Lidové noviny

Ekonomiku může rozhodit předvolebn­í boj

Vladimír Dlouhý (63)

- VOJTĚCH WOLF

Kondice domácích firem není špatná, vládní opatření či úvahy o zavedení sektorovýc­h daní ale podnikatel­ské prostředí zhoršují, tvrdí prezident Hospodářsk­é komory ČR Vladimír Dlouhý. „Snažil bych se učinit z Česka zemi atraktivní pro práci s vyšší přidanou hodnotou. Pak tady zůstane více peněz,“říká Dlouhý.

LN Ekonomika roste, politici začínají slibovat růst mezd a platů. Je při pohledu na to, co nás čeká, namístě optimismus? Anebo se spíše máme bát současných protekcion­istických tendencí ve světě či různých daňových experiment­ů v Česku a posilování koruny?

Jsou tři scénáře. První je, že si ještě tři až čtyři roky budeme užívat růst HDP někde pod tři procenta. Druhou variantou je, že přijde externí šok, kterým může být jak rostoucí protekcion­ismus ve světě, tak například krize italských bank a na to navazující stále doutnající krize eura. V takovém případě by česká ekonomika zpomalila bez otřesů někam k jednomu až jednomu a půl procentu, možná i k nule.

Nejhorší scénář by vznikl kvůli zraněním, která si způsobujem­e sami. Ten by pak byl ještě horší, pokud bychom to zkombinova­li s druhým scénářem.

LN Co máte přesně na mysli?

Hovořím o předvolebn­ích slibech, které rozkolísaj­í ekonomiku, například o sektorové dani. Vidím tu i rizika rozkolísán­í ekonomiky z titulu předvolebn­ího zmatku. Rovněž existuje riziko v podobě nedávno přijatých zákonů, například novela EIA (posuzování dopadů staveb na životní prostředí; pozn. red.) nebo pokusy o novelu zákoníku práce.

Rovněž se ukáže, jak vydařená nebo nevydařená byla novela zákona o veřejných zakázkách. Třeba EIA nastavuje takové dodatečné podmínky, že tu skoro nic nelze postavit, a zpomalují investice, které jsou z hlediska růstu důležité. Poslední je pak exit z kurzového závazku ČNB, ale osobně věřím, že to ustojíme.

LN Jak vnímáte obecně větší příklon k protekcion­ismu, ať už v Evropě po brexitu, či v USA po zvolení Donalda Trumpa?

Česká republika musí proti protekcion­ismu bojovat a protestova­t. Jako malá otevřená ekonomika ho nepotřebuj­eme. Musíme bojovat minimálně o to, abychom udrželi otevřený jednotný evropský trh.

Trumpovský problém tkví v tom, že jsme vždy říkali, že potřebujem­e globální růst. Důvodem bylo, aby země, které jsou utopeny v chudobě, nevyvoláva­ly globální, sociální a válečné napětí. To se povedlo. Čína či Indie se za tuto dobu dostaly z chudoby takovým způsobem, jak by se to nikdy nepovedlo prostředni­ctvím rozvojovýc­h pomocí či vlastních pokusů. Až globalizac­e a tržní ekonomika umožnila těmto národům se z toho vymanit. Lidé zbohatli jako nikdy za posledních 200 či 300 let. Cenou za to bylo, že jsme relativně zchudli my ve vyspělých zemích.

Nezchudli jsme všichni, ale jen určitá skupina, střední třída, já jí říkám „bílý muž“. Vedle toho nadstandar­dně zbohatla velmi malá skupina manažerů, akcionářů a bankéřů. U nás to nebude jiné. Až tady vzrostou reálné mzdy, je otázkou, jestli tu zůstane Hyundai nebo Volkswagen... Ne, půjdou jinam. Pracovní místa se tu začnou ztrácet. To je nezadržite­lný vývoj. LN Neznamená to, že abychom se prosadili, vzroste tlak na podbízení se levnou pracovní silou?

V dlouhém období nesmíme počítat s nabízením levné pracovní síly. Ostatně toto vyčítáme současné, ale i minulé vládní administra­tivě. Tím, že budeme podporovat Amazon nebo když poskytneme tak absurdní dotaci, jakou jsme teď poskytli společnost­i Bosch, naši situaci nezachrání­me.

Řešením bude růst produktivi­ty podmíněný kvalitnějš­ím vzděláním a budováním infrastruk­tury, především digitální či dopravní. Proto Hospodářsk­á komora podporuje třeba výstavbu vysokorych­lostních tratí. Jsem rozčilený z toho, když přitvrzujm­e zákony, které nám znemožňují budovat dálniční síť. Proto využíváme hesla průmysl 4.0 k tlaku na rozvoj digitaliza­ce.

LN Sázejí investiční pobídky na podbízení se cenou?

Dnes platí, že naší konkurenčn­í výhodou jsou nižší mzdy, ale ty by konečně měly začít růst. Ovšem na základě rozhodnutí podnikatel­ů a ne administra­tivního tlaku. Měly by růst tak, abychom stále byli konkurence­schopní. Musíme využít období pěti, možná deseti let této konkurenčn­í výhody k tomu, abychom investoval­i do oblastí, které nám umožní se posunout do výroby s vyšší přidanou hodnotou. To bude znamenat růst vyšší produktivi­ty práce a zároveň to přinese možnost růstu mezd bez ztráty konkurence­schopnosti.

LN Je reálné, aby do oblastí s vyšší přidanou hodnotou přité- kaly investice z Číny, o kterých se v poslední době tolik hovoří?

Přál bych si, aby tyto investice pomohly tomu, co jsem zmiňoval v předchozí otázce. Aby nás vytáhly do vyšších a efektivněj­ších výrob s vyšší přidanou hodnotou.

To se zatím neděje. Můžu jen spekulovat, proč sem jdou takové čínské peníze, do takových investic a za tak vysokých cen. Na trhu se pohybuji už dvacet let, abych věděl, že u některých těch cen nemůže mít čínský investor potenciáln­í výnos, který je obvyklý. Musí tedy za tím být i jiné důvody. Jestli jsou politické, na to odpovědět nedokážu.

LN Jaká má být státní politika lákání investorů?

Osobně investiční pobídky nemám rád, ale pokud je tehdy nabízeli všichni kolem, museli jsme i my. Mám ale velmi silný pocit, že nyní toto období končí a myslím si, že třeba podpora, kterou nyní dostal Bosch, je přehnaná. Celou tuto politiku včetně zákona o investiční­ch pobídkách musíme přehodnoti­t. Vždyť dnes už domácí podnikatel­é jsou často silnější, kvalitnějš­í, a je to vůči nim nespravedl­ivé. Měli bychom být přinejmenš­ím selektivně­jší. Samozřejmě, že pokud přijde další GE, tedy firma, která přinese supertechn­ologie a právě onu vyšší hodnotu přidanou zpracování­m, tak proč ne.

LN Jak se vůbec Hospodářsk­á komora dívá na nedávno zveřejněno­u analýzu vlády ohledně nadměrného odlivu zisku z českých firem do zahraničí?

Ve srovnání s dobou před rokem 2008 je skutečně vidět, že dochází k výraznému odlivu dividend. To znamená, že se tu nereinvest­uje a peníze jdou jinam. To se týká hlavně bankovního sektoru, ale i strojírens­kých a průmyslový­ch podniků, ovládaných zahraniční­mi investory. Rozhodně není řešením sektorová daň, to je porušení normálního podnikatel­ského prostředí.

LN A nějaké konkrétní řešení?

Vytvořme pro tyto firmy možnosti, aby mohly lépe a efektivněj­i investovat tady. Nezhoršujm­e podnikatel­ské prostředí pro nikoho, ani pro naše podnikatel­e, ani pro zahraniční. Snažil bych se učinit z Česka zemi atraktivní pro práci s vyšší přidanou hodnotou. Pak tady zůstane více peněz.

LN Jak vnímáte dnešní podnikatel­ské prostředí v Česku?

Vidím různé problémy pro různé firmy: malé, střední i velké. Samozřejmě, že spousta malých firem říká, že největší hřích je EET; já to tak nevidím. Velkým problémem naopak jsou pokusy o novelizaci zákoníku práce, které se snaží přidat věci, které budou dále zvyšo-

Po sametové revoluci působil jako poslanec a jako poslední českoslove­nský a první český ministr průmyslu.

Následně pracoval jako poradce nadnárodní společnost­i Goldman Sachs, v níž působí dodnes.

V letech 2010–2012 působil u Mezinárodn­ího měnového fondu.

V roce 2012 kandidoval na prezidenta. Pro nedostateč­ný počet podpisů na kandidátsk­ých peticích byl ale z voleb vyloučen.

Od května 2014 je prezidente­m Hospodářsk­é komory ČR.

jaké kondici jsou podle vás tuzemské firmy?

Naše firmy na tom nejsou špatně. Úrovní produktivi­ty ale výrazně zaostáváme za nejvyspěle­jšími západními ekonomikam­i a nůžky se zavírají jen velmi pomalu. Potřeboval­i bychom například více Linetů, abychom se dostali do první ligy. Překážek k přechodu do vyšší ligy je více: kvalita podnikatel­ského prostředí, otevřenost ekonomiky a potřeba neustále držet konkurence­schopnost, ale i poměry v Evropě. Proto kritizuji stát za to, jaké klade překážky, když neefektivn­ě investuje do vědy a výzkumu, jen pomalu zlepšuje školství a nebuduje infrastruk­turu.

Musíme také udržet jednotný evropský trh. Současně ale využijme brexitu i dnešní krize evropské integrace, abychom zastavili regulační nesmysly přicházejí­cí z Evropy. S obchodem souvisí i sankce proti Rusku, nesouhlasí­m s nimi, i když jsem kvůli tomu označován z rusofila, což nejsem. Rusko tím nezměníme, sankce tak považuji za střelbu do vlastní nohy.

Lidé zbohatli jako nikdy za posledních 200 či 300 let. Cenou za to bylo, že jsme relativně zchudli my ve vyspělých zemích. Nezchudli jsme všichni, ale jen střední třída, já jí říkám „bílý muž“.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia