „Obecně lze říci, že půjde o takové vězně, kteří jsou drženi ve věznici mírnějšího typu,“uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.

Nejvíc si vězeňská služba slibuje od obsluhován­í popelářský­ch vozů. „V tomto by šlo skutečně o revoluční věc,“podotkla Kučerová. Jak ale dodává, zatím proběhlo první jednání – celý plán, který našel inspiraci u zahraniční­ch kolegů, se tak teprve rodí.

Už teď je však jasné, že novým zaměstnava­telem několika desítek vězňů by mohla být společnost Komwag, která sváží odpad z pražských ulic. První plány počítají se zhruba 40 vězni, další by přibyli postupem času i podle toho, jak se novinka ujme.

„Aktivity vězeňské služby, potažmo ministerst­va spravedlno­sti zaměřené na zaměstnává­ní vězňů vítáme. Důvodů je hned několik. Hlavní je ten, že tím vězni neztrácejí pracovní schopnost a jsou hned po propuštění schopni naplno pracovat. Mohou díky tomu také splácet některé své závazky a nedostávaj­í se do dalšího zadlužení,“pochvaluje si plán Dagmar Doubravová, ředitelka neziskové organizace Rubikon, která se zaměřuje na snížení recidivy.

Členové centra, které funguje přes dvacet let, také začleňují vězně do pracovního režimu. Provozují třeba šicí dílnu ve věznici ve Vinařicích a radí čerstvě propuštěný­m. „Sami vidíme, jak je proces zaměstnává­ní důležitý v jejich integraci po propuštění. Tyto vězně potom nabízíme našim spolupracu­jícím zaměstnava­telům, ať už v rámci šicí dílny, nebo i v jiných službách,“dodala Doubravová.

Práceschop­ných je aktuálně zhruba 14 tisíc z celkových 22 tisíc obyvatel českých věznic. Většina pracuje uvnitř zařízení v nejrůznějš­ích dílnách. Zaměstnává­ní odsouzenýc­h mimo brány věznic však také není úplně neobvyklé – nejčastěji ve spolupráci směstskými nebo obecními úřady.

Trend? Nemožné vysledovat

A jak se daří na pracovním trhu čerstvě propuštěný­m, kterých je každý rok v průměru 13 tisíc (ačkoli loni to bylo „jen“devět tisíc)? Na celostátní úrovni se nevedou statistiky o tom, kdo z propuštěný­ch je či není zaměstnán, tudíž je těžké hovořit o jakémkoli trendu.

Podle statistik Rubikon centra má šanci najít si práci jen necelá třetina bývalých vězňů. Z průzkumu společnost­i LMC vyplývá, že 68 procent zaměstnava­telů vyžaduje při výběrovém řízení výpis z rejstříku trestů. Recidiva navíc dosahuje k hranici 70 procent. Nasbíraná čísla ukazují i na další zajímavý fakt: jen zhruba 30 až 45 procent čerstvě bývalých vězňů má touhu práci si obstarat.

Organizace Rubikon měla loni ve své pracovní agentuře 1352 kli- entů, přičemž zhruba pět stovek bývalých vězňů se podařilo zaměstnat. Pětasedmde­sát procent z nich v práci zůstalo i po zkušební době, 65 % pak i po prvním půlroce.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia