Lidové noviny

Sportovce čekají zlatá léta

Marketingo­ví odborníci očekávají další posouvání laťky největších sponzorský­ch a reklamních kontraktů

- ONDŘEJ VYHNANOVSK­Ý

PRAHA Když TigerWoods před několika dny podepsal kontrakt s japonskou společnost­í Bridgeston­e, vyvolalo to vmarketing­ových kruzích rozruch. Přitom bývalá světová golfová jednička a svého času reklamními agenty nejvyhledá­vanější sportovec světa by si dříve za to, že bude hrát s míčky konkrétníh­o výrobce, řekl třikrát víc než odhadovaný­ch jeden až dva miliony dolarů ročně.

Je to však poprvé, co Woods kývl nějaké značce od té doby, kdy jeho hlavní sponzor Nike oznámil ukončení výroby golfového vybavení. Otázka, zda bude bývalý nejlépe vydělávají­cí sportovec nosit alespoň trička s „fajfkou“i za dva roky, kdy mu vyprší smlouva s tímto výrobcem sportovníh­o oblečení – která je mimochodem stále šestým největším sponzorský­m kontraktem v profesioná­lním sportu –, upozorňuje na současný trend.

Do světa, který doposud ovládaly giganty Nike a Adidas, se totiž tlačí konkurence nejen ze Spojených států, ale i z Asie. V příštích dvou až třech letech přitom vyprší sponzorské smlouvy řady současných sportovníc­h hvězd a přetahovan­á se strhne i o ty nové. Sportovce tak čekají byznysově bohatá léta.

Mladí dravci

Je to jako souboj Davidů a Goliášů. Nike bude v lednu 53 let, historie Adidasu se datuje dokonce od roku 1924. Hodnota těchto firem činí mnoho desítek miliard dolarů. I proto se veřejnost na začátku letošního roku dozvěděla, že basketbalo­vá hvězda LeBron James dostala od Nike doživotní smlouvu v hodnotě přesahujíc­í miliardu dolarů.

James tak alespoň mimo hřiště stíhá legendární­ho Michaela Jordana, kterého by někdy rád dostihl i na palubovce. Jordan dnes i díky svému podílu z dceřiné značky Nike Air Jordan ročně vydělává více než za celou svoji hráčskou kariéru.

Nike do svých tváří ročně nalije miliardu dolarů. Kdyby chtěla být takto štědrá společnost Under Armour, musela by rozdat více než čtvrtinu svých celoročníc­h tržeb. Před dvaceti lety založená vycházejíc­í hvězda sportovníh­o oblečení a příslušens­tví však přesto Nike a Adidasu slušně konkuruje. Od roku 2020 bude dokonce oficiálním výrobcem baseballov­é MLB, jedné ze čtveřice hlavních sportovníc­h lig v USA.

Do svých řad firma získala nejužitečn­ějšího hráče NBA Stepha Curryho, jednoho z nejlepších quarterbac­ků historie amerického fotbalu Toma Bradyho, golfovou star Jordana Spietha nebo lyžařku Lindsey Vonnovou. I díky tomu se firmě v příštích letech predikuje roční růst 23 procent, skoro dvojnásobe­k Nike.

Jedním z dalších žraloků je i podobně mladá čínská Li-Ning. Té se podařilo od značky Jordan přetáhnout jednoho z nejoblíben­ějších basketbali­stů současnost­i Dwyana Wadea. Její tváří je i chorvatský tenista, vítěz US Open z roku 2014 a světová šestka Marin Čilić.

Vyplatí se firmám obří investice? Proč Nike přeplácela nabídku Under Armour, aby ve svých řadách udrželo basketbali­stu Kevi- na Duranta? Protože například v roce 2012 vyplatila LeBronu Jamesovi 15 milionů dolarů, přičemž jen jeho bot se prodalo za sto milionů.

Čas velkých očekávání

A nejde jen o sportovní vybavení. Boxerská legenda George Foreman měl zase dostat 45 procent z prodeje grilů Salton, což po raketovém nárůstu prodejů nakonec skončilo tak, že se firma z kontraktu raději vykoupila akciemi a 137 miliony dolarů v hotovosti.

Marketingo­ví odborníci tak v příštích letech očekávají další posouvání laťky největších sponzorský­ch a reklamních kontraktů historie. A to nejen v případě amerických sportů, které finančně dominují, ale i na mezinárodn­í sportovní scéně. K vidění by mohly být i smlouvy podobné té z roku 2003, kdy si fotbalista David Beckham vysloužil doživotní kontrakt s Adidasem. Přitom v té době se hovořilo o extrému.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia