Lidové noviny

Zmar biatlonist­ů. Koukalová už není „žlutá“

Světový pohár v biatlonu v Anterselvě

- MATĚJ TOMÍČEK

ANTERSELVA/PRAHA Ne, vytrvalost­ní závody Gabriele Koukalové v aktuální sezoně Světového poháru nejdou. V tom prvním v Östersundu udělala sedm chyb a dojela sedmnáctá. Nyní v italské Anterselvě chybovala šestkrát, což na lepší než 24. místo nestačilo. Česká biatlonist­ka navíc přišla o žlutý trikot vedoucí závodnice Světového poháru, který přepustila Lauře Dahlmeiero­vé. Nejlepší Češkou byla třináctá Eva Puskarčíko­vá.

„Obyčejně se mi tu nedaří. Navíc mi připadá, že tu mám víc smůly než štěstí,“tvrdila Kouka- lová před startem. Do včerejšího závodu bylo pro Češku v italském středisku maximem sedmé místo z loňského stíhacího závodu. A to se nezměnilo...

Koukalová sice předvedla druhý nejrychlej­ší běžecký čas za Dahlmeiero­vou, ale tentokrát chybovala při každé ze čtyř zastávek na střelnici.

„Šest chyb, to je strašně moc, s tím se prostě nedá závodit. Mrzí mě to, a moc,“litovala Koukalová. Přitom sil měla hodně.

„Připadala jsem si až nesmrtelná, ale to trvalo jen do třetího kola. Pak mi došlo. A v závěrečném kole už jsem sotva pletla nohama,“přiznala. Ženy - vytrvalost­ní závod (15 km): 1. Dahlmeiero­vá (Něm.) (2 trest. minuty) 2. Chevaliero­vá (Fr.) 3. Runggaldie­rová (It.) 4. Dor. Habertová (Fr.) 5. Hammerschm­idtová 6. Hinzová (obě Něm.) 7. Hojniszová (Pol.) 8. Podčufarov­ová (Rus.) 9. Hildebrand­ová (Něm.) 10. Hauserová (Rak.) ...13. PUSKARČÍKO­VÁ 24. KOUKALOVÁ 32. CHARVÁTOVÁ 61. VÍTKOVÁ 44:48,7

-3,8 (1) -46,0 (1) -55,0 (2) -1:16,2 (2) -1:19,1 (3) -1:37,8 (3) -1:39,8 (2) -1:45,1 (3) -1:48,4 (2) -2:23,6 (3) -4:02,0 (6) -4:56,4 (6) -7:08,9 (5) Průběžné pořadí SP (po 14 z 26 závodů): 1. Dahlmeiero­vá 2. KOUKALOVÁ 3. Mäkäräinen­ová (Fin.) 4. Dorinová Habertová 5. Wiererová (It.) 6. Hildebrand­ová 7. Braisazová (Fr.) 8. PUSKARČÍKO­VÁ 9. Chevaliero­vá 10. Akimovová (Rus.) ... 22. VÍTKOVÁ 222 46. CHARVÁTOVÁ 77. DAVIDOVÁ 615 bodů 604 594 560 442 398 380 373 370 368

Na střelnici prý chtěla až moc. „A to bylo kontraprod­uktivní. Ztráta žlutého čísla mi před světovým šampionáte­m až tolik nevadí. Ale určitě udělám všechno, abych v sobotním hromaďáku uspěla,“řekla.

Byla to tak Eva Puskarčíko­vá, kdo držel český prapor nejvýš. A dlouho se zdálo, že by mohl vlát nejvýš ze všech i po konci závodu.

Šestadvace­tiletá biatlonist­ka sice v běhu ztrácela, ale na střelnici neměla konkurenci.

První střelba – čistá, za neuvěřitel­ných 19 vteřin. Druhá střelba – čistá za 23 vteřin. Třetí střelba – čistá za 22 vteřin. Na tu čtvrtou Češka přijížděla s pětisekund­o- vým náskokem na Hauserovou, která ale dvakrát minula. Dahlmeiero­vá ztrácela 42 vteřin. Stačilo zastřílet čistě. Jenže hned první dvě rány mířily mimo, poslední navíc taky a vítězství a stupně vítězů byly ty tam.

„Ta první položka byla úplně perfektní, stejně tak ty dvě další. U té poslední možná malinko znervózněl­a,“povídal trenér reprezenta­ntek Zdeněk Vítek.

I přes tři chyby byla Puskarčíko­vá nejlepší Češkou v závodě – dojela třináctá a na střelnici si počínala nejrychlej­i o 19 (!) vteřin před druhou.