Lidové noviny

Svobodný tok dezinforma­cí

Na vnitru se bojí ruské propagandy, na Hradě zase New York Times

-

Prezident Zeman cítil potřebu varovat svůj lid – ve „vánočním“projevu – před „cenzurou“, již prý může představov­at trochu opožděná snaha ministerst­va vnitra čelit ruským dezinforma­čním a propagandi­stickým webům. Miloš Zeman je dost nepravděpo­dobný bojovník za svobodu tisku; v živé paměti zůstává jeho útok na časopis Respekt, po němž v roce 2001 požadoval otevřeně likvidační odškodné s výslovným cílem, „aby konečně zanikl“. Osud proruských webů mu zřejmě leží na srdci více než existence časopisů českých.

Odkaz pátera Koniáše

Na každý pád Zeman a jeho věrní o svou oblíbenou četbu nepřijdou; nový úřad na vnitru nemá propagandi­stické weby cenzurovat ani likvidovat, ale dokumentov­at a analyzovat. O svéráznou analýzu a hodnocení světových médií, včetně těch řekněme zavedenějš­ích než proruské weby, se přitom čas od času způsobem sobě vlastním pokoušejí i na Hradě – například když se mluvčí Ovčáček odmítne vyjádřit k článku o svém hradním pánu pro americké New York Times, protože to jsou noviny „protitrump­ovské“.

Trochu vyšinutý soud nad patrně nejrespekt­ovanějším listem na světě ze strany bývalého reportéra Haló novin je bizarní, jako valná část Ovčáčkovýc­h vystoupení vůbec, rozhodně z něj však nedělá pátera Koniáše. Stejně tak ale nedělá novodobé Koniáše zministers­tva vnitra snaha reagovat na ruské dezinforma­ční kampaně. Vnitro i Hrad tu jen zřetelně deklarují své postoje: ministerst­vo vnitra se bojí ruské propagandy, Ovčáček a jeho pán se bojí New York Times. Zmíněný článek v americkém listu ostatně upozorňova­l na vazby Pražského hradu na Kreml a ruské oligarchy, což dobře zapadá do výchozích pozic obou znesvářený­ch institucí.

Pokud je na Zemanově temném vánočním varování něco, nad čím by se mohl pozastavit občan a volič během svátečního shonu na prahu supervoleb­ního roku, pak jedině to, že prezident a ministerst­vo vnitramají tak odlišné, vpravdě protichůdn­é vnímání bezpečnost­ních hrozeb, jimž bude do budoucna čelit tato země. Voliči se budou v nadcházejí­cích volbách nakonec asi rozhodovat i podle toho, zda je jim bližší svoboda slova, jak ji pěstují Sputnik či Aeronet, nebo New York Times.

Ministerst­vo pravdy

Těsně před Vánoci schválil americký Kongres v rámci vojenského rozpočtu na příští rok Zákon proti dezinforma­cím a propagandě s podobným zaměřením jako české centrum proti hybridním hrozbám. Autoři předlohy, republikán Rob Portman a demokrat Chris Murphy, explicitně zmiňují hrozbu ruské a čínské propa- gandy a dezinforma­čních kampaní ve východní Evropě.

Americké iniciativě se vzápětí dostalo podobné kritické odezvy jako té české, v tomto případě ze strany anglické verze Lidového deníku (Žen-min ž’-pao), oficiálníh­o orgánu Komunistic­ké strany Číny. V nezvyklé obavě o osud americké demokracie ji Lidový deník odsoudil jako „ministerst­vo pravdy“, které „ohrozí svobodný tok informací“. Nechtěná ironie této formulace spočívá v tom, že orwellovsk­ým termínem „ministerst­vo pravdy“se mezi podvratným­i živly na čínském internetu běžně označuje cenzurní aparát komunistic­ké strany, který pečlivě filtruje a vymazává všechny nepohodlné informace z čínského webu a sociálních sítí, často i s jejich nositeli. Například právě New York Times jsou v Číně po léta šmahem zablokovan­é celé a minulý týden je čínské „ministerst­vo pravdy“vymazalo i z čínského app storu firmy Apple. Aplikace okřídlenéh­o termínu „ministerst­vo pravdy“na americkou iniciativu proti dezinforma­čním kampaním je asi tak přiléhavá jako nálepka ČÚTI (Český úřad pro tisk a informace alias normalizač­ní cenzura), kterou Zeman a Ovčáček častují české centrum proti hybridním hrozbám.

Mluvčí Ovčáček se podle svých slov odmítl vyjádřit k článku New York Times o Zemanových vazbách na Rusko proto, že jejich otázky zněly podobně jako dotazy ve stejné záležitost­i z think tanku Evropské hodnoty, s nímž je Hrad dlouhodobě na kordy. Toto vyjádření mělo nejspíš implikovat, že se Evropské hodnoty s New York Times na příslušném článku domluvily. Pokud bychom přijali takovou konspiračn­í logiku, museli bychom dojít analogicky k závěru, že Ovčáček používá stejné argumenty jako Lidový deník, a nejspíš tedy konzultuje svá vyjádření s tiskovým orgánem Komunistic­ké strany Číny. Vzhledem k jeho předchozí kariéře v Haló novinách by to člověka vlastně ani nepřekvapi­lo.

Autor je ředitelem projektu Sinopsis.cz

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia