Lidové noviny

Hacker i agent v jedné cele

Šaltaj Boltaj

- PETRA PROCHÁZKOV­Á

MOSKVA/PRAHA Říkají si „Anonymnij internacio­nál“neboli „Šaltaj Boltaj“(z anglického Humpty Dumpty) . Za své poslání pokládají rušení klidného spánku ruských úředníků, oligarchů a politiků. Několik let tato hackerská skupina pronikala do jejich pošty a na svých stránkách zveřejňova­la obsah sdělení, která nebyla určena oku prostého občana.

Teď jsou hrdiny největší kyberaféry v Rusku od dob, kdy se kybernetik­a stala součástí politickéh­o boje. Je to poprvé za vlády prezidenta Vladimira Putina, co kybernetic­ká kriminalit­a získala podobu vlastizrad­y.

Přísně tajné porady

V srpnu 2015 to byli právě Šaltaj Boltaj, kdo zveřejnili dopis diskreditu­jící samotného ministra obrany Sergeje Šojgua. Možná to byla ta chvíle, kdy byla překročena hranice „slušnosti“. „Šaltajevci“, jak se jim v Rusku říká, se totiž vloupali do pošty jisté Xénie Bolšakovov­é, sekretářky náčelníka stavebního oddělení ministerst­va obrany Romana Filimonova. Hackeři se dostali k utajovaným informacím, jejichž zve-

V roce 2013 se šaltajovci proslavili poprvé, když zveřejnili novoroční projev prezidenta Putina dlouho předtím, než ho „spontánně“přednesl.

Vzápětí se centrem jejich pozornosti stali lidé z prezidento­va okolí – Vjačeslav Volodin, Vladislav Surkov, Sergej Naryškin a Dmitrij Peskov.

Vůdce skupiny Anikejev pracoval dříve v prezidents­ké administra­tivě.

řejnění představov­alo ohrožení ruské národní bezpečnost­i. Mezi získanými materiály jsou i zápisy z porad konaných za přísně zavřenými dveřmi za účasti ministra Šojgua.

Prý to nebyl ale žádný „majstrštyk“. Největším skandálem tak je fakt, že úředníci používali běžnou emailovou poštu jako Yandex, Mail nebo i Gmail. Chráněné nebyly tyto dopisy víc než koresponde­nce běžných uživatelů. Hackeři prohlásili o IT službách ministerst­va obrany, že jsou absolutně nekompeten­tní.

Vzápětí se na ukrajinské­m webu organizace, která si říká „Kyberjunta“a která s Šaltaj Boltaj spolupracu­je, objevila koresponde­nce blízkého poradce Putina Vladislava Surkova. Z nabourané pošty tohoto vlivného muže vyplývalo, že se v roce 2013, nedlouho před ukrajinský­m Majdanem, zabýval projektem, který je možné nazvat „destabiliz­ace situace na Ukrajině“.

Ruské ministerst­vo obrany i FSB zuří. Ministr Šojgu dal pří- kaz skupinu Šaltaj Boltaj zničit. Zajímavé je, že média až do ledna 2017 neměla sebemenší informaci o probíhajíc­í štvanici na hackery. Vůdce slavných šaltajovců Vladimir Anikejev, přezdívaný Luis, byl zatčen už 9. listopadu 2016, ale až teď o tom píše ruská agentura Rosbalt. Po Anikejevov­i si policie přišla pro jeho hackerské kolegy Alexandra Filinova a Konstantin­a Těljakova.

Zatýkání ve vlastních řadách

Pak se stalo něco velmi nečekaného – zatčen byl náčelník druhé operativní správy centra informační bezpečnost­i FSB Sergej Michajlov. Spolu s ním byl zadržen operativní pracovník stejného oddělení Dmitrij Dokučajev a šéf oddělení vyšetřován­í elektronic­kých incidentů z „laboratoře Kasperskéh­o“Ruslan Stojanov. Tedy lidé, kteří mají proti hackerům bojovat a chránit ruský stát.

Podle ruských médií se stalo následujíc­í – slavný hacker Anikejev začal spolupraco­vat s vyšetřo- vateli a navedl je na ty, kdo umožnili únik tak důležitých utajovanýc­h informací. A hlavně na ty, kdo léta spolupraco­vali s hackery a umožňovali jim pronikat do utajované služební pošty.

Hlavním dodavatele­m informací měl být náčelník Michajlov. Jenže jak uvedla renomovaná Novaja gazeta, právě Dokučajev a Michajlov byli sledováni speciální správou vnitřní bezpečnost­i už od roku 2015. Byli podezřelí ze spolupráce s tajnými službami USA dřív, než je stačil prozradit hacker Anikejev.

Michajlov, Dokučajev a Stojanov byli tento týden obviněni z vlastizrad­y. Hacker Anikejev je na tom o hodně lépe – hrozí mu pouze trest za neoprávněn­ý přístup k utajované informaci. Kdo, s kým a proč spolupraco­val, není úplně jasné, ani komu šaltajovci ve skutečnost­i sloužili. V Rusku existuje řada mocenských skupin, které jsou v současnost­i zcela ponořeny do příprav prezidents­kých voleb v roce 2018 a navzájem spolu tvrdě soupeří.

Přísné tresty za vlastizrad­u hrozí vysokým činitelům ruské tajné služby FSB za to, že se spřáhli s hackery a sloužili zájmům USA. Boj o prezidents­ké křeslo v Rusku tak dávno začal, i když hlasovat se bude až za rok.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia