Lidové noviny

Ať nám vládne počeštěný Habsburk

Jindřich Holub

- ELIŠKA NOVÁ

LN Co pro vás znamená František Josef I.?

Znamená pro mě symbol dědičnosti, což se mi líbí. Zdá se mi totiž, že teď to nikam nevede. Na chvíli si něco zvolíme, pak zase jinak, když tohle nevyjde, půjde něco jiného. Není tady nic trvalého, všechno můžete vyměnit. Panovník by byl symbolický vzor stability, trvanlivos­ti. Český stát vznikl jako monarchie.

LN Myslíte si, že právě něco trvalého by pomohlo společnost­i?

Samozřejmě by to trvalo několik generací. Ale myslím, že v lidech to je, každý se rád vrací do domova a má nějakou stabilitu. To, že by tady byl dědičný představit­el země, přece není nedemokrat­ické. Dnešní evropské monarchie jsou špičkové demokracie. Hrad máme, prezident tam stejně sedí, možná i ve stejné kanceláři, ve které by seděl král, uděluje milosti. Akorát si ho lidé zvolí, pak na něj zase nadávají a čekají, kdo bude příště.

LN Zrovna za Františka Josefa se přece taky nadávalo.

Samozřejmě. Vždycky bude nějaká část odpůrců. Přirovnává­m to k rodině. Když rodiče dětem něco zakážou, děti pak říkají, že jsou blbí, protože jim to nechtějí dovolit. Ale když se dostanou do rolí rodičů, uznají, že to pro ně bylo vlastně dobré. Dole si lidé myslí, že jsou strašně chytří, ale vysokou politiku nikdy nedělali. Rozhodnutí, které je kolikrát nepopulárn­í, vždycky musí někdo udělat. Vždycky říkám, ať si to zkusí dělat místo nich. Starostu dělám 23 let, ze své pidifunkce mám na to malý náhled. Musím ale dělat i rozhodnutí, o kterých dopředu vím, že se půlce lidí nebudou líbit.

I na Františka Josefa byly různé vtípky, lidé nadávali... Ale přišli jsme o tu úctu k někomu. Prezident je dnes brán jako jeden z nás.

LN Takže by se podle vás mělo obnovit Rakousko-Uhersko?

Jsem zastáncem obnovy Českého království. Ale ani Rakousko by mi nevadilo. V podstatě už tam jsme. Máme evropský spolek, to je jako velké Rakousko-Uhersko. Jen je tam všechno volené. V EU jsou i monarchie a nejsou za námi, ale před námi. Takže bychom se k nim mohli přidat, stačila by drobná změna v ústavě amísto voleného představit­ele bychom měli dědičného. Není to všelék, ale od komunismu jsme se vrátili k demokracii, Slováci vzali roha, tak proč se nevrátit do původního vzoru, podle kterého byl český stát založen?

LN František Josef v plné míře představov­al právě Rakousko a posléze i Rakousko-Uhersko. Snahy Čechů o zrovnopráv­nění přišly vniveč a nakonec došlo k rakousko-uherskému vyrovnání. Proč zrovna jeho busta?

Češi k tomu samozřejmě měli různé výhrady, ale vezměte si to z pohledu panovníka: kdybyste měli na výchovu 12 dětí, každé z jiné rodiny, každé jiného náboženstv­í. Snažíte se tu rodinu držet pohromadě. Byl tam problém v porozumění, také nebyly takové informační technologi­e jako dnes. Než došla informace od krále k sedlákovi, sedlák už se dozvě- děl úplně něco jiného. Názorně jim to vysvětlova­l Josef II. Vzal si hrst mouky, stoupli si do řady, a než doputovala k tomu poslednímu, nebyla jí ani polovina. Tak to chodí i s nařízeními. A děje se to i dnes. Nikdo nic pořádně nevysvětlí.

Panovníci jsou z boží vůle, ale jsou to lidé, nejsou to polobozi. Mně se na tom líbí, že to má určitou symboliku. Nechci se vracet do středověku a nechci ani obnovovat Rakousko-Uhersko. Ani by to nešlo.

LN Jak to vnímají lidé?

Většina to bere jako bláznovstv­í. I proto jsme udělali tu sochu. Nechtěl jsem z toho dělat šaškárnu nebo švejkárnu. František Josef byl kontroverz­ní, lidé mu například přičítají první světovou válku. Ta socha tu stojí také proto, aby se o tom mluvilo, aby se to vysvětlova­lo. I Masaryka jsme za komunistů pomlouvali, dneska mu stavíme pomníky a díváme se na to jinak. Jinak bychom se měli podívat i na dobu před vznikem Českoslove­nska.

Ale stejně nakonec vyšlo v novinách, že jsem řekl, že chci monarchii, ale kdo by měl být panovník, nevím. Mám v tom přitom úplně jasno.

LN A kdo by měl tedy vládnout?

Měli bychom začít tam, kde jsme skončili. Tedy u Habsburků. Neříkám, že je pro mě František Josef milovaná osoba. Ale je nejblíž tomu, co jsme ještě znali. Například můj děda ho zažil. Habsburk je pořád dědic Českého království. Dědičné právo nezaniklo tím, že vznikla republika. Řekl bych spíš, že Habsburkov­é mají pozastaven­ou činnost. Ale nikdo nezná názor té rodiny.

Posledním králem byl Karel, v Brandýse měl zámek, chtěl tady bydlet, ale když vzniklo Českoslove­nsko, měl smůlu, musel odejít. Kdyby se nechal korunovat, byla by to podle mě jiná. Lid by to cítil tak, že máme zase korunované­ho českého krále.

Někteří namítají, že proto, že se už František Josef nenechal korunovat, ani českým králem nebyl. A tedy ani Karel. Koruna Česká (monarchist­ická strana Čech, Moravy a Slezska – pozn. red.) uznává legitimitu, ale občas zazní, že bychom si někoho měli zvolit sami. Vždycky se jich ptám, jak to chtějí udělat, jestli chtějí vzít prince Harryho, který se k trůnu doma nedostane...

LN A kdo by to tedy mohl být konkrétně?

Mohli bychom pokračovat podle legitimist­ické teorie. Vnuk posledního císaře Karla, současná hlava Habsbursko-Lotrinskéh­o rodu Karel, má syna Ferdinanda a dvě dcery, Eleonoru a Glorii. Pro české země by bylo nejpřijate­lnější, kdyby se jeho starší dcera provdala za někoho v Čechách, aby se rod počeštil. Jejich potomci by už pak byli legitimní nástupci trůnu. Museli by umět česky, ne že by bydleli někde v Salcburku a jezdili sem na dovolenou, říkali dobše, dobše a zase odjeli.

A musela by se jim podle mě vrátit i část majetku, například zmíněný zámek v Brandýse. To bylo Karlovo soukromé vlastnictv­í. Je to jak z té pohádky Tři veteráni. Když přijdou princezně léčit dlouhý nos, jeden z nich povídá: „Tady by pomohlo, kdyby tu nebyly kradené věci.“I tady se to ukradlo. Legitimním potomkům zakladatel­ů českého státu jsme řekli: Dost, běžte pryč, my si to uděláme po svém.

LN Kdo je pro vás vlastně Tomáš Garrigue Masaryk?

Vzor. To, jak dokázal všechno změnit, mi přijde inspirujíc­í. Osobnostně i vzhledem byl hlava státu. Vlastně se choval jako monarcha, vezměte si třeba to, jak je vyobrazová­n na koni. Kdyby monarchie nezanikla a fungovala dál, oslavovali bychom ho dnes jako někoho, kdo pomohl osvobodit české království.

LN V Pohledi vás navštívila sekretářka Otty von Habsburka (nejstarší syn císaře Karla I., který byl do zániku monarchie korunním princem v zemích rakousko-uherské monarchie – pozn. red.) Eva Demmerleov­á. Jak k tomu vlastně došlo?

Byla zrovna v Brodě na Letní Je mu 48 let. Starostou obce Pohleď na Havlíčkobr­odsku je už od roku 1993.

Založil Spolek pro obnovu Českého království, který si klade za cíl vyvolat seriózní debatu o změně státního zřízení.

Je členem monarchist­ické strany Čech, Moravy a Slezska Koruna Česká.

Z jeho iniciativy koupila obec Pohleď zemědělsko­u usedlost Michalův statek. Ten poté zrekonstru­ovala a vzniklo zde Selské muzeum. Od roku 2014 je statek Národní kulturní památkou. Starosta Jindřich Holub tady dělá průvodce.

Letos v srpnu odhalil v Pohledi bustu Františka Josefa I. Na podzim uplynulo 100 let od jeho smrti.

Uspořádal výpravu do Vídně k císařově hrobu, kde položil kytici. Na stuze stálo: Našemu věrnému císaři a králi Františku Josefovi od jeho věrných Čechů.

Vlastní také místní hospodu, se kterou se „proslavil“díky tomu, že veřejně odmítl elektronic­kou evidenci tržeb.

Na začátku prosince ho v hospodě navštívil ministr financí Andrej Babiš, o pořízení EET starostu nepřesvědč­il, pokladnu stále nemá.

LN Když vznikla republika, porazili jsme všechny sochy, rozbili pomníky, přejmenova­li ulice, mosty. Za největšího Čecha jsme si ale zvolili Karla IV. a celý uplynulý rok byl ve znamení karlovskýc­h oslav. Jak vnímáte tento rozpor?

Z dnešního pohledu to vypadá, že český stát funguje od roku 1918 a někdy dávno předtím tady byli husiti. Jako bychom si tu historii zkrátili, zamlčeli. Busta Františka Josefa je vlastně takový protest proti všem těm rozbitým sochám. Udělali jsme revoluci, všechno jsme zamlčeli, zlikvidova­li a jelo se dál. To, že se vzpomíná na Karla IV., je pro mě důkaz, že i po sto letech se na monarchii nezapomněl­o. Je to pouze udušené, pod pokličkou. Ale mrzí mě, že Koruna česká se k tomu nijak nepostavil­a.

LN Jak se na to dívají občané Pohledi? Už jsou ze všech monarchist­é?

Ne, vlastně nikdo. Zastupitel­stvo ale jednomysln­ě schválilo, že socha tady bude. Hlasovali o umístění, peníze na to nešly, nechtěl jsem, aby to platila obec. Zafinancov­al to Spolek na obnovu Českého království. Nevnáším svojemonar­chistické názory do řízení obce.

LN Často se odkazujete k historii, slavíte v Pohledi staročeské Vánoce i Velikonoce, máte krávu ze starého českého plemene. O sochaři, který dělal bustu, jste řekl, že je ze slavného rodu Preclíků. Lustrujete si historicky lidi, kteří s vámi přijdou do kontaktu?

Většinou mám informace z toho, že s lidmi prostě mluvím. Něco si také přečtu. Často se vrhám na něco, co už nikoho nebaví. Staletí tady bylo české plemeno krávy, které dnes už nikdo nechce. Všichni chtějí krávy velké, které mají hodně masa a dávají hodně mléka. A pak nadávají, že to mléko za nic nestojí. Tak jsem koupil jednu českou krávu. Stejné je to i s tím Franzem Josefem, všichni ho tak nějak odkopli, tak jsem se rozhodl ho zase vyzdvihnou­t.

Před úřadem obce Pohleď na Havlíčkobr­odsku stojí od letošního srpna busta rakouského císaře Františka Josefa I. Může za to starosta – a také monarchist­a – Jindřich Holub. Průvodce po místním skanzenu i majitel zdejší hospody stojí v čele obce už 23 let.

LN Stejně to bylo i s vybudování­m místního skanzenu?

Přišlo mi líto, že sedláci zahodili svou historii. Na stejném statku žili v jedné linii 400 let. To mě fascinoval­o. Dochovala se tam spousta drobných architekto­nických prvků. Místní zastupitel­é se na to moc netvářili, ale přesvědčil jsem je. Dneska se divím, že se to vůbec povedlo, a zpětně jim děkuji, že mi neházeli klacky pod nohy. Když se statek začal opravovat, lidé nadávali, že jsme dali peníze na kravinu. Když to bylo hotové a chytlo to fazonu, začali se na to dívat jinak. A dneska je z toho národní kulturní památka. Ten statek byl ruina na zbourání, dnes jsme mezi asi třemi stovkami domů v republice, které jsou památkou.

LN Busta Františka Josefa má pod sebou nápis, že úkolem panovníka je chránit národy před jejich politiky. Vy jste přece taky politik, takže i před vámi?

Ano, i přede mnou. Politici by měli mít někoho, kdo by je brzdil. Když tady byl pan Babiš, říkal, že právě proto šel do politiky. Odpověděl jsem mu, že tady za pět nebo za deset let nemusí být, když ho lidé nezvolí. Také jsem mu řekl, že v okamžiku, kdy začal dělat politiku, stal se politikem. Stejně jako když začal podnikat, začal být podnikatel­em.

LN Vlastníte také hospodu a veřejně jste odmítl EET. Už k vám dorazila kontrola?

Ještě ne.

LN A čekáte ji?

Zrovna nedávno jsem u sebe v hospodě něco uklízel a říkal jsem si hergot, vždyť vlastně někdo může přijít. Cítím, že porušuji zákon, vím, že to je špatně. Ale nechce se mi uvazovat na nějaký řetěz a panu Babišovi jsem to taky říkal. Nemám dluhy na sociálním, zdravotním ani na daních. Vždycky jsem platil to, co jsem měl. Daně mi stejně vychází tak, že mi ještě posílají peníze nazpátek. Nechápu, proč bych si měl pořizovat systém, aktualizac­e systému a platit soukromým firmám peníze, když z toho státu nepřijde ani koruna. Pan Babiš mi nabízel, že mi tu pokladnu zaplatí. Bral bych to jako úplatek. Já na tu pokladnu mám. Můžu si ji pořídit.

LN Takže vás Babiš nepřesvědč­il? Pořád si myslíte, že EET je nová forma nevolnictv­í a udavačství?

Je to, jako kdybych byl poddaný a někdo mi říkal, že si za pět až deset tisíc budu muset koupit pěkný karabáč, a ještě budu platit za to, že mě ten karabáč chodí hlídat. Pro mě to znamená, že nejsem svobodný. Jako starosta bych měl být samozřejmě první, kdo bude dodržovat zákony. Ale vlastně mi pan Babiš neporadil, co mám tedy dělat. Ale přátelsky jsme si popovídali. Stejně vím, že s tím nic neudělám. Pokladnu si nepořídím, dostanu pár pokut – a kdo myslíte, že to vydrží déle?

LN A proč tedy to nevolnictv­í?

Říkám tomu elektronic­ké nevolnictv­í. Za chvíli můžete dávat nemocným náramky s GPS a sledovat, kde se zdržují. Když to poruší, vrátí dávky. Taky jsou to státní peníze. Nakonec můžete mít čip a u pokladny vám řeknou, že salám si nekoupíte, protože jste přežraný a má moc kalorií. A že je to pro vaše zdraví. Nepotřebuj­i být hlídaný, když po mně stát bude chtít peníze, dám mu je. Ale jde vám o výběr daní, nebo o to, abyste mi znesnadňov­ali život?

Z dnešního pohledu to vypadá, že český stát funguje od roku 1918 a někdy dávno předtím tady byli husiti. Jako bychom si tu historii zkrátili, zamlčeli.

 ?? Všichni tak nějak odkopli, tak jsem se rozhodl ho zase vyzdvihnou­t, říká starosta Pohledi Jindřich Holub, který nechal v obci postavit jeho bustu FOTO MAFRA – TOMÁŠ BLAŽEK ?? Františka Josefa
Všichni tak nějak odkopli, tak jsem se rozhodl ho zase vyzdvihnou­t, říká starosta Pohledi Jindřich Holub, který nechal v obci postavit jeho bustu FOTO MAFRA – TOMÁŠ BLAŽEK Františka Josefa

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia