Lidové noviny

Jaderný kufřík v neklidných rukou

- WASHINGTON

Jednou z nejčastějš­ích výhrad vůči novému prezidento­vi je jeho nepředvída­telnost, tu ostatně připouštěj­í i někteří jeho příznivci. I přesto se ale Donald Trump stane v okamžiku své inaugurace mužem, který má klíč k zahájení atomové války.

Nového prezidenta bude na každém kroku sledovat voják nesoucí černý 45 liber těžký kufřík, kterému se také přezdívá jaderný „fotbal“. Uvnitř jsou uloženy kódy k aktivaci zbraní, válečné plány a speciální přístroj pro komunikaci.

Spojené státy mají nyní podle odhadu Asociace pro kontrolu zbraní asi 6800 jaderných hlavic, z čehož 2800 tvoří už vyřazená zařízení čekající na likvidaci. Takovýto arzenál by v případě války mohl zabít stovky milionů lidí.

Deník Washington Post včera v této souvislost­i připomněl Trumpův srpnový brífink o národní bezpečnost­i, na němž se tehdejší prezidents­ký kandidát údajně třikrát zeptal: „Proč nemůžeme použít jaderné zbraně?“Po vítězství ve volbách pak v jednom z tweetů vyzval k rozšíření jaderné kapacity USA a naznačil, že by se nebránil opětovnému závodu v jaderném zbrojení.

Později Trump otočil a při roz- hovoru pro evropská média mluvil naopak o jaderném odzbrojová­ní jako o součásti možné budoucí dohody s Ruskem.

V říjnu podepsalo deset bývalých vysokých důstojníků pověřených dohledem nad jadernými zbraněmi společný dopis, v němž usoudili, že Trump není vhodnou osobou pro post nejvyššího velitele ozbrojenýc­h sil. „Tlaky, kterým systém vystavuje jednu osobu, jsou ohromné a vyžadují enormní rozvahu, úsudek, sebeovládá­ní a diplomacii. Donald Trump tyto kvality nemá,“napsali v prohlášení.

Trumpem vybraný ministr ener- getiky Rick Perry, jehož resort dohlíží na skladování jaderných zbraní, pak musel v části svého „grilování“v Kongresu vysvětlova­t, proč v roce 2012 navrhoval ministerst­vo energetiky zrušit.

Málokdo pochybuje o Trumpo- vě militarism­u a touze ukázat zemi v pozici síly. Nejmenovan­ý zdroj z přípravy inaugurace serveru Huffington Post řekl, že Trump zvažoval uspořádání vojenské přehlídky s tanky a raketami, Pentagon to prý odmítl. Souhlasil ale s leteckým přeletem nad oslavami, prvním od roku 1949.

Ve chvíli, kdy jsou prezidenti konfrontov­áni s jadernou realitou, cítí mnozí pohnutí. „Byl tišší a zachmuřeně­jší, než jsem ho viděl kdykoliv předtím,“napsal o Billu Clintonovi po jeho bezpečnost­ním brífinku jeho poradce George Stephanopo­ulos. Podobné „školení“čeká i Trumpa. rok

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia