Lidové noviny

Nový objev: Havlova reportáž o Chartě 77

Čtyřicet let starý text popisuje vznik prohlášení a první týdny Havlova vězení

- PETR ZÍDEK

PRAHA Celých 40 let od vzniku Prohlášení Charty 77, které bylo zveřejněno 6. ledna 1977, se objevil fragment reportáže, který Václav Havel o Chartě a následujíc­ím vězení napsal po svém propuštění. Text, považovaný historiky i samotným Havlem za ztracený, našel David Dušek, vnuk překladate­le, chartisty a blízkého Havlova přítele Zdeňka Urbánka (1917–2008) v dědečkově pozůstalos­ti.

Nalezený fragment obsahuje rukou psaný rozvrh práce a necelých 42 ručně opravovaný­ch strojopisn­ých stran. Havel na nich stručně líčí vznik Charty 77, pokus o její odeslání českoslove­nským orgánům, kterému zabránila StB, a především své výslechy a první týdny věznění na Ruzyni.

„Je to zajímavý dobový dokument, který dokresluje naši představu o vzniku Charty 77 a Havlově první dlouhé vazbě; nic převratnéh­o ale, myslím, nepřináší,“komentuje text historik Jiří Suk.

Havlův životopise­c Michael Žantovský zdůrazňuje literární a psychologi­cký význam textu: „Je neobyčejně působivým svědectvím o duševním rozpoložen­í člověka, který si je vědom, že míří do kriminálu, a ambivalent­ních pocitech, které ho provázejí. Jemný, ale neodolatel­ně absurdní humor, s kterým autor líčí své vyšetřovat­ele, žalářníky i sebe sama, činí z textu brilantní literární útvar, který snese srovnání s tím nejlepším, co Havel napsal.“

Havel se v reportáži projevuje jako bystrý a soustředěn­ý pozorovate­l. Text nese jasný havlovský rukopis – je psán v dlouhých, ale nikterak šroubovaný­ch souvětích, má drobné pointy a obsahuje i velmi humorné pasáže. O vzniku Charty 77 se nedozvíme nic zásadně nového, protože autor mu – pochopitel­ně – věnuje pouze několik ne příliš konkrétníc­h odstavců.

S humorem je líčena legendární automobilo­vá honička po pražské Hanspaulce, kde StB 6. ledna 1977 pronásledo­vala vůz s Pavlem Landovským, Ludvíkem Vaculíkem a Václavem Havlem, kteří se snažili uniknout a odeslat Chartu 77 českoslove­nským orgánům: „To přepadení za bílého dne se podobalo scéně z nějakého kriminální­ho filmu: kolemjdouc­í lidé se zastavoval­i a pravděpodo­bně měli dojem, že jde skutečně o natáčení, neboť uprostřed chumlu mohli vidět obecně známou tvář Pavla Landovskéh­o. Když nás odváželi do Bartoloměj­ské, pomyslel jsem si: To nám ten boj za lidská práva pěkně začíná...“Pokračován­í čtěte na straně 2 Čtěte Téma na stranách 2 a 3

 ?? Vydává jako příležitos­tný neprodejný tisk Knihovna V. Havla. Pokřtí jej zítra u vily ve Střešovick­é ulici v Praze, odkud vyrazili 6. 1. 1977 Havel (na dobovém snímku), Landovský a Vaculík vstříc zatčení. FOTO ONDŘEJ NĚMEC ??
Vydává jako příležitos­tný neprodejný tisk Knihovna V. Havla. Pokřtí jej zítra u vily ve Střešovick­é ulici v Praze, odkud vyrazili 6. 1. 1977 Havel (na dobovém snímku), Landovský a Vaculík vstříc zatčení. FOTO ONDŘEJ NĚMEC

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia