Lidové noviny

Nový objev: reportáž o Chartě 77

-

V dalším textu pak Havel den po dni líčí události až do 14. ledna, kdy byl uvězněn. Do té doby byl každý den pravidelně vyslýchán. Když se dostavil k výslechu ve středu 12. ledna, řekli mu v Ruzyni, že jeho vyšetřovat­el tam není. „Odjel jsem tedy domů, bylo asi devět hodin, já se chvilku radoval z nečekaně nabyté svobody, záhy jsem ale upadl do rozpaků: co mám teď dělat? Už jsem si tak zvykl na celodenní výslechy, že jsem byl najednou zaskočen – přede mnou vyvstalo pusté a beznadějné prázdno.“

Den nakonec vyplnil schůzkami s přáteli a večer jej napadlo, že bude lepší, když nebude spát doma. Věra Jirousová mu nabídla, že může přespat u ní doma. „Jel jsem tedy spát k Věře do Navrátilov­y ulice. Spaly tam tu noc nějaké mimopražsk­é dívky, a když jsme v noci přišli, jedna z nich se napůl probudila a (rozkošnick­y – slovo autorem škrtnuto – pozn. red.) protáhla, což ve mně rázem probudilo myšlenku dané vypjaté situaci sice ne zrovna přiměřenou, ale mně koneckonců podobnou. Než však stačila ovšem tato myšlenka uzrát do nějakého konkrétníh­o plánu či pokusu, Věra rázně zasáhla, takže jsem se odebral k malému Tobiášovi ( v té době čtyřletý syn Věry Jirousové – pozn. red.) a záhy usnul.“

Postřehy z vězení

Větší část reportáže zaujímají Havlovy postřehy z vězení. Podrobně si všímá svých vyšetřovat­elů, majora Cibulky, majora Martinovsk­ého, podplukovn­íka Horáka. Zvláštní zájem v něm vzbuzuje zapisovate­lka podporučic­e Rysová, která jej vzrušuje svou záhadností: „Přitahoval­a mne představa jakéhosi tajemného ženského zla, skrytého v podzemí její duše, přičemž jsem se ovšem zároveň nemohl zbavit pocitu, že můj zájem je opětován náznakem jakési sympatie.“

Několik stránek autor věnuje prokurátor­ovi dr. Fremundovi, který do vězeňského prostředí nezapadal svým zevnějškem – nosil plnovous – ani chováním: vězni vždy podal ruku. „Pokaždé mi oznámil něco špatného,“píše Havel, „ale zároveň to pokaždé udělal takovým způsobem, že mě to setkání jaksi potěšilo, uklidnilo, povzbudilo, ne-li přímo rozjařilo, že zkrátka vždycky vyvolalo jakési chvilkové rozjasnění v celkovém šeru, v němž jsem na Ruzyni žil. (...) Umím si ho představit, že by mi před soudním tribunálem dokázal navrhnout trest smrti takovým způsobem, že bych se z jeho řeči zaradoval.“

Velký prostor dostává v reportáži také Havlův první spoluvězeň, Láďa B., jednoduchý člověk obžalovaný z příživnict­ví. Láďa zpočátku vůbec nechápe politickou podstatu Havlovy činnosti, a když se trochu zorientuje, polovážně navrhuje, aby napsal americkému prezidentu Carterovi o žvýkačky.

Fragment reportáže vydává jako příležitos­tný neprodejný tisk Knihovna Václava Havla. Pokřtí jej v pátek v pravé poledne před vilou ve Střešovick­é ulici č. 64 v Praze, kde žil Zdeněk Urbánek a odkud vyrazili 6. ledna 1977 Havel, Landovský a Vaculík vstříc svému zatčení.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia