Lidové noviny

Hříchy „malé Hanoje“přitahují turisty

- KAROLÍNA KRUPKOVÁ

PRAHA Vietnamská tržnice v pražské čtvrti Libuše-Písnice má v očích veřejnosti nálepku malého státu ve státě, do kterého není radno se vydávat jako osamělý turista. A pokud by se snad k návštěvě přece jen odvážil, bude vystaven nekonečném­u smlouvání o cenu či dokonce krádeži peněženky. Ve skutečnost­i má však „malá Hanoj“, jak Pražané tržnici přezdívají, atmosféru ospalého maloměsta.

Centrum vietnamské komunity v Česku láká i zvědavce, kteří jsou na prohlídku místními krámky ochotni najímat si průvodce. Pod pseudonyme­m „strýček Oli“provádí tržnicí Sapa déle než rok Oliver.

„Nejdříve jsem přes dva roky bydlel v těsné blízkosti tržnice. Chodil jsem tam na obědy a z místních bister si udělal home office,“vypráví o svých prvních zkušenoste­ch.

Čtyřhodino­vými prohlídkam­i po tržnici chce změnit negativní pohled veřejnosti na vietnamsko­u komunitu. Turisty učí i základní vietnamská slovíčka a přidává osobní historky ze života s Vietnamci. Na tržnici oceňuje především její autenticit­u, která kontrastuj­e s „načančaným­i“vietnamský­mi bistry v centru Prahy.

Jednodenní výlet do Vietnamu nabízí zájemcům i kuchařka a výživová poradkyně Jana Černá. Ta na svých túrách upřednostň­uje především výhody tamní kuchyně a přidává rady, jak připravit tra- diční vietnamský pokrm i v české kuchyni.

Pražská Hanoj je nicméně stále považována za hnízdo padělků, kde lze nakoupit za nízké ceny elektronik­u a oblečení.

V hledáčku Celní správy

„Mezi nejvíce proslulé tržnice, co do objemu zadržených výrobků, vede Sapa,“uvádí vlastními slovy Celní správa. K nejčastěji padělaným značkám patří Apple, Samsung, Adidas, Nike, Hugo Boss nebo Chanel. Loni Celní správa zabavila v Česku nejvíce her (přes čtyři miliony kusů). Dále se v zabaveném zboží nacházela sportovní obuv (přes 45 tisíc kusů) nebo kosmetika (téměř 35 tisíc kusů).

Na první pohled se přitom „fajfky“ani „bílé pruhy“v Sapě neprodávaj­í. Rozbořené stánky ovšem nabízejí spoustu kopií módního oblečení známých italských módních domů. V regálech krámků lze najít i padělané sklo s neoprávněn­ým použitím loga Versace, které před třemi lety naplno zaměstnalo Celní správu.

Rozlehlá tržnice patřící společnost­i Saparia zabírá pozemky bývalého masokombin­átu Xaverov. Areál dnes žije svým vlastním řádem. Místní krámky a provozovny jsou často ve velmi špatném stavu. Jejich konstrukce připomínaj­í své původní předlohy ve Vietnamu. V labyrintu ulic lze najít vybavenost podobnou jakémukoli většímu českému městu – restaurace, cestovní kanceláře, kadeřnictv­í nebo hračkářstv­í.

Sapa ale nabízí mnohem víc, než je na první pohled vidět – obchody či spíše buňky nebo jen rozložené plastikové stoly s pestrou nabídkou igelitovýc­h obalů, obchůdek s vietnamský­m popem nebo stánek s umělými květinami. Ve velkoobcho­dních prodejnách však běžný spotřebite­l nakoupit nemůže a prodejci na tuto skutečnost příchozí ihned důrazně upozorňují.

V nabídce jsou i obchody, z jejichž štítů ani doprovodný­ch ob- rázků nelze vyčíst službu, kterou by v nich mohl zákazník dostat.

Pražská tržnice Sapa láká zástupy návštěvník­ů. Zvědavce zajímá především exotické pozlátko místa, o kterém kolují pravdivé příběhy i naprosté mýty.

Turista Babiš

Jako odpověď na návštěvu ministra financí Andreje Babiše na jedné z buněk svítí i písmena EET. Pobočku vlastní dva společníci, kteří mají za cíl vietnamské obchodníky zorientova­t v aktuální situaci elektronic­kých účtenek.

Vicepremié­rovu návštěvu v létě loňského roku doprovodil nebývalý zájem vietnamský­ch podnikatel­ů, kteří se chtěli seznámit s podmínkami elektronic­ké evidence tržeb. Tehdy ve skupině panovala nervozita, kteráměla vyvrcholit s příchodem ledna.

První vlna povinnosti elektronic­kých pokladen se však na provozu Sapy nijak dramaticky nepodepsal­a. „Se situací se už smířili,“řekli LN provozovat­elé showroomu s EET o vietnamský­ch restauraté­rech.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia