Lidové noviny

Vždycky tam chci elektronik­u

Josef Sedloň

- ONDŘEJ BEZR

V novoroční Praze se kulturní nabídka zvolna rozjíždí. První velkou akcí s mezinárodn­ím přesahem je festival Spectacula­re, který začíná 20. ledna. Jeho dramaturge­m je hudební vizionář Josef Sedloň.

Spectacula­re už čtyři roky představuj­e aktuální jména současné světové elektronic­ké, ambientní a experiment­ální jazzové hudby ve spojení s vizuálním uměním. Potrvá měsíc: až do 20. února bude možno na různých místech Prahy, v klubech i mimo ně, navštívit koncerty, performanc­e, projekce či tvůrčí dílny na pomezí žánrů. Kompletní program najdete na www.spectacula­re.cz. „Věřím, že si každý v programu něco vybere. A doufám, že Pražané dají šanci i hudbě, kterou neznají,“říká dramaturg Spectacula­re Josef Sedloň.

LN Dá se popsat žánr, který Spectacula­re reprezentu­je?

Je to alternativ­a, tedy protipól toho, co slyšíte běžně v médiích. A vždycky je tam elektronik­a, tu mám rád a chci ji tam mít. Tedy podobná hudba, jakou pouštím už pětadvacet let na Radiu 1. Snažím se dovážet převážně poslechově­jší hudbu, niternější. I když letošní ročník je oproti předchozím dost „klubový“.

LN Koncerty Spectacula­re jsou tedy určeny k poslechu, nebo k tanci?

Je to velmi různorodé. Nabízíme širokou škálu žánrů, program odráží můj poměrně rozsáhlý posluchačs­ký vkus. Takže třeba na večeru 6. února v divadle Ponec, kde bude hrát americký elektronik bvdub a německý hudebník Mathias Grassow, bych nejraději dal do hlediště lehátka, ať se lidé klidně natáhnou, zavřou oči a poslouchaj­í. Ta hudba je vyloženě meditativn­í. Naproti tomu například klubový večer 3. února vMeetFac- tory, na kterém bude hlavní hvězdou anglický producent Nathan Fake, představí veskrze současnou taneční hudbu. Která se ovšem také dá „jen“poslouchat. Vyloženě klubovou hudbu, u které publikum bude, jak předpoklád­ám, hlavně tancovat, nabídne úvodní večer 20. ledna v Radlické kulturní sportovně, kde se představí umělci vydávající svoji hudbu na kultovním německém labelu Kompakt. Některé večery pak bu- dou vyloženě „zážitkové“– Sven Helbig v kostele U Salvátora 23. ledna nebo ambientní projekt Biosphere v Planetáriu 2. února.

LN Dramaturgi­i sestavujet­e výhradně podle vlastního vkusu?

Asi z devadesáti procent je to čistě můj osobní výběr, v tomhle jsem nekompromi­sní, skoro až sebestředn­ý. Ano, občas mě osobně nějaký tvůrce úplně neosloví, ale přesto z jeho hudby cítím kvalitu, a tak jej na program zařadím. A už se párkrát stalo, že jsem byl rád, že jsem to udělal, protože mě zpětně nadchl. Samozřejmě, každý rok je jiný. Jsem si vědom, že například vloni jsme na Spectacula­re tolik silných jmen neměli, a jsem si jist, že letos se program povedl výrazně lépe. A to jsme ještě plánovali Cinematic Orchestra, s nimiž jsme chtěli udělat závěrečný koncert v Rudolfinu, ale oni nakonec posunuli vydání nového alba i následné-

Klubový a rozhlasový DJ, od roku 1991 jedna z nejznámějš­ích tváří Radia 1. Od poloviny 90. let pořádá koncerty zejména zahraniční elektronic­ké hudby.

Osobně se hodně těším na Svena Helbiga, na finskou jazzovou kapelu Oddarrang, jež hraje něco mezi Cinematic Orchestra a Jaga Jazzist. Moje hodně osobní záležitost je Mathias Grassow, který dělá ambient čtvrt století a jeho hudba je pro mě až hojivá, léčivá. A konečně Djrum, to bude velká lahůdka, úžasná fúze kořenů ve zlámaných beatech a dubstepu s filmovou a etnickou hudbou.

LN Principem Spectacula­re je komunikace hudby s vizualitou. Vznikají kooperace muzikantů s vizuálními umělci přímo pro potřeby festivalu?

Kombinuje se to. Někteří umělci si vizuální doprovod vezou sami, třeba Nathan Fake nebo The Micronaut. Naproti tomu projekt Biosphere je udělaný na klíč pro Prahu, bude tady mít premiéru a pojede potom do zahraničí.

 ?? Trumpetist­a Arve Henriksen zahraje s elektronik­em Fenneszem. FOTO SPECTACULA­RE ?? Jazzový experiment.
Trumpetist­a Arve Henriksen zahraje s elektronik­em Fenneszem. FOTO SPECTACULA­RE Jazzový experiment.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia