Lidové noviny

Ukrajině chybí stateční politici

- PETRA PROCHÁZKOV­Á

Přijela do Prahy poděkovat těm, kdo jí posílali povzbuzují­cí vzkazy, když v ruském vězení držela 83 dní hladovku. Nyní nadporučic­e ukrajinské armády a poslankyně Nadija Savčenková vyměnila uniformu za kostým a místo ve vrtulníku sedí nejčastěji v parlamentu.

PRAHA O osobě jedné z nejslavněj­ších Ukrajinek Nadiji Savčenkové koluje řada mýtů. Prý prosazuje politickou utopii, nemá smysl pro humor, neumí dělat kompromisy a diskutovat. Přinejmenš­ím se smyslem pro humor a schopností polemiky to pravda není. Vtipkuje ráda a často, řeč ale nesmí být o politice.

LN Čekala jste, že vstup do politiky bude tak komplikova­ný?

Žiju na Ukrajině, vím, co jsou naši politici zač a jaká je politická kultura. Věděla jsem, že to nebude nic příjemného.

LN Na počátku vám slibovali politickou kariéru, dokonce padlo slovo „prezidentk­a“...

Nikdy jsem po tom netoužila. Mým cílem je učinit svou zemi lepší.

LN Dost obecný cíl, to chce asi každý...

V první řadě musíme probudit Ukrajince. Musíme vrátit lidem víru, že dokážeme svýma rukama hodně vykonat. Proto můj další krok je mluvit s lidmi.

LN Bez spolupráce s ostatními politickým­i silami? Provází vás pověst solitéra neschopnéh­o kompromisu ani dohody…

Ani ve válce, ani v politice člověk sám nic nezmůže. Musíte se pečlivě podívat, kdo mne obviňuje z toho, že jsem neřiditeln­á indi- vidualistk­a. Politici! Jenže na Ukrajině žije 40 milionů lidí a jen 450 vrcholných politiků (parlament má 450 členů – pozn. red.). Jsem snad jediná opuštěná mezi čtyřmi sty, ale nejsem osamocená mezi 40 miliony. Kdybych necítila podporu lidí, z politiky bych odešla. Zatím má smysl vydržet, byť osamocená mezi 450 politiky, kteří smýšlejí jinak. LN Opravdu není nikdo, kdo by sdílel vaše ideály?

Ale ano, v parlamentu sedí slušní lidé, i chytří. Chytrých je ale víc než slušných. Absolutní nedostatek je politiků statečných. Takoví, kteří jsou ochotni zásadně změnit systém a bojovat za to i za cenu ohrožení života, prostě nejsou. Většinou doufají, že za ně někdo všechno vyřeší. Nakonec by jim bylo jedno, zda bych zvolila cestu Indiry Gándhíové, nebo Augusta Pinocheta. Hlavně aby jim bylo dobře.

LN Ani gruzínský expreziden­t Saakašvili není tím, kdo by vás podpořil?

Za Ukrajinu může zemřít jen Ukrajinec. Proto je třeba nebát se obětovat sám sebe. Ale musíte být připraveni i na to, že svými postoji ohrozíte své blízké. Nesmíte se bát ztratit to nejcennějš­í pro pozemskou bytost ve jménu něčeho vyššího, jako je záchrana vlasti.

LN Jste připravena obětovat i své nejbližší nebo svobodu?

Ztráta by to byla mimořádně bolestná. Jenže člověk je absolutně svobodný, jen když nikoho nebo nic nemá. V cele, zbavena všech pozemských statků, jste nejsvobodn­ější. Pro mne jsou sestra a maminka ty nejbližší bytosti na světě. Uvědomuji si ale, že žádný člověk není věčný. Proto je těžké říci, co je v životě nejdůležit­ější. Nechci, aby mi rodina odebrala moji svobodu. Pak by to pro mne nebyla nejdražší rodina.

LN Víte, co provázelo váš příjezd do Prahy?

Vím, že mne pozval český europoslan­ec Pavel Svoboda. Máte na mysli snad nějaké skandály?

LN Politologo­vé vás například nazývají rekordmank­ou v pádu popularity – klesla prý z 60 procent na jedno…

Chybný údaj. Moje popularita se snížila, ale z 90 na 60 procent. Mnozí politici sní o šedesátipr­ocentní podpoře voličů.

LN Rozpaky nad vaším příjezdem panovaly v diplomatic­kých i politickýc­h kruzích, i část akademické obce se bála vaší neřízenost­i… Přitom když jste seděla ve vězení a poslankyně Kristýna Zelienková organizova­la řetězovou hladovku na vaši podporu, i ukrajinská diaspora byla nadšena. Dnes vám vytýká, že legalizuje­te separatist­y, když s nimi osobně jednáte o propuštění vězněných Ukrajinců…

O propuštění lidí, jejichž sezna- my jsem teď navzdory obrovské kritice zveřejnila, budu jednat třeba s ďáblem. Jinak své kritiky chápu. Protože lidé se snadno sjednocují kolem neštěstí. Jak se objeví radost a úspěch, vyvolává to závist. Když jsem byla v zajetí, lidé to vnímali jako naše společné hoře. Po mém propuštění se do věci vložili politici a novináři. Je důležité, na jaké kanály se lidé, kteří mne kritizují, dívají. Někdo mne za jednání s Plotnickým a Zacharčenk­em (vůdci separatist­ů – pozn. red.) chválí, někdo kritizuje.

LN Přesto si myslím, že se váš obraz za krátkou dobu změnil. Z Johanky z Arku, bojovnice, která se nezalekla ani mocného prezidenta Putina, se stala, alespoň podle četných médií, spíš nekorektní, politicky naivní osoba, která ohrožuje jednotu Ukrajiny...

Do mého zatčení mě nikdo neznal. Když mne unesli do Ruska, média mne začala vykreslova­t tak, jak se jim to v tu chvíli hodilo. Vytvořila jednotný portrét Nadije Savčenkové. Ale pak jsem vstoupila do politiky a každý začal malovat svůj obrázek. Lidé mají ovšem nejradši, když je něco buď černé, nebo bílé, a ne když musejí přemýšlet. Chtějí si zapnout televizi a slyšet potvrzení své pravdy. Nejraději bych každému vysvětlila své postoje osobně, v nezprostře­dkované formě. Po pěti minutách rozhovoru najdu i s protivníke­m společnou řeč. LN Ve vězení jste napsala knihu Silné jméno Nadija. Bude mít pokračován­í?

Kdybych teď měla napsat knihu, jmenovala by se Hrdinové musejí zemřít. Pak zůstanou navždy hrdiny. Když hrdina nezemře, stoprocent­ně ho zbaví vavřínů. Zostudí ho.

LN Možná to pro vás bylo ve vězení, při všem respektu k tomu, co jste musela vytrpět, jednodušší než v politice...

Ukrajinská pilotka bitevního vrtulníku, jež byla v červnu 2014 zatčena separatist­y na východě země a unesena do Ruska tamními tajnými službami.

V Rusku byla odsouzena na 22 let za údajnou vraždu dvou novinářů. Po několika hladovkách byla vyměněna za dva ruské vojáky.

Ve vězení byla zvolena poslankyní parlamentu za stranu Baťkivščyn­a. V prosinci 2016 ji vyloučili.

Koncem roku 2016 založila politickou platformu RUNA.

Ve vězení jsem měla jedinou zbraň – říkat, co si myslím, a hladovět. I v politice jinou zbraň než pravdu, kterou otevřeně vyslovuji, nepoužívám. Jenže jen mluvit nestačí. Je potřeba také něco dělat. Pokud jsem jednáním s vůdci separatist­ů Plotnickým a Zacharčenk­em něčemu pomohla, či naopak, se ukáže až v budoucnost­i. Pokud tedy historii nebude někdo přepisovat podle svého. Mohou ze mě udělat jak anděla, tak ďábla. Snad pochopí, že ve vězení i na svobodě se snažím žít svůj života tak, abych byla Ukrajině prospěšná. Ukrajina, to jsem já.

LN Chcete vytvořit nikoliv politickou stranu, ale platformu RUNA. Co bude její náplní?

Chci nastoupit cestu Indiry Gándhíové – cestu osvěty. Je třeba změnit zákony a pak oligarchov­é zmizí sami, neboť jen současná legislativ­a umožňuje jejich existenci. Nestačí měnit politiku, je třeba zničit stávající politický systém. Najít ještě lepší způsob řízení státu, než je demokracie. Třeba ten skok dopředu udělá Ukrajina. Nejdříve ale musejí lidé kontrolova­t svou půdu, své nerostné bohatství. Usiluji o to, abychom nemuseli organizova­t revoluci na Majdanu pokaždé, když chceme vyměnit prezidenta. Abychom to mohli učinit zákonnou cestou, hlasováním.

LN Přímá demokracie? Přímá a čestná.

LN Pláčete někdy?

Ne. Nejsem ten typ. Rozčiluju se, rozbíjím věci, ale nikdy nepláču.

Za Ukrajinu může zemřít jen Ukrajinec. Nesmíte se bát ztratit to nejcennějš­í ve jménu něčeho vyššího, jako je záchrana vlasti.

 ?? „Ukrajina, to jsem já,“říká v rozhovoru pro LN Nadija Savčenková. Po politické kariéře nikdy netoužila, za vlast je ale podle svých slov ochotna položit život. FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA ?? Hrdinka.
„Ukrajina, to jsem já,“říká v rozhovoru pro LN Nadija Savčenková. Po politické kariéře nikdy netoužila, za vlast je ale podle svých slov ochotna položit život. FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA Hrdinka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia